Γ

Χθές η Ομόνοια πήρε πολύ σημαντικό τρίποντο επί της Ανόρθωσης με 3-1 με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο.

Δεν θα σχολιάσουμε το αγωνιστικό κομμάτι αλλά κάποια στοιχεία που αξίζει να σημειώσουμε.

Καταρχάς παρά την νίκη της Ομόνοιας και χωρίς να μειώσουμε την εμφάνιση του Παναγιώτου, που ήταν για μία ακόμα αγωνιστική εξαιρετικός, είναι άξιο απορίας πως ο προπονητής της Ομόνοιας, Τσέτελ Ρέκνταλ έχει 3 αριστερούς μπακ στο ρόστερ, Λέζιακς, Σιπριάνο και Χαμάς αλλά χρησιμοποιεί στην θέση τον Παναγιώτου που είναι στόπερ.

Και τώρα πάμε στις δύο άκυρες κίτρινες κάρτες που δέχθηκε η Ανόρθωση, πραγματικά για απίστευτους λόγους.

Αρχικά θεωρούμε αδιανόητο ποδοσφαιριστής να δέχεται κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρίες για γκολ αντίπαλης ομάδας από την στιγμή που έχουμε στην ζωή μας το VAR και αν υπήρχε κάτι μεμπτό θα βοηθήσει, ο λόγος για τον Αρμπολέδα που τιμωρήθηκε για διαμαρτυρίες στο γκολ της Ομόνοιας... Αλλά το πιο τραγικό ήταν η κίτρινη που δέχθηκε ο Γκασαμά, ο οποίος έπαιξε για 58 λεπτά και δεν τιμωρήθηκε και μόλις κάθισε στον πάγκο, είδε κίτρινη γιατί κλώτσησε ένα μπουκάλι, σε μία περίοδο που η κάθε κίτρινη κάρτα, μπορεί να στερήσει παρουσία.

Και τρίτο και καλύτερο, η αλλαγή στο 90+5...

Πόσο υποτιμητικό είναι για τον ποδοσφαιριστή να τον ρίξεις στον αγώνα στις καθυστερήσεις και αναφερόμαστε στην αλλαγή του Λέζιακς στο 90+5..

Το βλέπουμε και αυτό όμως υπό άλλες περιστάσεις, το να κερδίζεις με ένα γκολ διαφορά, να δέχεσαι πίεση.. σε ένα παιχνίδι με το σκορ στο 3-1 με παίκτη περισσότερο αυτή η αλλαγή είναι άστοχη.

Είναι διαφορετικό να βάζεις τον 17χρονο Ανδρέου στο 90+ και διαφορετικό το Λέζιακς.

Πρόσφατα ο τεχνικός της Ρεάλ Μαδρίτης, Κάρλο Αντσελότι ερωτήθηκε γιατί δεν σηκώνει σε κάθε αγώνα τον Λουκά Μόντριτς για ζέσταμα, και απάντησε ότι το θεωρεί υποτιμητικό προς τον σπουδαίο ποδοσφαιριστή να τον σηκώσει για ζέσταμα και να μην τον βάλει εν τέλει στον αγώνα.