S

Η Ατλέτικο Μαδρίτης νίκησε την Ίντερ στη διαδικασία των πέναλτι με 3-2 και χάρη στον ήρωα Ίαν Όμπλακ προκρίθηκε στα προημιτελικά του Champions League. Έχασε το τελευταίο πέναλτι ο Λαουτάρο.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης απέκλεισε την φιναλίστ του Champions League της προηγούμενης σεζόν Ίντερ στη διαδικασία των πέναλτι! Οι Ροχιμπλάνκος με ήρωα τον Ίαν Όμπλακ που έκανε δυο αποκρούσεις νίκησε στη «ρώσικη ρουλέτα» με 3-2 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Champions League.

Ο Σλοβένος νίκησε τους Σάντσες και Κλάασεν, ο Λαουτάρο Μαρτίνες αστόχησε στο τελευταίο πέναλτι και οι Μαδριλένοι τσέκαραν το εισιτήριο τους για την επόμενη φάση, αφήνοντας την Ιταλία, χωρίς εκπρόσωπο στους «8».

Η νίκη των «νερατζούρι» στο «Σαν Σίρο» με 1-0 δεν αποδείχθηκε αρκετή, καθώς οι «ροχιμπλάνκος» επικράτησαν με 2-1 στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης (η ισπανική ομάδα επέκτεινε το αήττητο που έχει στην έδρα της σε όλες τις διοργανώσεις από την έναρξη της σεζόν με 16 νίκες και μόλις μία ισοπαλία)  και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Ο Ντιμάρκο στο 33΄ έβαλε μπροστά στο σκορ την πρωτοπόρο της Serie A, αλλά δύο λεπτά αργότερα ο κορυφαίος σκόρερ στην Ιστορία της Ατλέτικο, Αντουάν Γκριεζμάν, έφερε το ματς στα ίσια. Οι δύο ομάδες έχασαν αρκετές ευκαιρίες στο β΄ μέρος, με το συγκρότημα του Ντιέγκο Σιμεόνε να τα δίνει όλα για όλα και να φτάνει στο γκολ που έστειλε τον αγώνα στο επιπλέον μισάωρο με τον Μέμφις Ντεπάι στο 87΄.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ρικέλμε από ασίστ του Γκριεζμάν έχασε απίστευτη ευκαιρία να στείλει την Ατλέτικο στους προημιτελικούς, καθώς αστόχησε σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ με τον Ζόμερ. Το 2-1 έμεινε και στην παράταση, οπότε όλα κρίθηκαν στη «ρώσικη ρουλέτα» των πέναλτι.