γ

Η ΑΕΚ συνεχίζει την αντεπίθεση της προς τις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας με απολογισμό σε τρία συνεχόμενα ντέρμπι δύο νίκες και μία ισοπαλία μετά την αλλαγή τεχνικής ηγεσίας.

Με ανατροπή ήρθε η σημερινή επιτυχία στο ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής σε βάρος του πρωτοπόρου ΑΡΗ που προηγήθηκε με τον Ουρόσεβιτς στο ημίχρονο, αλλά δέχθηκε δύο τέρματα στη συνέχεια, ένα από το σημείο του πέναλτι από τον Φραν Σολ που εκτέλεσε δύο φορές (απέκρουσε ο Βανά ο οποίος όμως ήταν μπροστά από τη γραμμή τέρματος), κι ένα από αυτογκόλ του Καζού. Αποβλήθηκε ο Σπιλέφσκι για διαμαρτυρίες.
Η ΑΕΚ επανήλθε στην εξάδα με 23 βαθμούς ξεπερνώντας τον Απόλλωνα έξι λιγότερους από τον ΑΡΗ που καλείται άμεσα να ξεπεάσει το σοκ της ήττας και να επικεντρωθεί στον "τελικό" πρόκρισης με την Σπάρτα Πράγας την Πέμπτη.

Πριν την έναρξη του αγώνα αρκετοί φίλαθλοι έριξαν στον αγωνιστικό χώρο λούτρινα αρκουδάκια στο πλαίσιο της δράσης «Κανένα παιδάκι χωρίς αρκουδάκι».

Οι εξέλιξη του αγώνα

1' Έναρξη αγώνα

6' ΓΚΟΛ 0-1. Έπειτα απο εκτέλεση κόρνερ του Καζού ο Ουρόσεβιτς με κεφαλία άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Άρη.

11' Ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Πόνς ο οποίος έκανε το γύρισμα και τον  Ντιονκού να μην μπορεί να στείλει τη μπάλα στην αφύλαχτη εστία του Βανά.

30' Πολύ καλή φάση για την ΑΕΚ με τον Πονς να στέλνει την μπάλα πάνω απο την εστία του Βάνα Άλβες.

φρ

32' Κίτρινη ο Μιλίσεβιτς για διαμαρτυρίες. Οι παίκτες της ΑΕΚ διαμαρτυρήθηκαν για δεύτερη κίτρινη στον Κακόριν, σε πολύ δυνατό μαρκάρισμα στον Ρομπέρζ σε μία φάση στην οποία δεν δόθηκε καν φάουλ.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

46' Διπλή αλλαγή για τον Άρη. Έξω οι Κακόριν και Σουμάνσκι, μέσα Στεπίνσκι και Γκομίς

48' Άστοχο σουτ του Μαγιαμπέλα

53' Πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ. Το έκανε ο Γκομίς πάνω στον Ρομπέρζ. Καθαρή η παράβαση.

55' Εκτελεί ο Φραν Σολ και αποκρούει ο Βανά Άλβες. Παραμένει το 0-1

56' Διατάζει μέσω VAR επανάληψη ο διαιτητής. Κι ενώ το παιχνίδι είχε συνεχιστεί για λίγο χωρίς διακοπή. Ο Βανά είχε και τα δύο πόδια μπροστά από τη γραμμή τέρματος τη στιγμή της εκτέλεσης.

57' Τώρα σκοράρει ο Φραν Σολ. Η ΑΕΚ ισοφαρίζει 1-1.

58' Κόκκινη κάρτα στον Αλεξέι Σπιλέφσκι. Για διαμαρτυρίες.

62' Σουτ του Ντίμερς από καλή θέση με την μπάλα ύστερα κόντρα σε συμπαίκτη του να φεύγει άουτ.

75' Αυτογκόλ ο Καζού. Σε γύρισμα του Γκιούρτσο παράλληλα μπροστά από την εστία. Το γυρίζει η ΑΕΚ, 2-1.