3

Το ΑΠΟΕΛ με μία επιβλητική εμφάνιση επικράτησε εύκολα με 0-4 της Νέας Σαλαμίνας και συνεχίζει να βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας με 48 βαθμούς. Χωρίς πολλές ευκαιρίες ο αγώνας, με απόλυτα αποτελεσματικό και ουσιαστικό το ΑΠΟΕΛ.

Για την ομάδα του Σα Πίντο σκόραραν οι Εντογκαλά, Κβιλιτάια, Ντβάλι και Μαρκίνιος. Αξιοσημείωτο το γεγονός ότι σε δύο διαδοχικούς αγώνες πέτυχε 10 γκολ μετά το 6-0 επί του Οθέλλου, χωρίς μάλιστα να απειληθεί.

Στην 8η θέση με 31 βαθμούς παρέμεινε η ομάδα της Αμμοχώστου.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας η ΑΕΚ πέτυχε ακόμα μία νίκη αυτή την φορά επί της Καρμιώτισσας με 3-1, αποτέλεσμα που την ανέβασε στην δεύτερη θέση με 42 βαθμούς, 6 λιγότερους από το πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ. Φυσικά η ομάδα της Λάρνακας έχει αγώνα περισσότερο από Άρη και Ανόρθωση που αγωνίζονται τις επόμενες ημέρες.

H AEK διανύει ένα σερί 12 παιχνιδιών χωρίς ήττα σε πρωτάθλημα και κύπελλο, με 10 νίκες και δύο ισοπαλίες.

Για την ομάδα του Ραν Μπεν Σιμόν σκόραραν οι Ράφα Λόπες, Φαράζ και Τρισκόφσι ενώ για την Καρμιώτισσα, ισοφάρισε προσωρινά ο Θεοδώρου.

🔴Νέα Σαλαμίνα - ΑΠΟΕΛ

Έναρξη αγώνα!

10' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κουσμάνοβιτς, στο τοίχος.

13' Ανάποδο του Σατσιά, πάνω στον Μελίσσα η μπάλα.

13' Ωραία μπαλιά του Κονέ, μαζεύει ο Μπέλετς.

18' Κεφαλιά του Κονσταντίνοφ, αρκετά άστοχη.

25' Κεφαλιά του Τσεπάκ στην αγκαλιά του Μελίσσα η μπάλα.

31' Ξανά με κεφαλιά προσπαθεί μα φτιάξει φάση του ΑΠΟΕΛ, άστοχος και ο Βιγιαφάνιες.

33' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ με τον Εντογκαλά! Μπαλιά του Βιγιαφάνιες ο Μελίσσα δεν υπολόγισε σωστά την φάση και ο Εντογκαλά με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

36' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ με τον Κβιλιτάια! Ωραία ενέργεια από τον Γεωργιανό, ο οποίος κατέβασε την μπάλα και με δυνατό σουτ εκτός περιοχής, σημείωσε το 0-2.

Τέλος Α' ημιχρόνου.

Έναρξη Β' ημιχρόνου.

46' Από πολύ καλή θέση ο Κβιλιτάια, αστοχεί.

51' Και τρίτο γκολ για το ΑΠΟΕΛ με κοντινή προβολή του Ντβάλι, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ.

54' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φράγκου, έξω.

68' Σουτ του Κβιλιτάια, άστοχο.

74' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ, σκοράρει και ο Μαρκίνιος ύστερα από ωραία ανάπτυξη της ομάδας και δυνατό σουτ του Βραζιλιάνου.

Τέλος αγώνα.

Οι εντεκάδες:

2
2

Νέα Σαλαμίνα: Μελίσσας, Σεργίου, Κονατέ, Ναρσίνγκ, Κουσμάνοβιτς, Καρλίτος, Κονέ, Φράγκος, Γιάνκα, Βίκτωρος, Ντιακιτέ.

2

Στον πάγκο: Κίσσας, Καλανίδης, Κατσικάς, Μιγκελίτο, Φερνάντεθ, Λέουκο, Χριστοδούλου, Έντσον, Κατσιαρής, Κορομά

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Βιγιαφάνιες, Κβιλιτάια, Τσεπάκ, Σούσιτς, Σατσιάς, Μαρκίνιος, Κοσταντίνοφ, Ντονγκαλά

1

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Κίττος, Καραμανώλης, Εφραίμ, Αμπντουλαχί, Γουίλσον, Ντάλσιο, Τομανέ, Πολυκάρπου, Σαρφό, Βρόντης, Δώνης.

🔴Καρμιώτισσα – ΑΕΚ

9' Πρώτη καλή φάση για την ΑΕΚ. Σέντρα του Φαράζ, κεφαλιά του Φακούντο Σάντσες, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει σε κόρνερ.

24' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντίμερς, δύσκολα σε κόρνερ ο Άντος.

31' Σουτ του Ντίεμρς. άστοχο.

32' Εξαιρετικό ΓΚΟΛ από τον Ράφα Λόπες! Ο Μιλίτσεβιτς έκανε την μπαλιά και ο Πορτογάλος επιθετικός με σουτ στην κίνηση εκτός περιοχής, έστειλε την μπάλα στα δίκτυα!

36' Σουτ του Ντούμπια, σε κόρνερ ο Πίριτς.

40' Δοκάρι για την ΑΕΚ, ύστερα από δυνατό σουτ του Ράφα Λόπες.

45+1 Ισοφαρίζει η Καρμιώτισσα με τον Θεοδώρου, ύστερα από πάσα του Κατσαντώνη!

Τέλος Α' ημιχρόνου,

51' Δοκάρι για την ΑΕΚ, με ωραίο πλασέ του Μπρούνο Γκάμα με το εξωτερικό του ποδιού.

52' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με τον Φαράζ! Ο ακραίος επιθετικός της ΑΕΚ έκανε ωραία ενέργεια, έκανε το σουτ η μπάλα κτύπησε σε αμυντικό και κατεληξε στα δίκτυα.

84' Σουτ του Τρισκόφσκι, δύσκολα ο Άντος.

Κλειδώνει το τρίποντο η ΑΕΚ με ωραία πλασέ του Τρίσκο, ύστερα από ωραία ενέργεια και πάσα του Σολ.