2

Στην μάχη της παραμονής ο προ τελευταίος Οθέλλος επιβλήθηκε με 0-4 της τελευταίας ΑΕΖ στο στάδιο Αμμόχωστος και άνοιξε την μεταξύ τους διαφορά στους 3 βαθμούς, μειώνοντας την διαφορά από την Καρμιώτισσα που βρίσκεται εκτός ζώνης υποβιβασμού στους 8 βαθμούς.

Για την ομάδα της Αθηένου πέτυχε από δύο γκολ οι Πιχ και Μπραμπίγια.

Κώστας Σακκάς:

«Η νίκη ανήκει στους ποδοσφαιριστές. Το αναζητούσαμε εδώ και καιρό και αν ερχότανε λίγο πιο νωρίτερα θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα. Είμασταν κοντά κάποιες φορές αλλα δεν τα καταφέραμε. Σήμερα είμασταν σοβαροί από το πρώτο λεπτό και αξιοποιήσαμε τις ευκαιρίες. Σκοράραμε και κρατήσαμε και το μηδέν. Συγχαρητήρια στα παιδιά. Ελπίζω να βοηθήσει ψυχολογικά τους ποδοσφαιριστές. Τα πράγματα δεν αλλάζουν πολύ αλλα είναι κάτι το οποίο μπορούμε να στηριχτούμε. Να μπορούμε να πάρουμε το πρωτάθλημα εκεί όπου μπορούμε. Υπάρχει επόμενη μέρα στο ποδόσφαιρο γιατί ήταν απογοητευμένοι από τα τελευταία αποτελέσματα. Χρειαζόμαστε ξεκούραση κα να καθαρίσει το μυαλό μας».

Βλάντιτσα Πέτροβιτς

''Δεν περίμενα να γίνει έτσι. Στο Α’ ημίχρονο έγιναν κάποια πράγματα και παίρνω εγώ την ευθύνη για την ήττα.  Διαβάσαμε καλά τον αντίπαλο και ξεκινήσαμε με 4-4-2 για το γκολ όμως στην κόντρα επίθεση μας κάρφωσαν τρία γκολ. Είχαμε κάποιες ελπίδες στο 2-0 να μειώσουμε με τον Ντιγκινή και τον Σλόγκαρ. Δεν γυρίσαμε το παιχνίδι και δεχθήκαμε στο τέλος και τρίτο γκολ. Στο Β’  ημίχρονο αλλάξαμε τρόπο παιχνιδιού και το γυρίσαμε σε 3-5-2.Κάναμε κάποιες φάσεις αλλά δεν μπορούσαμε να βάλουμε γκολ. Σε μια κόντρα επίθεση δεχθήκαμε και τέταρτο. Θέλαμε αυτή τη νίκη για να πάμε με άλλη ψυχολογία τη διακοπή. Είναι δύσκολο, πρέπει να συζητήσουμε με τους παίχτες γιατί πρέπει να δώσουν κάτι παραπάνω σε τέτοια παιχνίδι. Πιστεύω ότι είχαμε καλό πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο αλλά είχαμε πρόβλημα στην άμυνα. Τώρα σε αυτές τις δύο ομάδες θα προσπαθήσουμε να διορθώσουμε τα λάθη στην άμυνα. Ήταν καθαρή η νίκη του Οθέλλου. Εμείς πρέπει να δουλέψουμε και θα προσπαθήσουμε όσο μπορούμε δυνατά μέχρι το τέλος''.