α

Ακόμα μία μεγάλη έκπληξη έκανε στο πρωτάθλημα Cyta η ουραγός Δόξα νικώντας μέσα στο "Αντώνης Παπαδόπουλος" την Ανόρθωση, με το πολύ ωραίο γκολ του Νίκολα Τρούγιτς στο πρώτο ημίχρονο και εκείνο του Ασάντε στο τέλος, και πλησιάζοντας τις ομάδες που βρίσκονται πιο πάνω στη βαθμολογία αφού έφτασε τους 11 βαθμούς.

Η Κυρία είχε την υπεροχή αλλά ήταν φλύαρη στην επίθεση και δυσκολεύτηκε απέναντι στην πολύ καλά οργανωμένη άμυνα της Δόξας. Σημαντική στιγμή το χαμένο πέναλτι του Κασσαμά στο 90' με την απόκρουση του κορυφαίου του αγώνα Αγριμάκη. Ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ήττα για την Ανόρθωση ύστερα από εκείνην στη Λεμεσό από τον ΑΡΗ. Θυμίζουμε ότι οι προηγούμενες νίκες της Δόξας στη διοργάνωση ήταν απέναντι στον ΑΡΗ και στην Πάφο, και οι δύο στην Περιστερώνα.

Δείτε το Live του ΑΝΤ1

Αρχίζει το παιχνίδι στο "Παπαδόπουλος".

10' Σουτ του Γκασσαμά, η μπάλα φεύγει έξω.

11' Σουτ του Γουαρίς, η μπάλα κτυπά σε αμυντικό και πάει κόρνερ. Κλασσική ευκαιρία για την Ανόρθωση.

19' 0-1 η Δόξα. Από την πάσα του Αντωνιάδη ο Τρούγιτς με εξαιρετική ενέργεια απέφυγε τον Κάργα και πέτυχε το γκολ.

20' Σουτ του Μουσοντά, αποκρούει ο Αγριμάκης.

41' Άστοχος από καλή θέση ο Έλντερ Φερέιρα.

45' Σουτ του Βελκόφσκι από πολύ καλή θέση, στον Μαρκούκ και κόρνερ η μπάλα.

45+4 Ευκαιρία για την Ανόρθωση, άστοχο το σουτ του Ουαρίς.

Αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο

51' Ευκαιρία για την Ανόρθωση, σουτ του Φερέιρα και κόρνερ αφού έπεσε στην μπάλα ο Αντωνιάδης.

56' Σουτ του Κίκο αποκρούει εντυπωσιακά ο Αγριμάκης.

57' Κεφαλιά άστοχη από κοντά του Κάργα.

60' Ο Αγριμάκης σταμτά από πολύ κοντά τον Κάργα.

80' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Τζούλιου πάνω στον Αγριμάκη.

88' Σουτ του Χρυσοστόμου δεν απειλεί τον Αγριμάκη.

7 λεπτά καθυστέρηση

89' Πέναλτι υπέρ της Ανόρθωσης. Στον Αγριμάκη δόθηκε παράβαση σε μία διεκδίκηση με τον Τσίκο.

90' Εκτελεί ο Κασσαμά, αποκρούει ο Αγριμάκης.

95' 0-2 ο Ασάντε. Με εκπληκτικό πλασέ στην κόντρα επίθεση της Δόξας. Η Δόξα θα φύγει με το διπλό από το "Παπαδόπουλος"