n

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκε από τον Γίρι Λεχέτσκα και αποχαιρέτησε το Indian Wells στον τέταρτο γύρο.
Στον τέταρτο γύρο ολοκληρώθηκε η πορεία του Στέφανου Τσιτσιπά στο τουρνουά Masters της Καλιφόρνιας. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας όλων των εποχών ηττήθηκε με 2-0 σετ (6-2, 6-4) από τον Γίρι Λεχέτσκα και αποχαιρέτησε τη διοργάνωση.

Ο Τσέχος τενίστας θα περιμένει τον αγώνα του Γιανίκ Σίνερ με τον Μπεν Σέλτον, για να μάθει τον επόμενο αντίπαλό του στο Indian Wells.

Ο Λεχέτσκα εκμεταλλεύτηκε το κακό ξεκίνημα του Τσιτσιπά και προηγήθηκε με 5-1 στο πρώτο σετ. Στο έβδομο γκέιμ ο Έλληνας τενίστας μείωσε σε 5-2, όμως ο Λεχέτσκα κράτησε το σερβις του και κατέκτησε το πρώτο σετ με 6-2.

Ο Τσέχος αθλητής έχει ως απολογισμό στο σετ 12 winners και 7 αβίαστα λάθη, τη στιγμή που ο Στέφανος είχε μόλις 3 winners και 10 αβίαστα λάθη.

Το σκηνικό στο δεύτερο σετ δεν άλλαξε, καθώς ο Λεχέτσκα έκανε μπρέικ στο τρίτο γκέιμ και πήρε το προβάδισμα με 2-1. Στη συνέχεια ο Τσέχος είχε και άλλες ευκαιρίες για να σπάσει το σερβίς του Τσιτσιπά, αλλά ο Έλληνας κρατήθηκε. Ο Λεχέτσκα κράτησε το σερβίς καθ' όλη τη διάρκεια του σετ και έτσι έφτασε σε μία άνετη νίκη με 2-0 σετ (6-2, 6-4).

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Στέφανος Τσιτσιπάς μπορεί να χάσει μέχρι μια θέση και να υποχωρήσει στο Νο.12, αναλόγως με το τι θα κάνουν οι Γκριγκόρ Ντμιτρόφ και Τέιλορ Φριτζ.

Πηγή: sportal.gr