ρ

Ο Απόλλωνας επικράτησε με 1-0 της ΑΕΖ στο «ΑΛΦΑΜΕΓΑ» για την 6η αγωνιστική του β’ ομίλου, χάρη στη συνεργασία Κοστάκε-Μπακένγκα που προήλθαν από τον πάγκο. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 87’, όμως το γκολ ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ.Η λύση για τους γαλάζιους ήρθε από τον πάγκο. Ο  Μπακένγκα, ο οποίος πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο 65’, άνοιξε το σκορ στο 72’   με δυνατό διαγώνιο σουτ στην κλειστή γωνία του Μπέκερ. Με αυτή τη νίκη ο Απόλλωνας έφτασε τους 46 βαθμούς σπρώχνοντας παράλληλα την ΑΕΖ στον υποβιβασμό, αφού παραμένει στην τελευταία θέση με 17 βαθμούς.

Με «χρυσό» σκόρερ τον Σούτο στο 9ο λεπτό, ο Οθέλλος επικράτησε της Δόξας με 0-1 για την 6η αγωνιστική του β’ ομίλου, και την προσπέρασε. Μετά από την σημερινή νίκη του ανέβηκε στους 23 πόντους και μειώνοντας στο -5 από την Καρμιώτισσα, παραμένοντας ζωντανή στην προσπάθεια του για παραμονή στην κατηγορία. Η ομάδα της Κατωκοπιάς μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, είχε την κατοχή μπάλας και προσπάθησε να πιέσει, από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού.

Δείτε τις καλύτερες φάσεις και γκολ

1΄ Έναρξη του αγώνα

5΄ Ο Αρτεάν με σουτ στη κίνηση εκτός περιοχής αναγκάζει τον Μπέκερ να απομακρύνει.

7' Νέο σουτ από τον Κρμέντσικ, στην εξωτερική πλευρά των δικτύων η μπάλα.

10' Σουτ του Γιούρτσεβιτς από πλάγια θέση, μαζεύει με διπλή προσπάθεια ο Μπέκερ.

24΄ Ευκαιρία για τον Απόλλωνα, από κοντά ο Κρμέντσικ δεν μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

26' Κεφαλιά του Κρμέντσικ, μαζεύει ο Μπέγκερ.

36' Ο Σιφναίος έκανε την προβολή από κοντά, χωρίς όμως να βρει στόχο

42' Μετά από εκτέλεση φάουλ του Βαλπουενά, ο Γιαντάλ έκανε την κεφαλιά και λίγο έλειψε να πετύχει αυτογκόλ, ο Μπέκερ πραγματοποίησε μια δύσκολη απόκρουση.

Ένα λεπτό χρόνος καθυστέρησης

Τέλος α΄ ημιχρόνου

Έναρξη β΄ ημιχρόνου

52' Ευκαιρία για την ΑΕΖ, ο Σιφναίος από κοντά δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει όπως θα ήθελε την φάση με την μπάλα να περνάει έξω

60' Σουτ του Μάρκες , πέφτει και κάνει σωτήρια προβολή ο Σαμπό

69' Πλασέ του Πέρετζ από κοντά, αποκρούει ο Μπέκερ

71΄ Ανοίγει το σκορ ο Απόλλωνας. Ο Μπακένγκα με δυνατό σουτ, πλάγια εντός περιοχής, έστειλε την μπάλα στην γωνία της εστίας του Μπέκερ
85΄ Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Δεν μπορεί προ κενής εστίας ο Μάρκες να σκοράρει

87' Σκοράρει η ΑΕΖ, όμως ακυρώνεται ως οφσάιντ το γκολ

Εξετάζεται η φάση από το VAR

Άκυρο το γκολ, συνεχίζεται ο αγώνας

Έξι λεπτά καθυστερήσεις

90+1 Δεν μπορεί από κοντά ο Μπακένγκα να νικήσει τον Μπέκερ

90+2 Σουτ από τον Μάρκες, κοντράρει η μπάλα καταλήγει σε κόρνερ

90+4 Σουτ από τον Παστελλή, αποκρούει ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα

90+4 Σουτ από τον Πέρετζ, η μπάλα πέρασε έξω.

Τέλος Αγώνα

🔴 Απόλλων - ΑΕΖ

ΤΥ

Τ

Απόλλων: Λέουβενμπεργκ, Φιλιώτης, Εκπολό, Άδωνη, Γιούρτσεβιτς, Αρτεάν, Κολ, Πέρετζ, Νταρίκουα, Βαλμπουενά, Κρμέντσικ.

Στον πάγκο: Λοίζου, Δημητρίου, Πέιμπερνς, Ποντικού, Σπόλιαριτς, Κυριάκου, Κοστάκε, Μάρκες, Μπακένγκα.

ΑΕΖ: Μπέκερ, Παστελλής, Γκιντάλ, Αντωνίου, Σαρφό, Σλόγκαρ, Σάντος, Σιφναίος, Ντιγκινί, Χρίστου, Σαμπό.

Στον πάγκο: Μιλοσάβλιεβιτς, Στυλιανού, Χριστοφή, Κάστρο, Βάλτι, Χαραλάμπους, Ελευθερίου, Ρουίζ, Ταβάρες, Ιωσηφίδης, Γιουσούφ.

🔴Δόξα - Οθέλλος

5΄Ευκαιρία για την Δόξα. Τακουνάκι του Ναμπί, έδιωξε ο Παναγιώτου.

9΄ ΓΚΟΛ για τον Οθέλλο. Ο Σούτο με σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής στην πρώτη επιθετική προσπάθεια των φιλοξενουμένων ανοίγει το σκορ

20΄ Ευκαιρία για τον Οθέλλο,ο Ναρντίνι ευνοήθηκε μιας κόντρα και βγήκε φάτσα με τον Αντωνίου αλλά από κοντά δεν μπόρεσε να τον νικήσει.

34’ Σε μια γρήγορη αντεπίθεση από δεξιά ο Σούτο έκανε το γύρισμα στο ύψος του πέναλτι και ο Πιχ έπιασε το πλασέ αλλά ο Αντωννίου του είχε όχι διώχνοντας με τα πόδια.

35’ Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Γιάνσεν έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα λίγο έξω.

Δύο λεπτά ο χρόνος καθυστέρησης

47΄ Καλή στιγμή για τη Δόξα με τον Βελκόσφσκι να κάνει το σουτ όμως η μπάλα απομακρύνθηκε από αμυντικούς του Οθέλλου.

54' Απευθείας εκτέλεση από τον Ναμπί με την μπάλα να περνά δίπλα από το δοκάρι του Οθέλλου.

65' Ο Τραϊτσέφσκι έπιασε τη κεφαλιά με τη μπάλα να περνά εκατοστά δίπλα από το δοκάρι του Οθέλλου.

81΄ Σουτ του Μπραμπίγια πλάγια στη περιοχή με τον Αντωνίου να αποκρούει και πάλι.

90' Τέσσερα τα λεπτά της καθυστέρησης.