2

ΑΕΛ και ΑΠΟΕΛ εξήλθαν ισόπαλοι 1-1 αποτέλεσμα που στέρησε το δικαίωμα από τους γαλαζοκίτρινους της Λευκωσίας να ανέβουν στην κορυφή του πρωταθλήματος. Το ΑΠΟΕΛ μπορεί να ισοβαθμεί αυτή την στιγμή με τον Άρη στους 53 βαθμούς, ωστόσο η ομάδα της Λεμεσού έχει το πλεονέκτημα καθώς κέρδισε το ΑΠΟΕΛ στο μεταξύ τους παιχνίδι, ενώ την επόμενη αγωνιστική οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν μεταξύ τους.

Ο Σεπάκ έβαλε μπροστά στο σκορ το ΑΠΟΕΛ στην επιστροφή του τεχνικού του Ρικάρντο Σα Πίντο ύστερα από 4 μήνες, ενώ για την ΑΕΛ ισοφάρισε ο Φιλίποβιτς.

Στην 9η θέση με 30 βαθμούς βρίσκεται η ΑΕΛ, η οποία με τον Αλέξη Γαρπόζη στον πάγκο της μετράει δύο νίκες και μία ισοπαλία, ενώ πήρε και το παιχνίδι με τον Οθέλλο που κρίθηκε στις δικαστικές αίθουσες.

Δείτε το live του ΑΝΤ1.

Έναρξη στο ντέρμπι.

16' Ωραία ενέργεια και σουτ του Κα, έξω η μπάλα. Η πρώτη τελική στον αγώνα για την ΑΕΛ.

22' Αδύναμο το σουτ του Παπαφώτη, πάνω στον Μπέλετς.

28' ΓΚΟΛ  για το ΑΠΟΕΛ με κοντινό σουτ του Σεπάκ, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Μαρκίνιος και κεφαλιά το Βιγιαφάνιες που σταμάτησε στο δοκάρι.

40' Κεφαλιά του Κβιλιτάια, πάνω στον Ανέστη.

41' Σουτ του Μαρκίνιος, αρκετά άστοχο.

45+7 Σουτ του Τζάλμα, πάνω στον Μπέλετς.

Τέλος Α΄ημιχρόνου.

Έναρξη Β' ημιχρόνου.

50' Ωραία ενέργεια και σουτ του Κβιλιτάια, αρκετά άστοχο το σουτ του.

54΄'Εδιωξε σωτήρια με το κεφάλι ο Σούσιτς, πριν τον Μίντσεφ.

54' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ με τον Φιλίποβιτς, ο οποίος πήρε την κεφαλιά ύστερα από κόρνερ του Μόρσει.

60' Κεφαλιά του Πέτροβιτς, πάνω στον Ανέστη.

63' Κεφαλιά του Βιγιαφάνιες και αυτή πάνω στον Ανέστη.

64' Και πάλι με κεφαλιά έρχεται φάση για το ΑΠΟΕΛ, άστοχος ο Ντάλσιο από πολύ καλή θέση.

66' Δυνατό σουτ του Παπαφώτη, σε κόρνερ ο Μπέλετς.

77' Σουτ του Γουίλσον, σε κόρνερ ο Ανέστη.

79' Πολύ καλή στιγμή για την ΑΕΛ, παράλληλο γύρισμα δεν πρόλαβε ο Τσούκα.

81' Πλασέ του Κβιλιτάια στην κίνηση, μαζεύει ο Ανέστη.

83' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ με τον Κβιλιτάια. Ακυρώνεται το γκολ για χέρι του Γεωργιανού.

86' Κεφαλιά του Γουίλσον, πάνω στον τερματοφύλακα της ΑΕΛ.

90+7 Ωραία ενέργεια και σουτ του Γιεφτέ, έξω.