κ

Δραματική νίκη πέτυχε η Πάφος σε βάρος της Ανόρθωσης κεδίζοντας την με 3-2 μέσα στο Α.Παπαδόπουλος. Με αυτό το τρίποντο η Παφιακή ομάδα έφτασε στους 53 βαθμούς, δυο λιγότερους από την Ομόνοια. Η Ανόρθωση παραμένει στους 48 βαθμούς και πλεον η έξοδος στην ευρώπη γίνετε εξαιρετικά δύσκολη.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με πέναλτι του Τάνκοβιτς αλλά οι γηπεδούχοι με τέρματα των Καστέλ και Γκασάμα γύρισαν το παιχνίδι. Στο 90+10’ και στο 90+14’ όπως η Πάφος κατάφερε με πέναλτι του Τάνκοβιτς και με τέρμα στην εκπνοή του Γκολντάρ έκανε νέα ανατροπή και πήρε τη νίκη.

Δείτε το live του ΑΝΤ1:

1' Έναρξη αγώνα

10' Σουτ του Κοντρέρας, η μπάλα κόντραρε στον Κάργα και κατέληξε κόρνερ.

12' Άστοχο γυριστό σουτ του Καστέλ.

21΄ Αδύναμο πλασέ του Ντράγκομιρ,με την μπάλα να καταλήγει στον Αρμπολέδα.

27΄ Μακρινό σουτ από τον Ικόκο εκτός περιοχής χωρίς στόχο.

28΄ Ακόμη μια ευκαρία για την Πάφο. Ο Ζάιρο κάνει το σουτ με την μπάλα να περνάει έξω.

31΄ Εξετάζεται η φάση για πέναλτι υπέρ της Πάφου. Μετά από σέντρα του Ικόκο η μπάλα φαίνεται να χτυπά στο χέρι του Κορέια.

32΄ Δόθηκε το πέναλτι.

34΄ Εύστοχη εκτέλεση του Τάνκοβιτς, 0-1 η Πάφος. Έφτασε τα έντεκα γκολ στο πρωτάθλημα ο Σουηδός

45΄ Κεφαλιά του Τάνκοβιτς μπλοκάρει ο Αρμπολέδα

45' Πέντε λεπτά θα είναι ο χρόνος καθυστερήσεων.

52΄ Καλή στιγμή για την Πάφο.

Τέλος α΄ ημιχρόνου

Έναρξη β΄ ημιχρόνου

52΄ Καλή στιγμή για την Πάφο. Ο Ζάιρο πιάνει την κεφαλιά , καμία ανησυχία για τον Αρμπολέδα.

53΄Γκολ για την Ανόρθωση. Ο Καστέλ με κοντινή προβολή ισοφαρίζει σε 1-1, μετά τη σέντρα του Κορέια.

57΄ Γκολ για την Πάφο,  μετά από κεφαλιά του Ζάιρο αλλά ακυρώνεται ως όφσαιντ.

61΄ Μετά από σέντρα του Μπρούνο, ο Ζάιρο με κεφαλιά στέλνει την μπάλα έξω.

64' Σουτ με του Ντράγκομιρ έξω

65΄ Γυρίζει το παιχνίδι η Ανόρθωση. Μετά από μια όμορφη κίνηση του Τσίκο που έκανε το σουτ, η μπάλα χτύπησε στα σώματα και κατέληξε στο Γκασαμά ο οποίος σημείωσε το 2-1 με όμορφο πλασέ στην γωνιά του Ιβουσιτς.

70' Σουτ του Τσίκο, εκτός περιοχής με την  μπάλα να καταλήγει έξω.

81' Η Πάφος ζήτησε πέναλτι. Ύστερα από σουτ του Γκολτάρ πάνω στον Κάργα

82' Ελέχθηκε η φάση για χέρι του Κάργα στη φάση, δεν υπάρχει τίποτα σύμφωνα με το VAR

84' Προσωρινη διακοπή, μετά από σύρραξη ποδοσφαιριστών. Κίτρινη στον Τσίκο! Εξετάζεται για κόκκινη κάρτα στον Τσίκο.

87΄ Άλλαξε την απόφαση του ο διαιτητής . Κόκκινη για τον Τσίκο, με 10 ποδοσφαιριστές η Ανόρθωση.

90΄ Δέκα θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων

90+3 Τεράστια ευκαιρία για την Πάφο, μετά από σέντρα του Βαλακάρι, κεφαλιά του Γκολντάρ , διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Αρμπολέδα.

90+6' Εξετάζεται από το VAR, πίθανο πέναλτι υπέρ της Πάφου, για πάτημα του Αντωνίου πάνω στο Τζάτζα.

90+7΄ Το πέναλτυ θα δοθεί.

90+9΄ Αποκρούει ο Αρμπολέδα και κρατά το 2-1 υπέρ της ομάδας του!

90+9΄ Επανάληψη του πέναλτι.Δεν πατούσε στη γραμμή ο Αρμπολέδα

100+1΄ Αυτή την φορά ευστοχεί ο Τάνκοβιτς , 2-2 η Πάφος

100+4΄ Γκολ για την Πάφο! Ο Γκολντάρ μόνος εντός περιοχής σημειώνει το 2-3

Τέλος αγώνα, νίκη για την Πάφο

Εντεκάδες:

Ανόρθωση: Αρμπολέδα, Ουαγκέ, Κάργας, Κορέια, Καστέλ, Φερέιρα, Τιουνέ, Μακούν, Ιωάννου, Περέα, Τσίκο.

Στον πάγκο οι Μιχάηλ, Κεραυνός, Αρτυματάς, Μαρμούκ, Παρούτης, Γουαρίς, Γκασάμα, Αντωνίου, Κορρέα, Τζούλιου, Μουσοντά, Χρυυσοστόμου.

Πάφος FC: Ίβουσιτς, Κβίντα, Γκολντάρ, Μπρούνο, Ζάιρο, Μπότσκαϊ, Ικόκο, Κοντρέρας, Τάνκοβιτς, Ναμ, Ντράγκομιρ.

Στον πάγκο οι Γιοσίποβιτς, Κανέ, Ρους, Αμπντουσαλάμοφ, Ζάζα, Μιχαήλ, Βαλακάρι, Τουμάσι, Πέπε.

Διαιτητής: Bertolo Nogueira Miguel
Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Στυλιανού Μάριος
4ος Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος
VAR: Simovic Novak
AVAR: Εγγλέζου Νίκος
Παρατηρητής: Καπιτανής Κώστας