2

Σε ένα εξαιρετικό ντέρμπι με 4 γκολ, το πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ και Η 3η της βαθμολογίας ΑΕΚ έμειναν στην ισοπαλία, 2-2, και η μεταξύ τους διαφορά έμεινε στους 6 βαθμούς.

Το ΑΠΟΕΛ έβαλε μπροστά στο σκορ ο Ντβάλι στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο αφού προηγήθηκε το δοκάρι του Ντάλσιο, ΑΕΚ ισοφάρισε με την κοντινή προβολή του Ιβάν Τρισκόφσκι με τον άλλο κεντρικό αμυντικό του ΑΠΟΕΛ, τον Πέτροβιτς να βάζει ξανά μπροστά στο σκορ την ομάδα του για να ισοφαρίσει ξανά για την ΑΕΚ, ο Φακούντο Σάτσες.

Αυτή ήταν η πρώτη απώλεια για τους γαλαζοκίτρινους μετά από 3 διαδοχικές νίκες, ενώ για την ΑΕΚ διατηρείται το μεγάλο αήττητο σερί της με 11 νίκες και 3 ισοπαλίες στους τελευταίους 14 αγώνες.

Έναρξη στο ντέρμπι!

4' Ανοίγει το σκορ το ΑΠΟΕΛ με κεφαλιά του Ντβάλι! Ο Γεωργιανός πήρε την κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Βιγιαφάνιες, η μπάλα είχε πορεία προς τα δίκτυα, ο Λέδες έβαλε το κεφάλι και η μπάλα πέρασε πάνω από τον Πίρτις για το 1-0.

10' Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ, τετ α τετ ο Βιγιαφάνιες ύστερα από εξαιρετική πάσα του Κβιλιτάια, εντυπωσιακή η επέμβαση του Πίριτς.

38΄Ωραία ενέργεια και σουτ του Γκαρσία, άστοχο.

40' Κομπίνα στο κόρνερ, ο Μαρκίνιος έκανε το σουτ η μπάλα σε σώματα και κόρνερ.

45+2 Ωραία ενέργεια και σουτ του Ντίμερς, σε κόρνερ ο Πίριτς.

45+2 Σουτ του Κβιλιτάια στην κίνηση, έξω η μπάλα.

Έναρξη Β' ημιχρόνου.

53' Εξαιρετικό σουτ του Ντάλσιο η μπάλα στο δοκάρι, εξαιρετικό σουτ από τον μέσο του ΑΠΟΕΛ.

56' Λάθος του Πίριτς, λίγο έλειψε και πάλι από κόντρα να πετύχει και δεύτερο γκολ το ΑΠΟΕΛ, έδιωξε στην γραμμή η άμυνα της ΑΕΚ.

67' Σουτ του Ντίμερς, άστοχο.

70' Σουτ του Σάντος και αυτό έξω.

77' Ισοφαρίζει η ΑΕΚ με τον αρχηγό της τον Ιβάν Τρισκόφσκι! Εκτέλεση φάουλ το γύρισμα του Μιλίτσεβιτς, εξ επαφής προβολή του Ιβάν για το 1-1 της ΑΕΚ!

78' Νέα πολύ καλή στιγμή για την ΑΕΚ, σουτ του Τόνγκια, αποκρούει ο Μπέλετς.

82' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ με τακουνάκι του Πέτροβιτς ξανά μπροστά στο σκορ οι γαλαζοκίτρινοι!

85' Μεγάλη στιγμή για την ΑΕΚ, κεφαλιά του Ράφα Λόπες, σε κόρνερ ο Μπέλετς.

86' Ισοφαρίζει η ΑΕΚ με κεφαλιά του Φακούντο Σάντσες! Η φάση ελέγχηκε από το VAR για το αν πέρασε η μπάλα την γραμμή και ο διαιτητής έδειξε την σέντρα!

90' Σουτ του Τόνγκια σε κόρνερ ο Μπέλετς.