σδσ

Το Ευρωπαϊκό ταξίδι του Άρη Λεμεσού, στην παρθενική του παρουσία στους ομίλους του Γιουρόπα Λίγκ, ολοκληρώθηκε μετά την ήττα του με 3-1 από την Σπάρτα Πράγας στο ΑΛΦΑΜΕΓΑ.

Ο πρωταθλητής Κύπρου που ήθελε νίκη διαφορά 2 τερμάτων, είδε τα πρώτα 11 λεπτά να εξελίσσονται εφιαλτικά, αφού στις 2 πρώτες επιθέσεις των Τσέχων βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2. Στην συνέχεια προσπάθησε να αντιδράσει, δημιούργησε φάσεις, με τους Τσέχους να πετυχαίνουν και 3ο γκολ στο 45+1.

Στο δεύτερο μέρος ο Άρης αποδέχθηκε την «μοίρα» του, με τον ρυθμό να πέφτει και τον Άρη το μόνο που κατάφερε να μειώνει για το τελικό 3-1.

Όσον αφορά την τελική βαθμολογία του ομίλου, η Σπάρτα προκρίθηκε στην επόμενη φάση της διοργάνωσης ως 2η, μετά την νίκη της Ρέιντζερς επί της Μπέτις με 3-2 μέσα στην Ισπανία!

Η τελική βαθμολογία του ομίλου έχει ως εξής:

1. Ρέιντζερς 11
  2. Σπάρτα 10
  3. Μπέτις 9
  4. Άρης 4

Έναρξη αγώνα!

3' Κάτι σαν... σέντρα-σουτ του Ουρόσεβιτς, πολύ ψηλά η μπάλα.

4' ΓΚΟΛ για την Σπάρτα 0-1! Βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Άρη, ύρισμα του Χάρασλιν εντός περιοχής, με τον Κούχτα εντός περιοχής με πλασέ νίκησε τον Βανά Άλβες για το 0-1 των Τσέχων!

11'  ΓΚΟΛ για την Σπάρτα 0-2! Γύρισμα για τον Μπιρμάντσεβιτς εκτός περιοχής, αμέσως δοκίμασε το σουτ, το οποίο νίκησε τον Βανά για 2η φορά, στην 2η επίθεση των Τσέχων!

31' Ο Μπούχτα βγήκε τετ-τετ, πλάσαρε τον Βανά, ο οποίος απέκρουσε με τα πόδια!

35' Σουτ του Καζού εντός περιοχής, με την μπάλα να πιάνει τροχιά προς το τέρμα, με τον Βίτικ να διώχνει με κεφαλιά την τελευταία στιγμή!

36' Σουτ του Στρούσκι εντός περιοχής, κανένας κίνδυνος.

41' Κάθετη του Γκομίς στον Μπέγκστον, ο οποίος μπήκε στην περιοχή των Τσέχων, από πλάγια θέση δοκίμασε το σουτ, χωρίς να βρίσκει στόχο.

45+1' ΓΚΟΛ για την Σπάρτα 0-3! Οι Τσέχοι άλλαξαν εξαιρετικά την μπάλα, με τον Λάτσι να δίνει στον Μπιράντσεβιτς, ο οποίος με πλασέ νίκησε για 2η φορά τον Βανά Άλβες απόψε!

Έναρξη Β’ ημιχρόνου

53' Mακρινό σουτ του Λάτσι, κανένας κίνδυνος για τον Βανά Άλβες.

69' Ο Μπιρμάντεβιτς πλάσαρε τον Βανά που έδιωξε σε κόρνερ.

70' Χωρίς τελική ο Άρης σε αυτό το δεύτερο ημίχρονο.

76' Σέντρα του Μαγιαμπέλα, ο Μπέγκστον την προβολή, με τον τερματοφύλακα της Σπάρτα να διώχνει εντυπωσιακά στην γραμμή.

84' ΓΚΟΛ για τον Άρη 1-3! Ωραία ενέργεια του Μοντνόερ και κάθετη στον Μπέγκστον, ο οποίος τσίμπησε την μπάλα και νίκησε τον αντίπαλο κίπερ για το 1-3!

Τα στατιστικά:

Άρης(Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά, Γιαγκό, Μουσούντα, Ουρόσεβιτς, Καζού, Μαγιαμπέλα, Σζόκε, Στρούσκι, Γκομίς, Μπένγκτσον, Κοκόριν.

Στον πάγκο: Χρυσοστόμου, Σωφρόνιου, Μπράουν, Σπόλιαριτς, Στεπίνσκι, Δημητρίου, Μπρόρσον, Μοντνρόρ, Μπαμπίκα.

Σπάρτα Πράγας(Μπριάν Πρίσκε): Vindahl, Preciado, Kairinen, Kuchta, Birmančević, Laçi, Haraslín, Sørensen, Zelený, Vitík, Krejč

Στον πάγκο: Vorel, Gomez, Olatunji, Pavelka, Karabec, L. Sadílek, Pešek, Vydra, Wiesner, Ševčík, Ryneš, Sejk