2

Η Ομόνοια πήρε τεράστιο τρίποντο επί του Άρη με 2-1, αποτέλεσμα που την ανέβασε στην 4η θέση με 52 βαθμούς και την ίδια ώρα στέρησε την ευκαιρία στον Άρη να κερδίσει και να μειώσει την διαφορά από το πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ στον έναν βαθμό. Αυτή την στιγμή ο Άρης βρίσκεται στην 2η θέση με 56 βαθμούς.

Η Ομόνοια στις δύο πρώτες τις τελικές στον αγώνα, σκόραρε πρώτα με τον Μπεζούς από το σημείο του πέναλτι και στην συνέχεια με τον Σεμέντο, ενώ λίγο πριν η Ομόνοια πάρει το πέναλτι για χέρι του Γιανγκό, ο Άρης σκόραρε με τον Κοκόριν, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Άρης μείωσε σε 2-1 με τον Γκομίς, αποτέλεσμα που έμελε να ήταν και το τελικό. Ο Γκομίς πέτυχε και δεύτερο γκολ, ωστόσο και αυτό ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας η ΑΕΚ πήρε σημαντικό διπλό επί της Πάφου με 1-0 με το γκολ του Φαράζ, αποτέλεσμα που την διατήρησε στην 3η θέση με 55 βαθμούς, 5 λιγότερους από το πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ και 3 περισσότερους από την 4η Ομόνοια. Η Πάφος οπισθοχώρησε στην 5η θέση με 50 βαθμούς. Η Πάφος σκόραρε στο τελευταίο λεπτό με τον Κοντρέρας, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Δείτε πως κατάφερε να κερδίσει η ΟΜΟΝΟΙΑ τον ΑΡΗ, στο ντεπούτο του Γιάννη Αναστασίου στο πάγκο της ΟΜΟΝΟΙΑΣ μέσα στο ΑΛΦΑΜΕΓΑ. Ενω την ίδια ώρα την σημαντική νίκη της ΑΕΚ απέναντι στην ΠΑΦΟ μειώνοντας από την κορυφή στο -5.

🔴Άρης - Ομόνοια

Έναρξη του αγώνα!

5' Πρώτη ευκαιρία στον αγώνα, ο Σέμεντο έκανε την προβολή στον Σιπριάνο και έξω η μπάλα.

6' Απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Καζού, δύσκολα ο Φαμπιάνο.

10΄Νέα καλή στιγμή για τον Άρη, κεφαλιά πάσα του Σεμέντο δεν πρόλαβε ο Κοκόριν.

12' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καζού, σε κόρνερ ο Φαμπιάνο.

19' Ωραία ενέργεια και σουτ του Χάμπου, σε σώματα και κόρνερ η μπάλα.

23' Δυνατό σουτ του Μοντνόρ εντός περιοχής, πάνω στον Φαμπιάνο.

24' Ανοίγει το σκορ ο Άρης με τον Αλεξάντερ Κοκόριν! Φαμπιάνο και Παναγιώτου συγκρούστηκαν στην έξοδο του τερματοφύλακα της Ομόνοιας και ο Ρώσος έστειλε την μπάλα στα δίκτυα σε κενό τέρμα!

26' Ακυρώνεται το γκολ για οφσάιντ του Γκομίς!

29' Πέναλτι για την Ομόνοια ύστερα από παρέμβαση του VAR, για χέρι του Γιαγκό στην κεφαλιά του Κακουλλή!

30' Εύστοχος ο Μπέζους και 0-1 η Ομόνοια!

33' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη, σουτ του Σεμέντο σε κόρνερ ο Φαμπιάνο.

35' Και δεύτερο γκολ για την Ομόνοια με τον Σεμέντο ύστερα από ωραία ενέργεια και ασιστ του Χάμπου!

46΄ Μειώνει ο Αρης, με τον Γκομίς να κάνει το 1-2 με κεφαλιά ύστερα από εκέλεση κόρνερ του Καζού.

Τέλος Ημιχρόνου

Έναρξη β΄ Ημχρόνου

61' Κεφαλιά του Κοκόριν από πολύ κοντά, έξω.

66΄ Ισοφαρίζει ο ΑΡΗΣ, με σκόρερ το Γκομίς και πάλι.

