2

Η ΑΕΚ πέτυχε μεγάλης σημασίας νίκη με 1-0 επί της Ομόνοιας στο ΓΣΠ, στο πρώτο ντέρμπι της τρίτης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου του πρωταθλήματος Cyta στην δεύτερη φάση. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Ράφα Λόπες ο οποίος στο παρελθόν φόρεσε τη φανέλα της Ομόνοιας. Με την επιτυχία τους αυτή και αναμένοντας το αυριανό ντέρμπι κορυφής, οι Λαρνακείς ανέβηκαν στην δεύτερη θέση, τέσσερις βαθμούς πίσω από το πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ και δύο πάνω από τον ΑΡΗ.

Αυτή είναι η πρώτη ήττα της Ομόνοιας με τον Γιάννη Αναστασίου στον πάγκο, και η πρώτη ύστερα από 7 αγώνες σε πρωτάθλημα και κύπελλο, περίοδος στην οποία μετρούσε 6 νίκες και 1 ισοπαλία.

Έναρξη στο ντέρμπι!

4' Πρώτη τελική στον αγώνα. Κεφαλιά του Στεπίνσκι η μπάλα στα χέρια του Πίριτς.

14' Δυνατό σουτ του Λέδες, σε κόρνερ ο Φαμπιάνο!

19' Πλασέ του Μπρούνο Γκάμα, στον συμπαίκτη του τον Σάντος η μπάλα και έξω.

20' Μπαλιά στην περιοχή της ΑΕΚ, ο Πίριτς στην προσπάθεια του να διώξει βρέθηκε στο έδαφος, ο Χάμπος έκανε το πλασέ, ωστόσο η μπάλα έφτασε στον τερματοφύλακα της ΑΕΚ.

23' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χαμάς, έξω η μπάλα.

24΄Σκάψιμο της μπάλας από τον Λέδες ύστερα από εκτέλεση φάουλ, κεφαλιά του Σάντος πάνω στον Φαμπιάνο.

28' Απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Μπέζους, ξανά σε κόρνερ η μπάλα.

29' Πολύ καλή ευκαιρία για την Ομόνοια! Κόρνερ του Μπέζους, κεφαλιά του Σεμέντο, μόλις έξω η μπάλα.

38' Σουτ του Αλιούμ από δεξιά, η μπάλα έξω

Έναρξη Β' ημιχρόνου.

63' Ανοίγει το σκορ η ΑΕΚ με τον Ράφα Λόπες! Μπαλιά του Φαράζ, πισινή κεφαλιά του Παναγιώτου, η μπάλα έφτασε στον Πορτογάλο, ο οποίος με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα!

72' Σουτ του Κούσουλου στην κίνηση, άστοχο.

77' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μιλίτσεβιτς, δύσκολα ο Φαμπιάνο στην επαναφορά ο Χαμάς, έβγαλε εξαιρετική άμυνα και έδιωξε σε κόρνερ.

81' Εκτέλεση φάουλ του Μπέζους, πάνω στον Πίριτς.