2

Οι δύο αριστεροί της μπακ που σήμερα έπαιξαν ως ακραίοι επιθετικοί, οι Λέζιακς και Σιπριάνο που σκόραραν και ο τερματοφύλακας της, Φαμπιάνο που απέκρουσε το πέναλτι του Βαλμπουενά, ήταν αυτοί που χάρισαν στην Ομόνοια το μεγάλο διπλό επί του Απόλλωνα, που άνοιξε την μεταξύ τους διαφορά στους 8 βαθμούς, μόλις 3 αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση της πρώτης φάσης.

Η Ομόνοια αυτή την στιγμή βρίσκεται στην 5η θέση με 42 βαθμούς και χρειάζεται μόλις έναν βαθμό για να κλειδώσει τν θέση της στην εξάδα καθώς υπερέχει του Απόλλωνα και στην ισοβαθμία αφού τον κέρδισε δύο φορές. Οι πράσινοι επέστρεψαν στις νίκες ύστερα από δύο διαδοχικές ήττες και μία ισοπαλία, Οδυνηρό το αποτέλεσμα για τον Απόλλωνα, που μπορεί να μην έμεινε ακόμα μαθηματικά εκτός εξάδας, ωστόσο το έργο του είναι πάρα πολύ δύσκολο καθώς 3 αγωνιστικές πριν το τέλος έχει 8 βαθμούς διαφορά από την 5η Ομόνοια και 7 από την 6η Ανόρθωση που έχει αγώνα λιγότερο.

Έναρξη στο ντέρμπι!

4' Ωραία συνεργασία από τους παίκτες της Ομόνοιας, σουτ του Μπέζους έξω.

4' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Ομόνοια, πλασέ του Λέζιακς στην κίνηση, εντυπωσιακή απόκρουση από τον από τον Δημητρίου!

6' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με τον Λέζιακς! Κόρνερ από τον Μπέζους, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε και ο Τσέχος από κοντά, άνοιξε το σκορ!

15' Δυνατό σουτ από τον Μπακένγκα, μόλις έξω η μπάλα. Πολύ καλή στιγμή για τον Απόλλωνα!

22' Σουτ του Μπακένγκα, πάνω στον Φαμπιάνο.

24΄Ωραία ενέργεια και σουτ του Χαραλάμπους, πάνω στον Δημητρίου.

26' Πέναλτι για τον Απόλλωνα, για κτύπημα του Φαμπιάνο στον Μάρκες στην έξοδο του!

28' Αποκρούει στην γωνιά του ο Φαμπιάνο, το πέναλτι του Βαλμπουενά!

36' Παράλληλο γύρισμα του Μαλεκκίδη σε κόρνερ η άμυνα της Ομόνοιας.

36' Σουτ του Μαλεκκίδη στην κίνηση, σε σώματα.

44' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπέζους, έξω.

Έναρξη Β' ημιχρόνου.

54' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπέζους, πάνω στον Δημητρίου.

56' Από πολύ κοντά ο Εκμπολό έκανε αρκετά άστοχο σουτ.

58' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Απόλλωνα, σουτ του Μάρκες, μόλις έξω.

61' Ωραία συνεργασία από τους παίκτες της Ομόνοιας, πλασέ του Χάμπου, στον Δημητρίου η μπάλα.

67' Ο Λάνγκ, διώχνει στην γραμμή!

86' ΓΚΟΛ ισοφαρίζει ο Απόλλων με δυνατή κεφαλιά του Σαγκάλ!

90+2 Σκοράρει ο Απόλλων, ακυρώνεται το γκολ για οφσάιντ του Βαλμπουενά!