κκκ

Νίκες...αλλά αγιωτικές πήραν στην 2η μέρα της 16η αγωνιστικής ΑΕΚ, ΑΡΗΣ και Απόλλωνας που κέρδισαν Δόξα, ΑΕΖ και Καρμιώτισσα αντίστοιχα.

Το σπουδαιότερο παιχνίδι έγινε στο Στέλιος Κυριακίδης, με τον Απόλλωνα να πηγαίνει από τον παράδεισο στην κόλαση και ξανά πίσω. Κατάφερε να προηγηθεί 3-1, ισοφαρίστηκε σε λίγα λεπτά,με τον Πέρεζ να τον λυτρώνει στο 90+7, για να πάρει εν τέλει την νίκη με 4-3.

Από την άλλη ο Άρης με σκόρερ τον Γκομίς στο 42ο λεπτό, κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της σκληροτράχηλης ΑΕΖ.

Στην Λάρνακα, η ΑΕΚ που βρέθηκε πίσω στο σκορ με γκολ του Ναμπί, μόλις στο 10 λεπτό, κατάφερε να ανατρέψει το σκορ, παίρνοντας την νίκη με τέρματα των Γκάμα και Τρισκόφσκι.

Πλέον η βαθμολογία έχει διαμορφωθεί ως εξής:

σδ

• AEK-Δόξα

9' Πέναλτι για την Δόξα, με τον Τιουνκού να ανατρέπει εντός περιοχής τον Τραϊτσέφσκι!

10' ΓΚΟΛ για την Δόξα 0-1! Εύστοχος από τα 11 βήματα ο Ναμπί!

60' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ 1-1! Σέντρα στην περιοχή της Δόξας, με τον Μπρούνο Γκάμα στην κίνηση να πιάνει το σουτ, ισοφαρίζοντας σε 1-1!

82' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ 2-1! Λάθος του Ασάντε, ο Τρισκόφσκι το εκμεταλλεύτηκε και με κοντινό πλασέ έκανε το 2-1!

ΑΕΚ(Μπεν Σιμόν): Πίριτς, Ντιουνγκού, Τόμοβιτς, Τρισκόφσκι, Φαράζ, Γκάμα, Πονς, Ρομπέρζ, Σάντσεθ, Γκιούρτσο, Ντίμερς.

Στον πάγκο: Ερερίν, Τούμπας, Κάσας, Γκαλιόλο, Τόνγκια, Καπτούμ, Σάντος, Ναούμ, Μάμας.

Δόξα(Γιώργος Πετράκης):Σισκόφσκι, Φοφανά, Τρούγιτς, Τραϊτσέφσκι, Ναμπί, Σκόγκλουντ, Βελκόφσκι, Αντωνιάδης, Ε.Κυριάκου, Πούριτς, Ασάντε.
Στον πάγκο: Αντωνίου, Π.Κυριάκου, Σιέλης, Σαντίκ, Γκλεόφιλο, Γιαμπερέ, Μουχαμέντ, Στυλιανού, Αντβί, Χ.Κυριάκου, Ντζια.

• Καρμιώτισσα-Απόλλων

3' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα 0-1! Λάθος έξοδος του Ανέστη, η μπάλα στρώθηκε στον Αμπτουραχίμι, ο οποίος σε κενή εστία έστειλε την μπάλα στο πλεκό!

38' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα 0-2! Σουτ του Μάρκες εντός περιοχής και...0-2 για τους γαλάζιους!

39' ΓΚΟΛ για την Καρμιώτισσα 1-2! Με ψηλοκρεμαστό σουτ εκτός περιοχής, ο Ντούμπια μείωσε σε 1-2 για την ομάδα των Πολεμιδιών!

73' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα 1-3! Φάουλ του Βαλμπουενά, ο Μαλεκκίδης την κεφαλιά για το 1-3!

82' Πέναλτι για την Καρμιώτισσα, σε ανατροπή του Λουκίλι από τον Φιλιώτη!

84' ΓΚΟΛ για την Καρμιώτισσα 2-3! Ο Ντούμπια εκτελεί εύστοχα το πέναλτι!

87' ΓΚΟΛ για την Καρμιώτισσα 3-3! Ωραίο γύρισμα του Κατσαντώνη, στον Ρόσι, ο οποίος από κοντά ισοφάρισε σε 3-3!

90+7' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα 3-4! Γύρισμα στον Ελιέλ Πέρεζ, ο οποίος σε κενή εστία έκανε το 3-4 για τους γαλάζιους!

Καρμιώτισσα(Χρίστος Χαραλάμπους): Ανέστης, Μαλόνε, Ντούμπια, Νεοφύτου, Φουρ, Τσουκαλάς, Ρόσι, Γκραντινάρου, Χριστοφόρου, Κατσαντώνης, Κοβάσεβιτς.

Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Άντος, Μελετίου, Αβραάμ, Λουκίλι, Μιχαήλ, Παντελή, Θεοδώρου, Νιούπορτ, Αγγελή, Ματθαίου, Σουκ.

Απόλλων(Άγγελος Τσοάλκης): Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Μπεσάρτ, Μαλεκκίδης, Σαγκάλ, Χάμπος, Νταρίκουα, Βαλμπουενά, Φιλιώτης, Μάρκες, Κολ.

Στον πάγκο: Λοίζου, Δημητρίου, Σιέλβικ, Άδωνη, Τέκιε, Πέρετζ, Κρμέντσικ, Ποντικός, Σπόλιαριτς, Ψύχας, Κοστάκε, Βάργκα

• Άρης-ΑΕΖ

43' ΓΚΟΛ για τον Άρη 1-0! Σέντρα στην περιοχή της ΑΕΖ, με τον Γκομίς να πιάνει την καρφωτή κεφαλιά για το 1-0!

Άρης(Αλεξέι Σπιλέφσκι):Βανά Άλβες, Μπρόρσον, Ουρόσεβιτς, Γιαγκό, Σανέ, Νίκολιτς, Ζόκε, Μπένγκτσον, Μαγιαμπέλα, Σάβο, Γκομίς.
Στον πάγκο: Σωφρονίου, Ζάντρο, Γιαντάλ, Μουσούντα, Μπράουν, Σπόλιαριτς, Στεπίνσκι, Δημητρίου, Σουμάνσκι.

ΑΕΖ(Λιάσος Λουκά):Μιλοσάβλιεβιτς, Παστελλής, Ε.Αντωνίου, Κ.Αντωνίου, Φοστάβε, Σάντος, Βάλντι, Χατζηβασίλης, Χρίστου, Ιωσηφίδης, Ντιγκινί.
Στον πάγκο: Στυλιανού, Μπέκερ, Χ.Αντωνίου, Χριστοφή, Χαραλάμπους, Μιχαηλίδης, Ντιομαντέ, Σιφνέος, Ελευθερίου, Ελ Γκαμάρτι, Μπεγκά.