2

Με τις νίκες της ΑΕΚ επί της ΑΕΖ με 2-0 και της Δόξας επί της Πάφου με 1-0 ολοκληρώθηκε απόψε η 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Η Πάφος έκανε ένα από τα χειρότερα παιχνίδια της μέσα στην σεζόν, ηττήθηκε από την καλύτερη της Δόξας, με το χρυσό γκολ του Βελκόφσκι, η οποία έφτασε τους 8 βαθμούς.

Η ομάδα του Καρσέδο παρέμεινε στους 35 βαθμούς στην ισοβαθμία με Άρη και Ομόνοια.

Την αντεπίθεση της συνέχισε η ΑΕΚ, η οποία κέρδισε με 2-0 την ΑΕΖ, φτάνοντας τους 33 βαθμούς. Η ομάδα της Λάρνακας παρέμεινε αήττητη για 8ο διαδοχικό παιχνίδι, στα οποία μετράει 6 νίκες και δύο ισοπαλίες. Για την ομάδα του Ραν Μπεν Σιμόν σκόραραν οι Ράφα Λόπες και Φραν Σολ.

🔴ΑΕΚ – ΑΕΖ

Έναρξη αγώνα!

11' Εκτέλεση φάουλ του Ντίμερς, δεν μπορεί να σκοράρει ο Σολ.

15' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντίμερς, έξω.

16' Ωραία ενέργεια και σουτ από τον Τόνγκια, μόλις έξω η μπάλα.

19' Νέα ευκαίρια για την ΑΕΚ, σουτ του Γκάμα, στην εξωτερική πλευρά των δικτύων η μπάλα.

23' Ξανά ο Ντίμερς, κάνει το σουτ έξω.

25' Πλασέ του Σλόγκαρ, πάνω στον Πίριτς.

30' Η μεγαλύτερη ευκαιρία στον αγώνα! Κόρνερ από τον Ντίμερς, κεφαλιά του Σολ, έδιωξε στην γραμμή ο Γιαντάλ.

32' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με κεφαλιά ψαράκι του Ράφα Λόπες, ύστερα από ασίστ του Ντίμερς!

39' Η καλύτερη στιγμή για την ΑΕΖ στο παιχνίδι. Κράτησε την μπάλα ο Χατζηβασίλης έδωσε στον Παστελλή, ο οποίος έκανε το σουτ, σε κόρνερ ο Τόμοβιτς.

42' Δεύτερη κίτρινη και κόκκινη στον Σαρφό μέσα σε δύο λεπτά, για μαρκάρισμα στον Ντίμερς.

45+1 Δοκάρι για την ΑΕΚ με κεφαλιά του Ράφα Λόπες, ύστερα από ενέργεια του Τόνγκια

Έναρξη Β' ημιχρόνου.

46' Πολύ καλή στιγμή για την ΑΕΖ, στην πλάτη της άμυνας ο Σλόγκαρ, απόκρουση από τον Πίριτς.

51' Πολύ μεγάλη απόκρουση από τον Μιλοσάβλιεβιτς στην κεφαλιά του Πονς.

57' Κεφαλιά του Ράφα Λόπες, αποκρούει ο Μιλοσάβλιεβιτς.

58' Ωραία ενέργεια από τον Βάλντι, σε σώματα και κόρνερ.

64' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με τον πρώτο της σκόρερ τον Φραν Σολ! Ύστερα από ασίστ του Φαράζ ο Ισπανός επιθετικός με κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

70' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σλόγκαρ, έξω η μπάλα.

78' Τεράστια απόκρουση του Πίριτς, στην κεφαλιά του Ντελ Μίρο!

87'  Ο Γκιούρτσο έδωσε στον Καπτούμ, ο οποίος έκανε το σουτ, σε σώματα και κόρνερ.

90' Διπλή χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ με Φαράζ και Πονς, απάντησε και στους δύο ο Μιλοσάβλιεβιτς

90+2' Σουτ από τον Γιουσούφ, απόκρουση από τον Πίριτς.

ΑΕΚ: Πίριτς, Ντιονκού, Τόμοβιτς, Λέδες, Τόνγκια, Σολ, Λόπες, Μιλίσεβιτς, Γκάμα, Πονς, Ντίμερς

2

Στον πάγκο: Ερερίν, Τούμπας, Κάσας, Γκαλιόλο, Φαράζ, Γκαρθία, Καπτούμ, Σάντος, Σάντσεζ, Ναούμ, Γκιούρτσο, Μάμας

ΑΕΖ: Μιλοσάβλιεβιτς, Παστελλής, Γιαντάλ, Αντωνίου Ε., Σαρφό, Σλόγκαρ, Ντελμίρο, Ρέινολντς, Ελευθερίου, Χατζηβασίλη, Ντιγκινί.

2

Στον πάγκο: Στυλιανού, Μπέκερ, Αντωνίου Κ., Χριστοφή, Κάστρο, Ματόνγκο, Ντιομαντέ, Ρουίθ, Συφναίος, Νζάου, Ιωσηφίδης, Γιουσιούφ.

🔴 Δόξα – Πάφος F.C.

4' Σουτ του Τρούγιτς, πάνω στον Ίβουσιτς.

17' Σουτ του Τουμάσι εκτός περιοχής, σε κόρνερ ο Αντωνίου.

30' Σουτ του Βαλακάρι εντός περιοχής σε σώματα η μπάλα! Ζήτησε πέναλτι η Πάφος, δεν υπάρχει παράβαση.

32' Σκοράρει με εντυπωσιακό ανάποδο ο Σαντίκ, ακυρώνεται το γκολ για οφσάιντ.

34' Μεγάλη ευκαιρία για την Δόξα, εξαιρετική ασιστ του Αλσέους, ο Βελκόφσκι έκανε το σουτ, δύσκολη απόκρουση του Ίβουσιτς.

40' Κόκκινη στον Μάριο Δημητρίου για διαμαρτυρία! Ο ποδοσφαιριστής ήταν στον πάγκο.

51' Η μεγαλύτερη ευκαιρία για την Πάφο στον αγώνα, γύρισμα του Ικόκο, δύσκολα ο Αντωνίου.

61' Εκτέλεση φάουλ του Μποτσκάι, έξω η μπάλα.

67' ΓΚΟΛ για την Δόξα με τον Βελκόφσκι, ύστερα από ωραία ενέργεια με την οποία απέφυγε τον Τάνγκοβιτς!

Δόξα:  Αντωνίου, Τάντι, Τρούγιτς, Σαντίκ, Ναμπί, Βελκόφσκι, Αλσέους, Αντωνιάδης, Κυριάκου, Πούριτς, Ασάντε

2

Στον πάγκο: Αγριμάκης, Π.Κυριάκου, Σιέλης, Τραϊτσέφσκι, Ποβυδάκης, Αντουί, Χ. Κυριάκου, Τζέτζε

Πάφος F.C: Ίβουσιτς, Κβίντα, Γκολντάρ, Μπότσκαϊ , Ικόκο, Αμπντουσαλάμοφ, Τάνκοβιτς, Βαλακάρι, Ναμ, Τουμάσι, Πελάζιο.

2

Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Μελούσο, Κανέ, Δημητρίου, Μιχαήλ, Νταλίνια, Ταβάρες, Πεπε

Στάδιο: Κατωκοπιά Επιστροφή / Γλαυκος Κληρίδης
Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
4ος Διαιτητής: Τσαμπαλάς Ανδρέας
VAR: Σολωμού Δημήτρης
AVAR: Χριστοδούλου Μαρία