αντε περι

Σε ένα άκρως ανταγωνιστικό παιχνίδι στα τελευταία του λεπτά, οι Μιλγουόκι Μπακς αντιμετώπισαν σε εκτός έδρας αναμέτρηση τους Μέμφις Γκρίζλις, με τους γηπεδούχους να φεύγουν νικητές με 113-110, παρά τους 35 πόντους του Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Με αυτή την ήττα, η ομάδα του Ντοκ Ρίβερς έπεσε στο 35-21 ενώ οι αντίπαλοι ανέβηκαν στο 20-36.

Γκρίζλις – Μπακς: Το ματς

Σε ένα άκρως ανταγωνιστικό παιχνίδι στα τελευταία του λεπτά, οι Μιλγουόκι Μπακς αντιμετώπισαν σε εκτός έδρας αναμέτρηση τους Μέμφις Γκρίζλις, με τους γηπεδούχους να φεύγουν νικητές με 113-110, παρά τους 35 πόντους του Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Από την αρχή του παιχνιδιού, τον έλεγχο του αγώνα τον είχαν οι παίκτες των Γκρίζλις που έκλεισαν την πρώτη περίοδο όντας μπροστά με 29-26. Οι Μπακς έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο ισόπαλοι στο 57-57 αλλά οι Γκρίζλις ανέβασαν ρυθμό και στο τρίτο δωδεκάλεπτο έφτασαν τη διαφορά στο +9, καθώς το σκορ στο τέλος του έδειχνε 94-85.

Στην τελευταία περίοδο, στα 3:29 λεπτά πριν από το τέλος τους τέταρτου δεκαλέπτου, το προβάδισμα πέρασε στα χέρια των «ελαφιών» με 102-101 μετά από σουτ του Κρόουντερ και την ασίστ από τον Αντετοκούνμπο. Γρήγορα όμως οι γηπεδούχοι απέκτησαν ξανά τα ηνία του σκορ με τρίποντο τους Τζάκσον για το 104-102 (2:44). Ο Γουίλιαμς έκανε λίγες στιγμές μετά το 107-102 ενώ ο Γιάννης μείωσε με βολές στο 107-104.

Ο Στίβενς διατήρησε στο +5 τους Γκρίζλις (109-104, 1:39), με τον Γουίλιαμς να διευρύνει ακόμη περισσότερο το προβάδισμα μετά από βολές, στο 113-104. Το μόνο που κατάφεραν τα «ελάφια» ήταν να μειώσουν με τον Μπίσλεϊ στα τελευταία 30 δευτερόλεπτα στο 113-110, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση.

Η απόδοση του Greek Freak

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας συνολικά 35 πόντους (με 15/17 δίποντα και 5/9 βολές) και μοίρασε 12 ασίστ σε 36:37 λεπτά εντός παρκέ ενώ παράλληλα μάζεψε και 4 ριμπάουντ

Για τα «ελάφια» ο Ντέιμιαν Λίλαρντ ακολούθησε στους 24 πόντου και ο Μπόμπι Πόρτις στους 14, χωρίς να υπάρχει κάποιος άλλος διψήφιος σε αριθμό πόντων.

Από την πλευρά των νικητών, ξεχώρισαν οι Τζάκσον και Γουίλιαμς με 27 πόντους, ο Λαμάρ Στίβενς με 13, ο Γκούντγουιν με 11 και ο Τζεμίσον με 10.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-26, 57-57. 94-85, 113-110