σ

Ένα φοβερό γκολ του Τόγκια, που σημειώθηκε στο 69ο λεπτό, έδωσε στην ΑΕΚ μία κομβική νίκη στο "Αντώνης Παπαδόπουλος", ανεβάζοντας την στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 62 βαθμούς, έναν λιγότερο από το ΑΠΟΕΛ και δύο παραπάνω από τον ΑΡΗ.
Είναι η καλύτερη θέση που έχει η ΑΕΚ από το ξεκίνημα του φετινού μαραθωνίου και αποτυπώνει την πρόοδο και τα εξαιρετικά της αποτελέσματα από τότε που την ανέλαβε ο Ραν Μπεν Σιμόν.

Σημαντικές στιγμές στην αποψινή αναμέτρηση ήταν η κόκκινη κάρτα που δόθηκε σε νεκρό χρόνο στο ημίχρονο στον Τιουνέ που κτύπησε τον Σολ, και η μεγάλη χαμένη ευκαιρία της Ανόρθωσης στο 0-0 με τον Καστέλ στο 59ο λεπτό. Στα αξιοσημείωτα επίσης η πρώτη παρουσία του Γιάννη Οκκά στον πάγκο της Ανόρθωσης και η επιστροφή Κωστάκη Αρτυματά ύστερα από 10 μήνες.
Η ΑΕΚ παραμένει η μοναδική αήττητη ομάδα στον πρώτο όμιλο με την μεγαλύτερη συγκομιδή στην δεύτερη φάση με τρεις νίκες, όλες εκτός έδρας και μία ισοπαλία.

Δείτε το live του ΑΝΤ1

Αρχίζει ο αγώνας

9' Αστοχη κεφαλιά του Ρομπέρζ σε σέντρα του Μπρούνο Γκάμα.

17' Σύγκρουση Πίριτς και Μαρμούκ μετά από εκτέλεση κόρνερ. Έχουν μείνει και οι δύο ποδοσφαιριστές κάτω.

21' Σηκώθηκαν οι δύο ποδοσφαιριστές και με δεμένο το κεφάλι θα συνεχίσουν κανονικά το παιχνίδι.

29΄ Καλή προυπόθεση για την Ανόρθωση, ο Τιουνέ έδωσε στον Καστέλ που έκανε πολύ άστοχο σουτ.

34' Ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Τόγκια να δίνει στον Λόπες που έκανε το σουτ για να αποκρούσει ο Αρμπολέδα.

35΄ Ο Τόνγκια πάσαρε στον Λόπες, ο οποίος από το ημικύκλιο της περιοχής έκανε σουτ, με την μπάλα να ακουμπάει το αριστερό  δοκάρι του Αρμπολέδα.

41΄ Άλλη μια ευκαρία με τον Τόνγκια να προλαβαίνει  την έξοδο του Αρμπολέδα, έκανε πάσα στον Λόπες, όμως τον πρόλαβε ο Μαρμούκ και έδιωξε σε κόρνερ!

42΄Μετά από κόρνερ, ο Αρμπολέδα  του έφυγε η μπάλα από τα χέρια, πρόλαβε όμως να την μπλοκάρει πριν κάποιος παίκτης της ΑΕΚ την σπρώξει προς την εστία.

45'   6 λεπτά καθυστέρηση.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου και αμέσως μετά κόκκινη στον Τουνέ γιατί έσπρωξε με δύναμη τον Σολ, ο οποίος ζήτησε το λόγο για μία αντιπαράθεση που προηγήθηκε μεταξύ του παίκτη της Ανόρθωσης και του Τόνγκια. Αψυχολόηγητη η ενέργεια του ποδοσφαιριστή της Ανόρθωσης.

σ

Αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο

Επιστροφή Αρτυματά και αποθέωση από τον κόσμο της Ανόρθωση. Μέσα αντί του Γκερέρο.

σ

Ερεσίν αντί του Πίριτς στην ΑΕΚ που είχε τραυματιστεί. Μέσα και ο Σολ αντί του Γκάμα.

51' Ο Ρομπέρζ σταμάτησε το σουτ του Καστέλ που ήταν εντός περιοχής της ΑΕΚ.

60' Η μεγαλύτερη ευκαιρία στον αγώνα χάνεται από την Ανόρθωση. Μετά το λάθος του Ρομπέρζ ο Καστέλ φεύγει μόνος απέναντι στον Ερέριν που κάνει την απόκρουση του αγώνα.

66' Απαντά η ΑΕΚ με διπλή μεγάλη ευκαιρία. Σουτ του Λόπες απο κοντά, αποκρούει ο Αρμπολέδα, η μπάλα πάει στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Σολ αστοχεί.

69' 0-1 η ΑΕΚ. Φοβερό διαγώνιο πλασέ του Τόγκια στην απέναντι γωνία δίνει το προβάδισμα στην ομάδα της Λάρνακας.

87' Ο Ντίμερς εκτός περιοχής δεν έκανε καλό πλασέ ενώ ο Αρμπολέδα ήταν μακριά από την εστία του.

-90' Τέσσερα λεπτά ο χρόνος ττης καθυστέρησης.

-92' Ευκαιρία με τον Σάντος η ΑΕΚ, έξω το σουτ που επιχειρεί.

Εντεκάδες:

Ανόρθωση:Αρμπολέδα, Μαρμούκ, Κάργας, Κορέια, Καστέλ, Γκερέρο, Φερέιρα, Τιουνέ, Μακούν, Αντωνίου, Χρυσοστόμου.

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Κεραυνός, Ουαγκέ, Αρτυματάς, Παρούτης, Ουαρίς, Γκασαμά, Κορρέα, Τζουλίου, Μουσοντά, Περέα.

σ

ΑΕΚ: Πίριτς, Τιουνκού, Λέδες, Τόνγκια, Φαράζ, Λόπες, Γκαρθία, Μιλίσεβιτς, Γκάμα, Πονς, Ρομπέρζ.

Στον πάγκο: Ερεριν, Τόμοβιτς, Κάσας, Σολ, Τρισκόφσκι, Καπτούμ, Σάντος, Σάντσεζ, Ναούμ, Γκιούρτσο, Μάμας, Ντίμερς