2

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η Ομόνοια, η οποία επιβλήθηκε με 3-0 του Άρη, αποτέλεσμα που την ανέβασε στην 3η θέση με έναν βαθμό περισσότερο από τον σημερινό της αντίπαλο και 4 πίσω από το πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ που αντιμετωπίζει αύριο την Ανόρθωση.

Αυτή η νίκη χάρισε στην Ομόνοια το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας με τον Άρη, καθώς τον κέρδισε δύο φορές, ενώ ο Άρης μία και το άλλο παιχνίδι ολοκληρώθηκε ισόπαλο 2-2. Υπενθυμίζεται ότι προνομιούχα είναι η 3η θέση και υπό προϋποθέσεις και η 4η.

Για το τρυφίλλι σκόραραν οι Μίλιτετις και Σεμέντο με κεφαλιές ύστερα από εκτελέσεις κόρνερ του Σιπριάνο, ενώ δίκτυα βρήκε και ο Ανδρόνικος Κακουλλής ύστερα από ασιστ του Χαραλάμπους.

Και νίκη ψυχολογίας για την Ομόνοια καθώς ακολουθούν οι δύο αγώνες κυπέλλου, μεταξύ των δύο ομάδων!

Έναρξη στο ντέρμπι!

6' Πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα, ο Μαγιαμπέλα έφυγε στην πλάτη της άμυνας έκανε το πλασέ, απόκρουσε ο Φαμπιάνο με την ολοκλήρωση της φάσης ο επόπτης έδειξε λανθασμένα ότι ο επιθετικός του Άρη έφυγε από θέση οφσάιντ.

8' Λάθος του Παναγιώτου, σουτ του Μαγιαμπέλα, άστοχο.

16' Σουτ του Σιπριάνο, έξω.

24' Απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Μπέζους, δύσκολα ο Άλβες.

29' Δυνατό σουτ του Μοντνόρ, δύσκολα ο Φαμπιάνο.

31' Απευθείας εκτέλεση κόρνερ από τον Καζού, ο Φαμπιάνο έδιωξε.

45' Σουτ του Χάμπου, σε σώματα.

45+5 Εξαιρετική ενέργεια από τον Σεμέντο, ο οποίος έκανε το πλασέ, ο Βανά Άλβες έδιωξε σε κόρνερ. Δεν υπάρχει φάση οφσάιντ ο Κακουλλής.

Έναρξη Β' ημιχρόνου.

47' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με τον Σεμέντο! Εκτέλεση κόρνερ του Μπέζους, έχασε την φάση ο Βανά Άλβες και ο επιθετικός της Ομόνοιας σε κενό τέρμα έστειλε την μπάλα με το κεφάλι στα δίκτυα!

57' ΤΕΡΑΣΤΙΑ διπλή ευκαιρία για τον Άρη! Ο Σάβο έφυγε τετ α τετ με τον Ουζόχο, ο τερματοφύλακας της Ομόνοιας έδιωξε, η μπάλα πήγε στον Μπένγκτσον που έκανε σουτ στην κίνηση, η μπάλα στο κεφάλι του Μίλετιτς και έξω.

64' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με τον Ανδρόνικο Κακουλλή! Ο Χάμπος έκλεψε από τον Ουρόσεβιτς, μοίρασε στον Κακουλλή, ο οποίος με το αριστερό έστειλε την μπάλα στα δίκτυα!

81' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια και 3-0! Και πάλι με ασίστ του Μπέζους ύστερα από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά του Μίλετιτς!