Ακυρώνεται το γκολ του ΑΡΗ για οφσάιντ, με την βοήθεια του VAR.

2
2

Άρης: Βανά, Καζού, Κοκόριν, Γκομίς, Γιαγκό, Νίκολιτς, Μπρόρσον, Σζόκε, Μοντνόρ, Σεμέδο, Ουρόσεβιτς.

Στον πάγκο: Σωφρονίου, Ζαδρό, Μουσούντα, Μπένγκστον, Σπόλιαριτς, Δημητρίου, Αμπουμπακάρ, Μάτισικ, Μαγιαμπέλα, Σαβό.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Μάθιους, Κουλιμπαλί, Σιπριάνο, Σεμέδο, Κακουλλής, Αλιούμ, Παναγιώτου, Κούσουλος, Χαραλάμπους, Μπεζούς.

2

Στον πάγκο: Ουζόχο, Παπαστυλιανού, Γκασαμά, Μπάκιτς, Φράνσον, Λέζιακς, Λανγκ, Χαμάς, Μίλετιτς, Ανδρέου, Οζλέ, Αμού.

🔴Πάφος F.C. – AEK

7΄ Πρώτη ευκαιρία είναι για την ΑΕΚ, με το Φαραζ να μπαίνει στην περιοχήαπό ο δεξιά αλλά να ανακόπτεται τελευταία στιγμή

13΄ Απαντά η ΠΑΦΟΣ, με τον Τανκοβιτς να επιχειρεί το σουτ εντός περιοχής και ο Πίριτς να αποκρούει σε κόρνερ.

39΄ Καλή ευκαιρία για την ΠΑΦΟ , με απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Ντραγκομιρ , με τον Πίριτς να μπλοκάρει σταθερά.

40΄Ακόμη μια ευκαιρία για την ΠΑΦΟ, ο Ζάιρο γύρισε την μπάλα στο σημείο του πέναλτι, με το σουτ του Ναμ να καταλήγει στην αγκαλία του Πίριτς

44΄ Γκολ για την ΑΕΚ. Μετά από σέντρα του Γκάμα, ο Φαράζ από κοντινή απόσταση σημειώνει το 0-1.

Έναρξη β΄ Ημιχρόνου

55΄ Ευκαιρία για την  ΑΕΚ, ο Φαράζ έκανε το σουτ με την μπάλα να φεύγει έξω.

63΄ Στο δεύτερο δοκάρι ο Τάνκοβιτς, πίανει την κεφαλιά και ο Πίριτς μπλοκάρει.

72΄ Καλή στιγμή για την ΠΑΦΟ, με το ανάποδο του Ντραγκομιρ να καταλήγει πάνω από τα δοκάρια.

90+2 Δεύτερη κίτρινη και κόκκινη στον Μελούσο για φάουλ στον Σάντος.

90+6 ΓΚΟΛ για την Πάφο με το πρώτο του Κοντρέρας, ύστερα από φάση διαρκείας!

Ακυρώνεται το γκολ για οφσάιντ!

2
2

Πάφος F.C:  Ίβουσιτς, Μελούσο, Κβίντα, Μπρούνο, Ζάιρο, Ικόκο, Ρους, Τάνκοβιτς, Βαλακάρι, Ναμ, Ντράγκομιρ

2

Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Γκολντάρ,  Μπότσκαϊ, Κανέ, Αμπντουσαλάμοφ, Κοντρέρας, Ζάζα, Μιχαήλ, Τουμάσι, Νταλίνια.

ΑΕΚ: Πίριτς, Ντιουνκού, Λέδες, Φαράζ, Λόπες, Γκαρθία, Μιλίσεβιτς, Γκάμα, Πονς, Ρομπέρζ, Ντίμερς.

2

Στον πάγκο: Ερερίν, Τούμπας, Τόμοβιτς, Κάσας, Σολ, Τρισκόφσκι, Καπτούμ, Σάντος, Ντάνι, Ναού, Γκιούρτσο, Μάμας.

Στάδιο: «Στέλιος Κυριακίδης»
Διαιτητής: Strukan Duje
Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
4ος Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
VAR: Σολωμού Δημήτρης