2

Η Εθνική μας ομάδα εξήλθε ισόπαλη 1-1 την Λετονία στο πλαίσιο φιλικού αγώνα.

Για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα άνοιξε το σκορ ο Ιωάννης Πίττας, ενώ για τους Λετονούς ισοφάρισε στο τέλος ο  Ciganiks. Για άλλο ένα παιχνίδι η Εθνική μας προβλημάτισε με την εμφάνιση της και θέλουμε αρκετή δουλεία τόσο για το επόμενο φιλικό με την Σερβία στις 25 Μαρτίου που προφανώς θα είναι αρκετά δυσκολότερο με μία πολύ καλή ομάδα, τόσο και για τους αγώνες του Nations league που θα ακολουθήσουν. Ο Μολ απέκρουσε πέναλτι στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου.

Στα αξιοσημείωτα η πρώτη συμμετοχή του Ρόουελ Σωτηρίου με το Εθνόσημο στο στήθος και η επιστροφή του αρχηγού, Κωστάκη Αρτυματά μετά τον τραυματισμό του, που τον κράτησε για αρκετό καιρό εκτός.

Έναρξη του αγώνα!

3' Παράλληλο γύρισμα του Χάμπου Κυριάκου που αγωνίζεται στο δεξίο άκρο της άμυνας, διώχνει η άμυνα της Λετονίας.

17' Σουτ του Ikaunieks, σε σώματα και κόρνερ.

19' Νέα καλή στιγμή για την Λετονία, σουτ του Gutkovskis , μόλις έξω η μπάλα.

24' Πρώτη τελική προσπάθεια στον αγώνα για την Εθνική μας. Ωραία ενέργεια και σουτ του Λοίζου, άστοχο.

25' Σουτ του Πίττα, σε σώματα και κόρνερ.

28' Ο Σπόλιαριτς δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής, πάνω στον Matrevics.

34' ΓΚΟΛ για την Εθνική μας με τον Ιωάννη Πίττα! Ωραία ενέργεια από τον Λοίζου, ο οποίος έκανε την μπαλιά με τον Πίττα με προβολή να ανοίγει το σκορ!

38' Σουτ του Κούσουλου από μακρία, αρκετά άστοχο.

39' Καλή στιγμή για τους Λετονούς, πλασέ του Jaunzems, μόλις έξω η μπάλα.

44' Παιδικό λάθος από τον Μολ, ύστερα από ασυνεννοησία με τον Κυριάκου, πέναλτι για τους Λετονούς!

45' Διορθώνει το λάθος του και αποκρούει ο τερματοφύλακας της Εθνικής μας!

Έναρξη Β' ημιχρόνου.

51' Κεφαλιά του Σπόλιαριτς, άστοχη.

68’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Ikaunieks, δύσκολα ο Μολ σε κόρνερ.

70' Κόρνερ του Ikaunieks, ο Uldrikis από κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μολ που απέκρουσε ενστικτωδώς.

86' Ισοφαρίζει η Λετονία με δυνατό σουτ του Ciganiks!