α

Διαβάστε όσα δήλωσαν μετά του τέλος του αγώνα στο ΓΣΠ ανάμεσα στην Ομόνοια και την Πάφο οι δύο προπονητές.

Γιάννης Αναστασίου:

Νομίζω ότι ήταν δύσκολο παιχνίδι απέναντι σε μία ποιοτική ομάδα, με παίκτες ποιοτικούς που μπορούν να δημιουργήσουν προβλήματα. Αν εξαιρέσω το δοκάρι της Πάφου, δείξαμε από το πρώτο λεπτό ότι θέλουμε να τους βάλουμε δύσκολα. Δημιουργήσαμε προΰποθέσεις, βάλαμε γκολ και αν γινόταν το 2-0 θα ήταν διαφορετική η εικόνα. Το χάσαμε, συμβαίνει. Δεν είχαμε στο γκολ που δεχθήκαμε καλή αμυντική λειτουργία. Δεν επιτρέπεται να δεχόμαστε τέτοια γκολ. Δεν τα παρατήσαμε, πιστέψαμε, στο τέλος κυριαρχίσαμε, χάσαμε ευκαιρίες όμως δεν ήταν καλή η τελική πάσα ή το τελικό σουτ. Δείξαμε όμως τη διάθεση μας σε όλο το παιχνίδι. Δεν είχαμε το καθαρό μυαλό για να το κερδίσουμε. Κρίμα για τα παιδιά, για τον κόσμο. Κερδίσαμε 10 πόντους στο πρώτο μισό, είπα στα παιδιά ότι οι ίδιοι το πιστέψανε. Τώρα πρέπει να δούμε την κατάσταση του Μάθιους, ο Σιπριάνο εγκατέλειψε στο ζέσταμα, είχαμε και την περίπτωση του Λανγκ. Έχουμε σημαντικά παιχνίδια και τους θέλουμε όλους έτοιμους. Θα πρέπει όποιοι μπαίνουν στο γήπεδο να είναι 100 τοις εκατό έτομοι.

Για τη μη χρησιμοποίηση του Χαράλαμπου από την αρχή: Ο Χάμπος βγάζει μία κούραση τελευταία και έπρεπε να γίνει διαχείρηση. Δεν έδειχνε στις προπονήσεις ότι ήταν φρέσκος. Και ο Κούσουλος ήταν κουρασμένος όμως δεν μπορόυσαμε να τους αφήσουμε και τους δύο εκτός.

Για την εκτέλεση του πέναλτι: Εκτελεστής είναι ο Μπεζούς. Με το Αποέλ του ζήτησε ο Στεπίνσκι να το εκτελέσει. Οι καλύτεροι παίκτες χάνουν πέναλτι. Αν το βάζαμε θα ήταν αλλιώς τα δεδομένα.

Χουάν Κάρλος Καρσέδο:

«Ήρθαμε εδώ για να πάρουμε τους τρεις βαθμούς και δεν είμαστε ικανοποιημένοι με το αποτέλεσμα. Θέλαμε να προσπεράσουμε την Ομόνοια. Παίξαμε καλά στο α’ μέρος κι είχαμε καλές φάσεις για να πάρουμε το προβάδισμα αλλά στην τελευταία φάση σκοράρανε. Στην επανάληψη, είπαμε ότι θα πιέσουμε και θα βάλουμε παραπάνω ένταση στο ματς για να μπορέσουμε να πάρουμε κάτι. Ήταν ισορροπημένο το β’ μέρος. Θα ήθελα να δω παραπάνω πράγματα και δεν καταφέραμε να βάλουμε πίεση τα τελευταία 15 λεπτά».