3

Ο Ανδρέας Μακρής, ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στην νίκη με 1-3 επί της ΑΕΖ, καθώς σκόραρε δύο γκολ και μοίρασε την ασιστ στον Κα. Το τελικό 4-1 έγραψε ο Άγγελος Ανδρέου στις καθυστερήσεις. Ήταν η δεύτερη διαδοχική νίκη για την ομάδα της Λεμεσού.

Πολύ σημαντικό το τρίποντο για την ομάδα της Λεμεσού, η οποία έφτασε στους 19 βαθμούς αφήνοντας πίσω της, την αντίπαλο της με 11, για την οποία μείωσε ο Χαζτηβασίλης. Ο Κύπριος επιθετικός σκόραρε και άλλο γκολ, όταν το σκορ ήταν 0-0, ωστόσο ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Έναρξη στον αγώνα!

11΄Κεφαλιά του Τζάλμα, άστοχη.

14' ΓΚΟΛ για την ΑΕΖ με τον Χατζηβασίλη! Προηγήθηκε κεφαλιά του Σαρφό και εξαιρετική απόκρουση του Ολιβέιρα, και ο Κύπριος επιθετικός με τον τερματοφύλακα στο έδαφος από πολύ κοντά σκόραρε!

18' Ακυρώνεται το γκολ, σε θέση οφσάιντ ο Ντιγκινί που έκανε την μπαλιά, από την οποία ήρθε το γκολ.

22' Σουτ του Μακρή ψηλά, έξω η μπάλα.

27' Πλασέ του Μορέιρα ύστερα από γύρισμα του Τζάλμα, δύσκολα ο Μπέκερ.

31' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ με τον Κα, ύστερα από γύρισμα του Μακρή, έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

32' Αλλάζουν ρόλους οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΛ και 0-2! Αυτή την φορά ο Κα έκλεψε γύρισε στον Μακρή, ο οποίος με προβολή σκόραρε!

35' Κεφαλιά του Αντωνίου, έξω η μπάλα.

36' Σουτ του Σλόγκαρ, έξω.

40' ΓΚΟΛ για την ΑΕΖ με τον Χαζτηβασίλη με ωραίο πλασέ ύστερα από γύρισμα του Σλόγκαρ!

43' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντιγκινί, πάνω στον Ολιβέιρα.

Τέλος Α΄ημιχρόνου.

Έναρξη Β' ημιχρόνου.

47' Στην πλάτη της άμυνας ο Ντιγκίνι, σε κόρνερ ο Ολιβέιρα.

48' Σουτ του Σλόγκαρ, σε κόρνερ ο Μπάστο.

49' Φάση διαρκείας για την ΑΕΖ, δύσκολα ο Ολιβέιρα μαζεύει!

55' Σουτ του Φράγκου, έξω.

62' Νέα μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΖ, σουτ του Σλόγκαρ, δύσκολα ο Ολιβέιρα.

64' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ ξανά ο Μακρής ο οποίος με ωραίο σουτ στην πρώτη τελική της ΑΕΛ στο δεύτερο ημίχρονο έγραψε το 3-1.

68' Καλή ευκαιρία για την ΑΕΛ μετά την σέντρα πάσα από τον Κα από αριστερά, αλλά δεν πρόλαβε τη μπάλα ο Μορέιρα.

90' Γύρισμα του Συλβέστρου, δύσκολα ο Μπέκερ.

90+1 ΓΚΟΛ ξανά για την ΑΕΛ με τον Ανδρέου, ο οποίος έφυγε στην πλάτη της άμυνας και πλάσαρε σωστά τον Μπέκερ.