2

Ο Απόλλων ήταν ο μεγάλος νικητής του Λεμεσιάνου ντέρμπι για την φάση των 16 του κυπέλλου Coca cola καθώς κέρδισε με 3-1 την ΑΕΛ και δίνει παράταση στην χρονιά του μετά την αποτυχία του να βρίσκεται στην πρώτη εξάδα του πρωταθλήματος.

Αντιθέτως η ΑΕΛ που έμεινε επίσης εκτός εξάδας θα έχει μπροστά της 14 παιχνίδια που θα τα αντιμετωπίσει ως μαρτύριο, καθώς έμεινε τόσο νωρίς εκτός στόχων.

Για τον Απόλλωνα σκόραραν ένα γκολ ο Βαλμπουενά και δύο ο Μάρκες, ενώ για την ΑΕΛ ήταν εύστοχος από τα 11 μέτρα ο Μίντσεφ.

Υπενθυμίζεται ότι στην επόμενη φάση του κυπέλλου Coca Cola ο Απόλλων θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ επίσης σε μονό αγώνα και πάλι στην έδρα του.

Έναρξη αγώνα!

9' Πρώτη τελική στο παιχνίδι, κεφαλιά ο Βαλμπουενά, σταθερά ο Ανέστης.

27' Πολιορκία της ΑΕΛ, χωρίς ωστόσο τελική προσπάθεια, το σουτ του Φιλίποβιτς σε σώματα, στην εξέλιξη της φάσης ο Κα δοκίμασε και αυτός το σουτ, ωστόσο ήταν άστοχο.

28' Αρκετά άστοχο το σουτ του Τζάλμα.

30' Η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα! Μπαλιά του Μακρή, ο Κα κατέβασε στην περιοχή έκανε το πλασέ σε κόρνερ ο Λέουβενμπεργκ.

33' Πρώτη καλή στιγμή και για τον Απόλλωνα, προβολή του Μάρκες ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά, έξω η μπάλα.

41' Ανοίγει το σκορ ο Απόλλων με τον Βαλμπουενά!  Λάθος στο κέντρο για την ΑΕΛ, ο Χάμπος έκλεψε μοίρασε για τον Γάλλο μέσο, που με ωραίο πλασέ νίκησε τον Ανέστη!

Έναρξη Β' ημιχρόνου.

48' Φάση διαρκείας για την ΑΕΛ, διώχνει η άμυνα του Απόλλωνα.

50' Κεφαλίά του Σρνιτς, πάνω στον Εκπολό η μπάλα.

55΄Άστοχο το σουτ του Σαγκάλ.

67' Κεφαλιά του Σαγκάλ, έξω η μπάλα.

68' Σουτ του Σαγκάλ, πάνω στον Ανέστη.

83' Άστοχη η κεφαλιά του Τζάλμα.

84' Πάει σε on field review ο διαιτητής για μαρκάρισμα του Τζάλμα στον Παναγιώτου.

Πέναλτι για τον Απόλλωνα!

89' Εύστοχος ο Μάρκες και 2-0 ο Απόλλων!

90+1 Πέναλτι για την ΑΕΛ τώρα για χέρι του Μαλεκκίδη!

90+4 Εύστοχος ο Μίντσεφ και νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι!

90+7 ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα!  Τεράστιο λάθος στην άμυνα της ΑΕΛ, ο Μάρκες σε τετ α τετ μετά από μπαλιά του τερματοφύλακα του και εύστοχα πλάσαρε τον Ανέστη για το 3-1!