δ

Ο Ισάμ Σιεπάκ καθόρισε με το γκολ του πέτυχε το μεγάλο ντέρμπι κορυφής στο "Στέλιος Κυριακίδης" δίνοντας στο ΑΠΟΕΛ, μία σπουδαία νίκη σε βάρος της Πάφου με 0-1, τρίτη συνεχόμενη, που επανέφερε τη διαφορά από τους διώκτες του στους τρεις βαθμούς, λίγες μέρες πριν το επόμενο μεγάλο παιχνίδι με την Ομόνοια. Οδυνηρή η απώλεια για την Πάφο, δεύτερη συνεχόμενη, που την φέρνει στο -6 από την κορυφή έχοντας πιο πάνω στη βαθμολογία τρεις ομάδες που θα γίνουν τέσσερις αν ο ΑΡΗΣ κερδίσει αύριο τη Δόξα
Η νίκη του ΑΠΟΕΛ ήταν δίκαιη. Ήταν πιο απαιτητικό από την Πάφο, είχε ισορροπία σε όλες τις γραμμές και διατήρησε το μηδέν στην άμυνα για τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική. Ο αγώνας έγινε υπό το βλέμμα του φερόμενου ως επενδυτή για το γήπεδο του ΑΠΟΕΛ Ντίνου Ιορδάνους.

Έναρξη στο ντέρμπι!

6' Προσπάθεια του Μπρούνο στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ και κόρνερ για την Πάφο. Ανησυχία προς στιγμήν αλλά ευτυχώς ο παίκτης της Πάφου είναι καλά.

10' Σέντρα του Βιτάλ και κεφαλιά του Μαρκίνιος με την μπάλα να πηγαίνει πάνω στον Ίβουσιτς.

14' Σουτ του Ντογκαλά εκτός περιοχής, κόντρα και κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ.

16' Ο Μπρούνο Φελίπε μπήκε απειλητικά στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ, κέρδισε κόρνερ.

21' Μακρινό πλασέ του Μαρκίνιος, πάνω στον Ίβουσιτς η μπάλα.

22' Παράλληλο γύρισμα εντός περιοχής του ΑΠΟΕΛ από τον Ικόκο, έπεσε ο Μπελετς και πήρε την μπάλα.

23' Πέσιμο του Βιγιαφάνες στην περιοχή από μαρκάρισμα του Πότσκαϊ. Παίζεται λέει ο διαιτητής. Δεν υπήρξε παράβαση.

33' Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ, ο Κβιλιτάια από κοντά από την πάσα του Ντάλσιο δεν μπόρεσε να σκοράρει.

40' Κεφαλιά του Ζάιρο σε κόρνερ, δεν απειλείται ο Μπέκερ, άουτ.

41' Σουτ του Βιτάλ, πλάγια εκτός περιοχής, η μπάλα φεύγει έξω.

42' Σουτ του Ζάιρο από καλή θέση εντός περιοχής με την μπάλα να πηγαίνει πάνω στον Μπέλετς.

43' Παρόμοια φάση για το ΑΠΟΕΛ. Ο Ντογκαλά από καλή θέση στην περιοχή έκανε το σουτ για να αποκρούσει ο Ίβουσιτς.

45+3 Ο Μαρκίνιος σουτάρει και ο Ιβουσιτς αποκρούει σε κόρνερ.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

46' Άστοχη κεφαλιά του Μπρούνο στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ.

49' Άστοσο σουτ από καλή θέση του Μαρκίνιος.

51' Η καλύτερη ευκαιρία της Πάφου. Το σουτ του Ικόκο σταμάτα ο Μπέλετς.

52' Σουτ του Ντράγκομιρ, απέκρουσε ο Μπέλετς.

54' Γκολ το ΑΠΟΕΛ. Με εξαιρετική κεφαλιά του Σιεπάκ ύστερα από κόρνερ του Βιτάλ και λανθασμένη έξοδο του Ίβουσιτς.

60' Δοκάρι ο Νταλσιο. Φοβερό σουτ εκτός περιοχής.

73' Ο Τομανέ απέναντι στον Ίβουσιτς, νικητής στην φάση ο τερματοφύλακας της Πάφου.

84' Κεφαλιά του Ναμ πάνω από την εστία. Πολύ καλή ευκαιρία για την Πάφο.

85' Κόκκινη σε μέλος του επιτελείου της Πάφου. Στον Ανδρέα Καρτάμη.

90+4 Ανάποδο του Γκολντάρ στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ. Η μπάλα φεύγει έξω.

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

2
2

Πάφος F.C. Ίβουσιτς, Κβίντα, Γκολντάρ, Μπρούνο, Ζάιρο, Μπότσκαϊ, Ικόκο, Βαλακάρι, Ναμ, Ντράγκομιρ, Πέπε.

2

Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Δημητρίου, Ρους, Αμπντουσαλάμοφ, Μιχαήλ, Τουμάσι, Νταλίνια, Καλντέιρα, Ταβάρες, Πελάζιο.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Πέτροβιτς, Ζέφτε, Βιγιαφάνιες, Κβιλιτάια, Τσεμπάκ, Σούσιτς, Ντάλσιο, Μαρκίνιος, Κοσταντίνοφ, Ντογκαλά

2

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Καραμανώλης, Ντβάλι, Εφραίμ, Γουίλσον, Σατσιάς, Τομανέ, Γαβριήλ, Φετφατζίδης, Πολυκάρπου, Σαρφό, Δώνης.

Στάδιο: «Στέλιος Κυριακίδης»
Διαιτητής: Sundberg Jakob Alexander
Α' Βοηθός Διαιτητής: Skytte Victor Skovbaek
Β' Βοηθός Διαιτητής: Risum Rene
4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος