ΔΣΔΣΔ

Με νίκες προχώρησαν σήμερα Ομόνοια και ΑΕΚ που κέρδισαν Καρμιώτισσα και Εθνικό Άχνας αντίστοιχα.

Στο ΓΣΠ η Ομόνοια ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στο 21ο λεπτό με τον Ρομάν Μπέζους, έπειτα από ασίστ του Λοϊζου Λοϊζου. Ο Κατσαντώνης ισοφάρισε στο 38ο λεπτό και αυτό ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Ο Ανδρόνικος Κακουλλή όμως ήταν ο λυτρωτής για τους πράσινους, ο οποίος από τα 11 βήματα έφερε το τρίποντο στους πράσινους στο 58ο λεπτό.

Με την σημερινή της νίκη η Ομόνοια ανέβηκε στην κορυφή, ισοβαθμώντας με τον ΑΠΟΕΛ, ο οποίος αγωνίζεται την Κυριακή με την Πάφο, ενώ την επόμενη αγωνιστική θα έχουμε το μεγάλο ντέρμπι «αιωνίων».

Στο Δασάκι η  ΑΕΚ παρά το γεγονός ότι κρατούσε από νωρίς το σκορ από το 12ο λεπτό, με το τέρμα το Πέρε Πόνς, κατάφερε να κερδίσει τον Εθνικό Άχνας με 3-0, έπειτα από γκολ των Τρισκόφσκι και Λόπες στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Με 10 παίκτες ολοκλήρωσε τον αγώνα ο Εθνικός, λόγω αποβολής του Μπογκαντίνοφ.

Με το τρίποντο της η ΑΕΚ έκανε άλμα προς την εξάδα, με 26 βαθμούς, με τον Απόλλωνα να είναι στο -4 με αγώνα λιγότερο.

Η βαθμολογία:

φδφδφ

Νωρίτερα στους δύο αγώνες:

🔴 18:00 Ομόνοια Λευκωσίας -  Καρμιώτισσα Πολεμιδιών

Η εξέλιξη του αγώνα:

20' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια 1-0! Ωραία ενέργεια από τον Λοϊζου, ο οποίος σέρβιρε στον Μπέζους, με τον Ουκρανό από κοντά να πλασάρει για το 1-0 των πρασίνων!

24' Σουτ του Νεοφύτου στην κίνηση, ο Ουζόχο διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

38' ΓΚΟΛ για την Καρμιώτισσα 1-1! Σέντρα του Λουκίλι, ο Κατσιαντώνης εντός περιοχής έπιασε την κεφαλιά και ισοφάρισε σε 1-1! Δεν πανηγύρισε το τέρμα ως ένδειξη τιμής στην πρώην ομάδα του.

56' Πέναλτι για την Ομόνοια σε χέρι του Τσουκαλά, έπειτα από κεφαλιά του Τσουκαλά!

58' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια 2-1! Εύστοχος από τα 11 βήματα ο Ανδρόνικος Κακουλλής!

76' Γύρισμα του Λοϊζου, ο Σίμιτς από κοντά το σουτ, με την μπάλα να φεύγει λίγο εκτός.

Ομόνοια(Μικέλ Μπεντόγια *τιμωρημένος ο Σωφρόνης Αυγουστή): Ουζόχο, Ψάλτης, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Σιπριάνο, Μπασιρού, Κούσουλος, Μπέζους, Λοΐζου, Σεμέδο, Κακουλλής

Στον πάγκο: Κυριακίδης, Κελεπέσιης, Λέζιακς, Μίλετιτς, Λανγκ, Κασάμα, Φράνσον, Προκοπίου, Άμο, Σίμιτς, Ανσαριφάρντ

Καρμιώτισσα(Xρίστος Χαραλάμπους): Ανέστης, Μαλόνε, Χριστοφόορυ, Γκρατινάρου, Κοβάσεβιτς, Νεοφύτου, Σουκ, Ντούμπια, Λούκιλι, Κατσαντώνης

Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Άντος, Αβραάμ, Μιχαήλ, Παντελή, Θεοδώρου, Νιούπορτ, Αγγελή, Ματθαίου.

🔴 18:00 Εθνικός Άχνας - ΑΕΚ Λάρνακας

13' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ 0-1! Εκτέλεση πλαγίου, πισινή κεφαλιά από τον Ράφα, με τον Πέρε Πόνς από κοντά να πλασάρει εύστοχα για το 0-1!

43' Κόκκινη κάρτα στον Μπόγκαντίνοφ, ο οποίος σε τετ-τετ ανέτρεψε τον Λέδες, με τον διαιτητή να τον αποβάλει!

88' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ 0-2! Λάθος στην άμυνα της ΑΕΚ, το εκμεταλλεύτηκε ο Πέρε Πόνς, ο οποίος γύρισε στον Τρισκόφσκι που με πλασέ έκανε το 0-2!

90+2 ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ 0-3! Από πλάγια θέση ο Γκιούρτσκο μοίρασε στον Ράφα Λόπες, με τον Πορτογάλο από κοντά να κάνει το 0-2!

Εθνικός Άχνας(Μαρίνος Σατσιάς):Μποκατίνοβ, Ριστέφσκι, Σπιρόφσκι, Περατικός, Λίπσκι, Πεχλιβάνης, Μπλίκερ, Ιωάννου, Ηλία Μ., Ντράζιτς, Ανγελόπουλος.

Στον πάγκο: Μάρκοβιτς, Ηλία Κ., Γκόμες, Λομοτέι, Καλλένος, Νικολάου, Αρτυματάς, Πέρδιος.

ΑΕΚ(Μπεν Σιμόν): Πίριτς, Ντιονκού, Γκαλιόλο, Λέδες, Τόνγκια, Σολ, Φαράζ, Μιλίσεβιτς, Πονς, Ρομπέρζ, Ντίμερς.

Στον πάγκο: Ερερίν, Τούμπας, Κάσας, Τρισκόφσκι, Λόπες, Γκαρθία, Γκάμα, Καπτούμ, Σάντος, Σάντσεζ, Γκιούρτσο, Μάμας.

Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Μεταξάς Μιχάλης
4ος Διαιτητής: Χατζηβασιλείου Θωμάς