3

H ΑΕΚ προηγήθηκε νωρίς στο ντέρμπι στην ΑΡΕΝΑ μόλις στο 5ο λεπτό με τον Τόγκια, για να έρθει η απάντηση από τον ΑΡΗ στο 70ο λεπτό με τον Ουρόσεβιτς. Η ισοπαλία δεν ευνοεί κανέναν από τους δύο που έχουν βλέψεις για τον τίτλο, αλλά τον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ, που έχει αυξήσει τη διαφορά από τον δεύτερο ΑΡΗ στους έξι βαθμούς και από την τρίτη ΑΕΚ στους επτά.

Έναρξη στο ντέρμπι!

5' Ανοίγει το σκορ η ΑΕΚ με τον Τόνγκια! Ο Πέρε Πονς έκλεψε, διήνυσε αρκετά μέτρα με την μπάλα έδωσε δεξιά στον Ντιουνγκού, ο οποίος έκανε την μπαλιά η κεφαλιά του Σάντος κατέληξε στον Τόνγκια που με σουτ εντός μικρής περιοχής άνοιξε το σκορ.

11' Ωραία κάθετη του Ντίμερς στον Σάντος, ο οποίος έκανε το πλασέ διπλή κόντρα μετά την απόκρουση του Βανά Άλβες και έξω η μπάλα.

27' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπένγκστον, πάνω στον Πίριτς.

33' Σουτ του Σάντος, άστοχο.

38' Από αρκετά μακριά ο Σάβο έκανε το σουτ, πάνω στον Πίριτς.

45+3 Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντίεμρς, άστοχο.

Τέλος Α΄ημιχρόνου.

Έναρξη Β' ημιχρόνου.

47' Ωραίο κατέβασμα από τον Σάντος, ο οποίος έκανε το σουτ ωστόσο η μπάλα κατέληξε στον Πίριτς.

53' Η καλύτερη ευκαιρία του Άρη στον αγώνα! Κεφαλιά του Γκομίς, ύστερα από μπαλιά του Σεμέντο, έξω η μπάλα.

61' Εντυπωσιακή απόκρουση του Βανά Άλβες σε εξ επαφής σουτ του Μιλίτσεβιτς, ύστερα από φάση διαρκείας στην μικρή περιοχή του Άρη.

63' Ωραία ενέργεια και πλασέ του Μπένγκστον, άστοχο.

70' Ισοφαρίζει ο Άρης με τον Ουρόσεβιτς! Κόρνερ του Καζού, λανθασμένη εκτίμηση της φάσης από τον Πίριτς και ο Σέρβος σε κενό τέρμα έστειλε την μπάλα στα δίκτυα!

71' Νέα φάση για τον Άρη, πλασέ του Γκομίς στο σώμα του Μιλίτσεβιτς.

76' Τεράστια χαμένη ευκαιρία από τον Μπρούνο Γκάμα, εντός μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα έξω, ύστερα από μπαλιά του Τιουνγκού.

86' Ωραία ενέργεια και σουτ του Σάβο, έξω η μπάλα.