δ

Το πέναλτι-γκολ του Στεπίνσκι στο 22ο λεπτό έκρινε το ντέρμπι των αιωνίων στο ΓΣΠ, έβαλε την Ομόνοια μέσα στη μάχη τίτλου κι υποχρέωσε το ΑΠΟΕΛ σε δεύτερη συνεχόμενη οδυνηρή ήττα δίνοτας ευκαιρία στις ομάδες που το ακολουθούν, είτε να το πιάσουν στην κορυφή (ΑΡΗΣ) είτε να πλησιάσουν στον έναν βαθμό (ΑΕΚ).

Η Ομόνοια διαχειρίστηκε το προβάδισμά της και άντεξε στην έντονη κατά διαστήματα πίεση των γαλαζοκιτρίνων, που είχαν τις ευκαιρίες (Ντογκαλά, Δώνης,Τομανέ, Ντάλσιο) αλλά πότε έβρισκαν απέναντι τους τον Φαμπιάνο, πότε αστοχούσαν.
Η Ομόνοια έχασε μία μεγάλη ευκαιρία με τον Μπάκιτς στο δεύτερο ημίχρονο.

Είναι μία υπερπολύτιμη νίκη για το τριφύλλι που αντιδρά μετά την ήττα από την ΑΕΚ και πλησιάζει την κορυφή και τον σημερινό της αντίπαλο στους πέντε βαθμούς βλέποντας ακόμα και την κατάκτηση του τίτλου.

Δείτε το live του ΑΝΤ1 και το βίντεο με το γκολ της Ομόνοιας.

Έναρξη του ντέρμπι.

4' Εκτέλεση κόρνερ του Μπέζους, διώχνει δύσκολα σε νέο κόρνερ ο Μπέλετς.

14' Σουτ του Χαμάς, άστοχο.

19' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ντέρμπι! Εξαιρετική ενέργεια του Αλιούμ, γύρισμα στον Στεπίνσκι, ο οποίος έκανε την προβολή, η μπάλα μόλις έξω. Εξετάζεται η φάση για χέρι του Σούσιτς. Πάει σε on field review o διαιτητής.

22' Πέναλτι για την Ομόνοια!

22' ΓΚΟΛ εύστοχος ο Στεπίνσκι!

26' Πρώτη τελική στον αγώνα για το ΑΠΟΕΛ, σουτ του Μεχρί σε σώματα και κόρνερ.

30' Ο Μεχρί εντός περιοχής αστοχεί ύστερα από την πάσα του Ζεφτέ.

33΄Ξανά ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ με τους ίδιους πρωταγωνιστές, μπαλιά του Ζεφτέ, κεφαλιά του Μεχρί, άστοχη.

35΄ Παράλληλο γύρισμα του Σεπάκ, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ η άμυνα της Ομόνοιας,

36' Πολύ καλή στιγμή για το ΑΠΟΕΛ, κοντινή κεφαλιά του Τομανέ, ύστερα από μπαλιά του Εντογκαλά, έξω η μπάλα.

41' Ζήτησε πέναλτι το ΑΠΟΕΛ σε μαρκάρισμα του Παναγιώτου στον Τομανέ. Στην εξέλιξη της φάσης έγινε δυνατό σουτ του Ντάλσιο, αρκετά άστοχο.

45+1 Σουτ του Μεχρί με το αριστερό και αυτό εκτός στόχου.

Έναρξη Β' ημιχρόνου.

50' Πισινή κεφαλιά του Στεπίνσκι, σε κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ η μπάλα.

51' Σέντρα -  σουτ από τον Μεχρί, έξω η μπάλα.

57' Πλασέ του Μαρκίνιος από το ύψος της περιοχής ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, έξω η μπάλα.

58' Η πρώτη τελική φάση του ΑΠΟΕΛ, εντός στόχου, σουτ του Δώνη, πάνω στον Φαμπιάνο.

65' Κεφαλιά του Τομανε ύστερα από κορνερ με την μπάλα να παίρνει πορεία προς την εστία αλλά να κτυπά στον Ντογκαλά και να χάνεται έτσι μία μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ.

68' Διπλή μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ με τον Ντογκαλά αρχικά να αναγκάζει τον Φαμπιάνο σε μία δύσκολη απόκρουση από πολύ κοντά και στον Ντάλσιο στη συνέχεια να αστοχεί.

70' Σουτ του Ζεφτέ εκτός περιοχής, αποκρούει σε κόρνερ ο Φαμπιάνο.

73' Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια, η πρώτη στο β' ημίχρονο. Ο Μπάκιτς, που μπήκε ως αλλαγή πριν από λίγο, από πολύ κοντά έκανε το σουτ μετά την πάσα του Μπέζους, απέκρουσε ο Μπέλετς.

79' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σεπάκ, πάνω στον Φαμπιάνο.

81' Σουτ του Σιπριάνο με την μπάλα να φεύγει λίγο αριστερότερα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μπέλετς.

87' Εξαιρετική ενέργεια και σουτ του Δώνη, δύσκολα ο Φαμπιάνο, στην εξέλιξη της φάσης ο Εφραίμ έπιασε την κεφαλιά στα χέρια του Βραζιλιάνου τερματοφύλακα της Ομόνοιας η μπάλα.

88' Νέα τελική για το ΑΠΟΕΛ, πισινή κεφαλιά του Βιγιαφάνιες, ο Τομανέ δεν έπιασε όπως θα ήθελε την μπάλα με το κεφάλι.