b

Τεράστιας σημασίας τρίποντο πήρε ο Άρης σε βάρος του ΑΠΟΕΛ με 2-1 για την 3η αγωνιστική των πλέι οφ του πρωταθλήματος Cyta  αποτέλεσμα που προσδίδει νέο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα αφού πλέον η ομάδα της Λεμεσού μείωσε στους τρεις βαθμούς την διαφορά της απο την πρώτη θέση στην οποία βρίσκεται η ομάδα της Λευκωσίας.

Ο Άρης μέσα σε 9 λεπτά στο α΄ημίχρονο  πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων   σκοράροντας με τους Γκομίς (23’) και Μαγιαμπέλα (32’), με το ΑΠΟΕΛ να μένει με 10 παίκτες στο 42’ λόγω απευθείας αποβολής του Πέτροβιτς, ο οποίος ανέτρεψε τον Σάβο που ήταν ο τελευταίος παίκτης.

Το ΑΠΟΕΛ μείωσε με τον Κβιλιτάια στο 63’ και θα μπορούσε να σώσει τον ένα βαθμό στο τέλος, αλλά η μπάλα βρήκε το δοκάρι στην κεφαλιά του Τομανέ.

Δείτε το live του ΑΝΤ1:

1΄ Έναρξη του ντέρμπι

12' Εκτελέστηκε το φάουλ από τον Ζέφτε, η μπάλα χτύπησε στο τοίχος και έφυγε σε κόρνερ.

15' Χωρίς κάποια ευκαιρία το πρώτο δεκαπεντάλεπτο του αγώνα.

24' ΓΚΟΛ για τον Άρη! Ο Γκομίς άνοιξε το σκορ!Μετά από κάθετη μπαλιά του Νίκολιτς ο επιθετικός του Άρη με δυνατό πλασέ, πέτυχε το 1-0

η

25΄ Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη.Ο Μαγιαμπέλα βγήκε τετ α τετ με τον Μπέλετς, όμως ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ κατάφερε να σταματήσει τον ποδοσφαιριστή των γηπεδούχων.

31' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη με τον Καζού να κάνει δυνατό πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και ο Μπέλετς να κάνει νέα εξαιρετική επέμβαση!

31' Σουτ του Ντάλσιο εκτός περιοχής, καμιά ανησυχία για τον Βανά.

32' Γκολ για τον Άρη!Ο Σάβο έκανε το γύρισμα στη περιοχή με τον Γκομίς να βάζει την προβολή και τον Μπέλετς να απομακρύνει την μπάλα. Ο Μαγιαμπέλα στη συνέχεια μπήκε αποφασιστικά στην φάση και σημείωσε το 2-0 για την ομάδα του.

σ

39' Ευκαιρία για τον Άρη με τον Μαγιαμπέλα να κάνει κεφαλιά, χωρίς να βρίσκει στόχο.

40' Στην εξέλιξη της φάσης έκανε ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ με τον Κβιλιτάια να μπαίνει στην περιοχή, να πλασάρει, όμως ο Βανά μπλόκαρε.

41' Με 10 παίκτες το ΑΠΟΕΛ. Κόκκινη στον Πέτροβιτς

φ

Τέλος α΄ ημιχρόνου

Έναρξη β΄ ημιχρόνου

48' Εκτέλεση φάουλ του Νίκολιτς, έδιωξε πλάγια ο Μπέλετς, ήρθε ο Μαγιαμπέλα έκανε νέο σουτ, έδιωξε ξανά ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ.

49' Κεφαλιά του Νίκολιτς και τον Μπέλετς να απομακρύνει ξανά!

63΄ Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ. Μετά από λάθος του Νίκολιτς, ο Κβιλιτάια αποφεύγοντας και το Βάνα σημειώνει το 2-1 σε κενή εστία.

δ

70΄ Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο, σε μια γρήγορη αντεπίθεση με τον Σάβο εντος περιοχής να κάνει το σουτ, όμως η μπάλα κόντραρε στον Ζέφτε και ο Μπέλετς μάζεψε.

73. Απαντά στις μεγάλες εκαιρίες το ΑΠΟΕΛ, ύστερα από μια όμορφη μπαλιά του Ντάλσιο, ο Σούσιτς από ευνοική θέση πιάνει την κεφαλιά με την μπάλα να περνάει λίγο έξω από την εστία του Βανά.

76΄Ο Σαβό γύρισε την μπάλα στην περιοχή, ο Μοντνόρ μπήκε στην πορεία της μπάλας, όμως το πλασέ του έφυγε άουτ.

81΄ Τριπλή αλλαγή για τους γαλαζοκίτρινους. Μεχρί, Τομανέ και Σαρφό στον αγωνιστικό χώρο, έξω οι Κοσταντίνοφ, Ντονγκαλά και Κβιλιτάια.

83 ΄ Ο Μοντνόρ έκανε το σουτ εντός περιοχής με τον Μπέλετς να απομακρύνει με εξαιρετικό τρόπο σε κόρνερ.

88΄ Γυριστό σουτ από τον Δώνη εντός περιοχής, μαζεύει ο Βανά.

90' Επτά λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

90+3΄Δοκάρι για το ΑΠΟΕΛ! Μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν οι φιλοξενούμενοι με τον Τομανέ να κάνει την κεφαλιά μετά από σέντρα του Δώνη, όμως η μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι του Βανά!

Τέλος του αγώνα

Άρης:Βανά, Καζού, Μουσούντα, Μπένκτσον, Γκομίς, Γιαγκό, Μαγιαμπέλα, Νίκολιτς, Σάβο, Σζόκε, Ουρόσεβιτς.

Στον πάγκο: Σωφρονίου, Ζάντρο, Μπράουν, Σπόλιαριτς, Δημητρίου, Λουκουμπάρ, Μάτισικ, Σανέ, Μπρόρσον, Μοντνόρ, Σεμέδο, Σουμάνσκι.

ΑΠΟΕΛ:Μπέλετς, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Ζέφτε, Βιγιαφάνιες, Κβιλιτάια, Σούσιτς, Ντάλσιο, Μαρκίνιος, Κοσταντίνοφ, Ντονγκαλά.

Στον πάγκο : Χριστοδούλου, Σιπριάνο, Εφραίμ, Γουίλσον, Μαϊόλι, Τσεμπάκ, Σατσιάς, Τομανέ, Πολυκάρπου, Σαρφό, Μεχρί, Δώνης.

Διαιτητής: Putros Santi Dhia Jirjis
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Κωμοδρόμος Ηράκλης
4ος Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης