s

Αδιανόητο αυτό που έκανε... από το πουθενά η Μπόρνμουθ! Είδε τη Λούτον να φτάνει στο 3-0 στο πρώτο μέρος και ξαφνικά η ομάδα του Ιραόλα... μεταλλάχθηκε! Πέτυχε τέσσερα τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο και επιβλήθηκε με σκορ 4-3 σε ένα μαγικό ματς! Πάρων στο γήπεδο και ο Λόκιερ, τρεις μήνες μετά το καρδιακό επεισόδιο που υπέστη σε αυτή την αναμέτρηση που διεκόπη και διεξήχθη από την αρχή.

Τι ματς ήταν αυτό! Τι παιχνίδι – φωτιά! Βέβαια, χίλιες φορές να μην είχε χρειαστεί να ξαναγίνει, να μην είχαμε δει ποτέ τον Λόκιερ να καταρρέει στον αγωνιστικό, να μην είχε υποστεί ποτέ το καρδιακό επεισόδιο και να ήταν υγιέστατος και παρών στον αγωνιστικό χώρο. Ωστόσο, επειδή ό,τι έγινε δεν γίνεται να σβήσει, οι Μπόρνμουθ και Λούτον ξαναμπήκαν στο γήπεδο, ο Λόκιερ παρακολουθούσε από τα επίσημα, ο κόσμος, είτε ήταν φίλοι των νεοφώτιστων, είτε οπαδοί των «cherries» του έδειξαν πόσο χαίρονται που μπορεί και να είναι ανάμεσά τους και οι δύο ομάδες έδωσαν πραγματικό σόου!

Η Λούτον έφτασε να προηγείται 3-0 στην ανάπαυλα και ο κόσμος της μέσα σε ντελίριο να τραγουδά πως η αρμάδα του Έντουαρντς θα καταφέρει να παραμείνει στην Πρέμιερ Λιγκ! Στο 9ο λεπτό ο Τσονγκ ανενόχλητος με κεφαλιά έκανε το 1-0, στο 31' ο Ογκμπένε με φάση απόλυτα δουλεμένη στην προπόνηση και γύρισμα του Ντάουτι έκανε το 2-0 για τη Λούτον, ενώ, στο 45' + 1' ο εκπληκτικός Μπάρκλεϊ πατώντας περιοχή έκανε άψογο τελείωμα για το 3-0!

Η Μπόρνμουθ είχε σοκαριστεί παντελώς, οι οπαδοί των γηπεδούχων στο «Vitality Stadium» αποδοκίμαζαν, ο Ιραόλα δεν κράτησε παρά ελάχιστα λεπτά τους παίκτες του στ' αποδυτήρια κατά τη διάρκεια του ημιχρόνου και μόλις οι δύο ομάδες ξαναβγήκαν στον αγωνιστικό χώρο είδαμε... άλλο ματς!

Μέσα στα πρώτα 20 λεπτά το σκορ είχε φτάσει στο 3-3! Αρχικά ο Σολάνκε με απίστευτο κοντρόλ και τελείωμα στο 50' μείωσε. Έπειτα, ο Ζαμπάρνι κατάφερε στο 62' σε φάση διαρκείας να κάνει τον Ντάουτι να μην προλάβει να διώξει προτού η μπάλα περάσει τη γραμμή, ενώ, στο 64' ο Σεμένιο πέτυχε υπέροχο γκολ με αριστερό σουτ χαμηλά για την ισοφάριση! Η Λούτον άρχισε ν' αντιδρά και να προσπαθεί να κρατήσει λίγο την μπάλα μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα.

Οι «cherries» θα ολοκλήρωναν τη μαγική ανατροπή που πραγματοποίησαν, στο 83ο λεπτό, όταν ο Σεμένιο ξεκίνησε από τη μεσαία γραμμή και πλάγια δεξιά, άλλαξε την μπάλα με τον Ουνάλ, πάτησε περιοχή και «εκτέλεσε» τον Καμίνσκι για το 4-3 και τη σούπερ νίκη της Μπόρνμουθ σε ένα από τα καλύτερα ματς της σεζόν!

Παρέμεινε στη ζώνη του υποβιβασμού η Λούτον, στο -3 από τη Νότιγχαμ Φόρεστ...

Πηγή: 365england.gr