σ

Μία βολίδα του ΜακΆλιστερ ήταν αυτή που λύτρωσε τη Λίβερπουλ, η οποία και επικράτησε τελικά με 3-1 της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ στο ματς της 31ης αγωνιστικής της Premier League.

Μία νίκη «χρυσάφι» πήρε η Λίβερπουλ, η οποία και επικράτησε με 3-1 της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ στο Άνφιλντ. Κάπως έτσι, ο σύλλογος του Γιούργκεν Κλοπ επέστρεψε στην κορυφή της Premier League, στην οποία έκατσε προσωρινά η Άρσεναλ μετά το τρίποντο κόντρα στη Λούτον.

Μόλις στο 1ο λεπτό ο ΜακΆτι έφτασε πολύ κοντά στο 0-1, όμως η προσπάθειά του πέρασε δίπλα από τα αριστερό δοκάρι. Λίγο αργότερα ήρθε η απάντηση από τον Σαλάχ, ο οποίος παίρνοντας ένα ριμπάουντ από την άκρη της μεγάλης περιοχής είδε την προσπάθειά του να σταματά από τον Ιβό Γκρμπιτς. Τελικά το τέρμα σημειώθηκε και ανήκε στον Νούνιες, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τη λάθος απομάκρυνση του αντίπαλου κίπερ και σκόραρε στο 17ο λεπτό για το 1-0.

Λίγο αργότερα ο ΜακΆλιστερ πλησίασε το 2-0, όμως το σουτ του κατέληξε δίπλα από το δεξί δοκάρι. Άλλο τέρμα δεν σημειώθηκε και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-0.

Στο δεύτερο μέρος η πρώτη σημαντική ευκαιρία ήταν γκολ, το οποίο ήρθε για τους φιλοξενούμενους. Ο Μπράντλεϊ στην προσπάθειά του να απομακρύνει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της δικής του ομάδας, κάνοντας το 1-1 για τη Σέφιλντ. Στο 74' ο Ρόμπερτσον δοκίμασε την τύχη του, ωστόσο η προσπάθειά του κατέληξε εκτός εστίας. Η λύτρωση τελικά ήρθε από τον ΜακΆλιστερ ο οποίος εκμεταλλευόμενος μία καραμπόλα εξαπέλυσε ένα απίθανο σουτ, το οποίο κατέληξε στη συμβολή των δοκών. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Γκάκπο, ο οποίος στο 90' με κεφαλιά εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Ρόμπερτσον.

Πηγή: sportal.gr