δφδφ

Γαλαζοκίτρινο βάφτηκε το τελευταίο αιώνιο ντέρμπι της χρονιάς ανέμεσα στο ΑΠΟΕΛ και την Ομόνοια, με την ομάδα του Ρικάρντο Σα Πίντο να παίρνει το τρίποντο με νίκη 3-0!

Το ΑΠΟΕΛ από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό ήταν σαφώς ανώτερο, από τους πράσινους που είχαν ελάχιστες φάσεις. Ο Μαρκίνος στο 45+5 άνοιξε το σκορ, ο Γαβριήλ διπλασίασε τα τέρματα στο 83, ενώ ο Τσεμπάκ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα στο 90+1.Με το σημερινό τρίποντο, οι γαλαζοκίτρινοι αύξησαν την διαφορά τους από Ομόνοια, Άρη και Πάφου στους 6 βαθμούς.

Η βαθμολογία:

δσδσδ

Νωρίτερα στον αγώνα:

Έναρξη αγώνα!

5' Ωραία ανάπτυξη από τον ΑΠΟΕΛ, με την μπάλα να φτάνει στον Ντάλσιο, ο οποίος με σουτ εντός περιοχής έστειλε την μπάλα λίγο εκτός.

8' Ο Εντογκαλά μπήκε ωραία εντός περιοχής, δοκίμασε το σουτ, με τον Ουζόχο να διώχνει σε κόρνερ.

11' Πολύ καλύτερο το ΑΠΟΕΛ στα πρώτα λεπτά, με τον Βιγιαφάνες να πιάνει το σουτ στην κίνηση, με τον Ουζόχο να διώχνει με δυσκολία.

15' Ο Σούσιτς έβγαλε την σέντρα, ο Κβιλιτάια έπιασε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα πολύ ψηλά.

17' Συρτή σέντρα του Τσεμπάκ, η μπάλα πέρασε από όλους!

27' Εκτέλεση φάουλ του Μπέζους, η μπάλα ψηλά.

45+5' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ 1-0! Σέντρα στον Μαρκίνιος, ο οποίος με προσποίηση ξέφυγε τον Ψάλτη, δοκίμασε το σουτ, νικώντας τον Ουζόχο για το 1-0!

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη Β' ημιχρόνου

62' Σουτ του Σεμέδο εκτός περιοχής μετά από γύρισμα, με την μπάλα να φεύγει ψηλά.

73' Εκτέλεση κόρνερ για την Ομόνοια, ο Αλιούμ έπιασε την γυριστή κεφαλιά, με την μπάλα να φεύγει λίγο εκτός.

83' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια 2-0! Το ΑΠΟΕΛ αναπτύχθηκε ωραία, η μπάλα έφτασε στον Γαβριήλ, ο οποίος με σουτ εντός περιοχής νίκησε τον Ουζόχο για το 2-0!

90' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ 3-0! Μακρινό σουτ για τον ΑΠΟΕΛ, με τον Ουζόχο να χάνει την μπάλα και τον Τσεμπάκ να πιάνει το ριμπάουντ από κοντά για το 3-0!