2

Ο πρώην επιθετικός της Μπάγερν Μονάχου, Μάριο Γκόμες αποκάλυψε τα πάντα για τα απίστευτα mind games του Πίτερ Τσεχ στον τελικό του Champions League του 2012.

Είναι ένας από τους πιο αξέχαστους τελικούς καθώς η Μπάγερν αντιμετώπισε την Τσέλσι του Πίτερ Τσεχ για την κούπα με τα μεγάλα «αυτιά» στο δικό της «σπίτι» την «Αλιάντς Αρίνα». Ο Τόμας Μίλερ σκόραρε στο 83ο λεπτό της αναμέτρησης και όλα έμοιαζαν ότι ο τίτλος θα κατέληγε στα χέρια των Βαυαρών. Ωστόσο, πέντε λεπτά ο Ντιντιέ Ντρογκμπά έκανε το 1-1 κι έστειλε τις δύο ομάδες στην παράταση.

Εκεί, τόσο η Μπάγερν όσο και η Τσέλσι παρά τις προσπάθειες που δημιούργησαν δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα. Οπότε το παιχνίδι κρίθηκε στα πέναλτι με την Τσέλσι να επικρατεί με 4-3 για να κατακτήσει τον πρώτο της τίτλο στο Champions League.

Ο Γκόμες έπαιξε και τα 120 λεπτά του τελικού και σε μια πρόσφατη συνέντευξη για το ντοκιμαντέρ «Generation Wembley» του συλλόγου στο «Amazon Prime Video», θυμήθηκε τη στιγμή του κρίσιμου πέναλτι που εκτέλεσε.

«Άφησα την μπάλα κάτω και κοίταξα τον Τσεχ, ο οποίος στεκόταν εκεί και ήταν ένα τέρας», είπε ο Γκόμες. «Ήταν ξεκάθαρο για μένα ότι επρόκειτο να χτυπήσω την μπάλα σε μια γωνία δυνατά, διαφορετικά θα έφτανε σε αυτήν. Καθώς γυρίζω πίσω, νομίζω ότι θα το σώσει. Στο δρόμο για την εκτέλεση άλλαξα γνώμη και πήγα στην άλλη γωνία. Το τρελό είναι ότι μετά υποβλήθηκα σε έλεγχο ντόπινγκ. Ο Τσεχ ήταν κι αυτός μαζί μου εκεί. Ηταν ντροπαλός και συγκρατημένος. Γύρισε και μου είπε: "Τι έγινε με το πέναλτι; Ήθελες να σουτάρεις πρώτα προς την άλλη γωνία. Με μπέρδεψε τελείως". Είπε λίγο πολύ τι συνέβη σε μένα. Αυτό είναι βάναυσο. Με έκανε να συνειδητοποιήσω ξανά πόσο σπουδαίος τερματοφύλακας είναι. Διαβάζει τους παίκτες και τη γλώσσα του σώματος των παικτών», ήταν τα λόγια του Γκόμες.

Η νίκη στο Μόναχο είδε την Τσέλσι να εκδικείται την ήττα της στον τελικό του Champions League το 2008 στα πέναλτι από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Ο Τσεχ άσκησε επιρροή κάτω από τα γκολπόστ των «μπλε» το 2012 αποκρούοντας πέναλτι τόσο από τον Ίβιτσα Όλιτς όσο και από τον Μπάστιαν Σβαϊνστάιγκερ. Η ικανότητά του να μελετά παίκτες όπως περιγράφεται από τον Γκόμες έκανε όλη τη διαφορά στα πέναλτι.