3

Πολύ μεγάλο τρίποντο πέτυχε ο Εθνικός, ο οποίος κέρδισε με 2-1 το πρωτωπόρο ΑΠΟΕΛ με χρυσό σκόρερ τον Καμπρέρα που πέτυχε και τα δύο γκολ, αποτέλεσμα που τον ανέβασε στην 10η θέση με 17 βαθμούς. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη με τον Μαρίνο Σατσιά στον πάγκο της ομάδας και η 4η μόλις στην σεζόν.

Οδυνηρό το αποτέλεσμα για το ΑΠΟΕΛ, που ξεπέρασε μία περίοδο με 3 νίκες και μία ισοπαλία σε 4 διαδοχικά ντέρμπι και δέχθηκε την ήττα σε ένα θεωρητικά βατό παιχνίδι. Το ΑΠΟΕΛ είχε και δοκάρι ύστερα από γύρισμα του Σατσιά. Οι δύο ομάδες ζήτησαν από ένα πέναλτι, ο Εθνικός με τον Καμπρέρα και το ΑΠΟΕΛ με τον Εφραίμ. Το γκολ πέτυχε ο Τομανέ.

Στο ντέρμπι στην Λάρνακα ο Σάντος με το πρώτο γκολ στο πρωτάθλημα, λύτρωσε την ΑΕΚ κάθως κέρδισε με 1-0 την Νέα Σαλαμίνα που έπαιζε με παίκτη λιγότερο για περισσότερο από μία ώρα λόγω της αποβολής του Μπεχαράνο στο 29' λεπτο. Με αυτή την νίκη η ΑΕΚ σκαρφάλωσε στην 3η θέση με 36 βαθμούς, ενώ η Νέα Σαλαμίνα έμεινε στην 8η θέση με 28 βαθμούς. Δύο δοκάρια είχε η ομάδα της Λάρνακας, με τους Σολ και Πέρε Πονς. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της ΑΕΚ στο
στάδιο Αμμόχωστος καθώς είχαν προηγηθεί μία ήττα από την ΑΕΖ και μία ισοπαλία με τον Οθέλλο.

🔴Εθνικός - ΑΠΟΕΛ

Έναρξη του αγώνα!

12' Μεγάλη απόκρουση από τον Μπογκαντίνοφ στην κεφαλιά του Κοσταντίνοφ

13' Κεφαλιά του Τομανέ, άστοχη.

16' Συρτό σου του Ντράσιτς, κοντράρει η μπάλα και κόρνερ.

22' Αδύναμο πλασέ του Ντράσιτς, πάνω στον Μπέλετς.

23' Μακρινό σουτ από τον Γιεφτέ, άστοχο.

40' Δεύτερη καλή στιγμή στο παιχνίδι για το ΑΠΟΕΛ και πάλι με κεφαλιά, αυτή την φορά του Ντβάλι, δύσκολη απόκρουση από τον Μπογκαντίνοφ.

Τέλος Α' ημιχρόνου.

Έναρξη Β' ημιχρόνου.

50' ΓΚΟΛ για τον Εθνικό με τον Καμπρέρα με ωραία κεφαλιά ύστερα από μπαλιά του Πέτρου Ιωάννου!

56' ΣΚΟΡΑΡΕΙ ξανά ο Εθνικός και πάλι με τον Καμπρέρα! Έφυγε στην πλάτη της άμυνας και με υποδειγματικό πλασέ πάνω από τον Μπέλετς, έγραψε το 2-0.

60' ΓΚΟΛ, μειώνει το ΑΠΟΕΛ με ωραία κεφαλιά του Τομανέ, ύστερα από μπαλιά του Κοσταντίνοφ.

65' Πέφτει στην περιοχή ο Καμπρέρα, τίποπα από τον διαιτητή, Θεουλή.

70' Πέσιμο του Εφραίμ στην περιοχή, δεν υπάρχει παράβαση σύμφωνα με τον διαιτητή του αγώνα.

77' Δοκάρι για το ΑΠΟΕΛ! Ύστερα από εξαιρετική ενέργεια του Σατσιά, ο Λομοτέι λίγο έλειψε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του, αλλά φάνηκε τυχερός!

79' Ο Σπιρόφσκι από πλεονεκτική θέση δεν έστειλε την μπάλα στα δίκτυα, μεγάλη φάση για τον Εθνικό!

87' Ο Εντογκαλά από κοντά δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπογκαντίνοφ, κόρνερ η μπάλα.

90+12 Και άλλο δοκάρι για το ΑΠΟΕΛ με πλασέ του Εφραίμ, στην συνέχεια ο Ντβάλι έκανε το σουτ, πάνω στον Μπογκαντίνοφ.

Τέλος αγώνα!

Οι εντεκάδες:

2
2

Εθνικός: Μπογκατίνοφ, Ριστέφσκι, Σπιρόφσκι, Περατικός, Λίπσκι, Πεχλιβάνης, Λομοτέι, Μπίκερ, Ιωάννου, Καμπρέρα,  Ντράσιτς

Στον πάγκο: Μάρκοβιτς, Παναγή, Ιριόντο, Κ. Ηλία, Αρτυματάς,  Μπέκερ, Στυλιανού, Ιωάννίδης, Πέρδιος, Χριστοφή, Αγγελόπουλος.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Γιέφτε, Βιγιαφάνεζ, Τσεπάκ, Τομανέ, Σαρφό, Κοσταντίνοφ, Ντονγκαλά, Δώνης.

4

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Καραμανώλης, Εφραίμ, Αμπντουλαχί, Γουίλσον, Σούσιτς, Σατσιάς, Καττιρτζής, Πολυκάρπου, Γιαννακού, Βρόντης, Νύσσης

🔴Νέα Σαλαμίνα - ΑΕΚ

2' Κεφαλιά του Μιγκελίτο, έξω.

16' Πολύ καλή στιγμή για την Νέα Σαλαμίνα, προβολή του Ντάγκοβιτς, έξω η μπάλα.

20' Κεφαλιά του Πονς, πάνω στον Μελίσσα.

30' Δεύτερη κίτρινη κάρτα και κόκκινη στον Μπεχαράνο για δυνατό φάουλ στον Λέδες.

34' Κεφαλιά του Ράφα Λόπες, έξω.

43' Ανάποδο του Ράφα Λόπες, άστοχο.

45+3 Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ, ο Φραν Σόλ από πολύ κοντά όμως από πλάγια έστειλε την μπάλα στο δοκάρι!

47' ΤΕΡΑΣΤΙΑ χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ, μόνος με την εστία ο Πέρε Πονς, βρήκε το οριζόντιο δοκάρι!

Οι παίχτες της ΑΕΚ διαμαρτυρήθηκαν ότι η μπάλα πέρασε την γραμμή.

50’ Εντυπωσιακή απόκρουση του Μελλίσα σε σουτ του Σολ.

51' Νέα μεγάλη απόκρουση από τον Μελίσσα ύστερα από στραβοκλωτσιά του Ντιακιτέ με την μπάλα να κτυπά στον Σολ και να παίρνει τροχιά προς τα δίκτυα.

66’ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Ντίμερς. Έπιασε το δυνατό σου, εντυπωσιακά ο Μελίσσας την απόμακρυνση.

82’ Μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Νάρσινγκ βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, έκανε το πλασέ ο Πίριτς έδιωξε εντυπωσιακά με τα πόδια.

84' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με δυνατό σουτ του Σάντος, ύστερα από γύρισμα του Σολ!

90+4 Κεφαλιά του Παπαγεωργίου, πάνω στον Πίριτς.