σ

Ο ΑΠΟΕΛ με ανατροπή πέτυχε ένα σπουδαίο διπλό, κερδίζοντας 1-2 την ΑΕΚ στην Λάρνακα και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι Λαρνακείς το πρώτο ημίχρονο μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφεραν να προηγηθούν πολύ νωρίς  μόλις στο 9ο λεπτό με τον Τόνγκια. Πιο επιθετικά μπήκε στην επανάληψη ο ΑΠΟΕΛ, με τον Ρικάρντο Σα Πίντο να περνά τον Δώνη στη θέση του Βιγιαφάνες με το που άρχισε το δεύτερο μέρος. Το ΑΠΟΕΛ έφερε το ματς στα ίσα με τον Τομανέ , το τέρμα αυτό ανέβασε κατακόρυφα τη ψυχολογία των φιλοξενούμενων, οι οποίοι στο 82’ κατάφεραν να φτάσουν στην ολική ανατροπή με τον Ντογκαλά. Στους 66 βαθμούς η ομάδας της Λευκωσίας, στους 62 παρέμειναν οι Λαρνακείς.

Δείτε το live του ΑΝΤ1

1΄ Έναρξη αγώνα

5΄ Μετά από εκτέλεση κόρνερ με τον Λέδες. Ο Άνχελ Γκαρσία έκανε τη κεφαλιά με τη μπάλα να περνά πάνω από την εστία του Μπέλετς.

9΄ Γκολ για την ΑΕΚ! Ο Τόνγκια από τα δεξιά με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, νίκησε τον Μπέλετς στην κλειστή του γωνία

17΄ Ανάποδο σουτ από τον Τόνγκια που ήταν μόνος στην περιοχή από δεξιά, η μπάλα πέρασε ψηλά έξω.

19΄ Μετά από μια ατομική ενέργεια του Φαραζ,  εκάνε το σουτ με την μπάλα να κοντράρει στον Ντάλσιο και κατέληξε κόρνερ.

43' Άστοχο σουτ του Πέτροβιτς.

45΄ 3 λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων

Τέλος α΄ ημιχρόννου

Έναρξη β΄ ημιχρόνου

56΄ Ευκαιρία για την ΑΕΚ, με σουτ του Ντίμερς έξω από την περιοχή και το Μπέλετς να απομακρύνει.

72΄ Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ, με τον Δώνη να κάνει το σουτ και ο Πιριτς να απομακρύνει σε κόρνερ.

76΄ Ισοφαρίζει το ΑΠΟΕΛ. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντογκαλα, ο Τομανέ  μπαίνει στη τροχιά της μπάλας και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στην δίχτυα.

81΄ Ο Πονς μέσα στη καρδιά της περιοχής επιασε την κεφαλιά με την μπάλα να φευγεί ψηλά έξω από την εστία του.

82΄ Γυρίζει το παιχνίδι το ΑΠΟΕΛ. Μετά από σέντρα του Δώνη από τα δεξιά ο Ντογκαλά στο δεύτερο δοκάρι έπιασε την κεφαλιά από κοντά

85΄ ' Διαμαρτυρίες από ΑΕΚ. Ζητούν γκολ στην κεφαλιά του Σολ. Οι κιτρινοπράσινοι διαμαρτύρονται ότι η μπάλα πέρασε τη γραμμή του τέρματος της εστίας του Μπέλετς. Παίζεται λέει ο διαιτητής και ο βοηθός του.

90΄ 5 είναι ο χρόνος των καθυστερήσεων

90+3 Ευκαιρία για την ΑΕΚ, από πλεονεκτική θέση ο Ρομπέρζ έστειλε την μπάλα ελάχιστα έξω