ΣΔΣΔ

Χέρι χέρι συνεχίζουν στην κορυφή της βαθμολογίας με 29 βαθμούς ΑΠΟΕΛ και Πάφος, μετά τις νίκες τους επί Δόξας και Νέας Σαλαμίνας αντίστοιχα .

Στο ΓΣΠ το ΑΠΟΕΛ με μια σπουδαία εμφάνιση επιβλήθηκε της ουραγού Δόξας με 5-0, με τους Κρέσπο, Βιγιαφάνες και Κβιλιτάια να σκοράρουν από ένα γκολ, ενώ ο Δώνης που πέρασε ως αλλαγή πέτυχε τα άλλα δύο.

Στο «Αμμόχωστος-Επιστροφή», η Πάφος που καρδιοχτύπησε, νίκησε με 2-0 την Νέα Σαλαμίνα, με σκόρερ τους Τάνκοβιτς και Ζάιρο.

Μετά τους σημερινούς αγώνες και με αγώνα λιγότερο Άρης και ΑΕΛ, η βαθμολογία έχει διαμορφωθεί ως εξής:

σδσδσ

Νωρίτερα όσα έγιναν στις δύο αναμετρήσεις:

🔴 ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας - ΔΟΞΑ Κατωκοπιάς

Έναρξη αγώνα

4' Πλασέ του Ντογκαλά, ο Σισκόφσκι μαζεύει με δυσκολία.

16' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ 1-0! Ωραία ενέργεια από τον Μαρκίνιος, ο οποίος πέρασε εξαιρετικά τον αντίπαλο του στα πλάγια, σέρβιρε στον Κρέσπο, ο οποίος από κοντά άνοιξε το σκορ!

21' Γυριστή κεφαλιά του Τομανέ, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι!

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη Β' ημιχρόνου

56' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ 2-0! Εκτέλεση φάουλ από τον Βιγιαφάνες, ο οποίος νίκησε τον Σισκόφσκι για το 2-0!

71' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ 3-0! Ο Δώνης τσίμπησε την μπάλα, νικώντας στον Σισκόφσκι για το 3-0!

77' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ 4-0! Από κοντά ο Δώνης με σουτ έκανε το 4-0!

90+3' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ 5-0! Μπαλιά του Ντάλσιο, ο Κβιλιτάια με γυριστό εντός περιοχής το 5-0!

Τέλος αγώνα!

Οι εντεκάδες των δύο ομάδων:

ΑΠΟΕΛ(Χοσέ Ντομίγκες): Μπέλετς, Πέτροβιτς, Ζέφτε, Τσεμπάκ, Κρέσπο, Ντάλσιο, Τομανέ, Μαρκίνιος, Σαρφό, Κονσταντίνοφ, Ντονγκαλά.

Στον πάγκο: Κίττος, Καραμανώλης, Αμπτουλαχίλ, Γουίλσον,  Βιγιαφάνιες, Κβιλιτάια, Σούσιτς, Σατσιάς, Γαβριήλ, Φετφατζίδης,   Πολυκάρπου, Δώνης

Δόξα(Γιώργος Πετράκης): Σισκόφσκι, Σιέλης, Τρούγιτς, Ναμπί, Γκλεόφιλο, Βελκόφσκι, Αντωνιάδης, Στυλιανού, Χ. Κυριάκου, Ασαντέ, Τζέτζε.

Στον πάγκο: Αντωνίου, Π. Κυριάκου, Φοφανά, Τραϊτσέφσκι, Σαντίκ, Σκόγκλουντ, Γιαμπερέ, Αλέσους, Σετσέροβιτς, Αντουί, Ε. Κυριάκου

🔴Ν. ΣΑΛΑΜΙΝΑ Αμμοχώστου - ΠΑΦΟΣ FC

8' Σουτ του Τάνκοβιτς εντός περιοχής, ο Κίσσα διώχνει με γροθιές!

18' Εκτός περιοχής ο Πέπε δοκίμασε το πόδι του, στέλνοντας την μπάλα ψηλά.

29' Από πλάγια θέση ο Ζάϊρο δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κίσσα με σουτ.

45' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Πάφο! Ο Ικόκοκι έδωσε έτοιμο γκολ στον Τάνκοβιτς, ο οποίος από κοντά έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία του Κίσσα!

58' ΓΚΟΛ για την Πάφο 0-1! Ο Τάνκοβιτς σε τετ-τετ νίκησε τον Κίσσα για το 0-1!

62' ΓΚΟΛ για την Πάφο 0-2! Ωραία ενέργεια από τον Βαλακάρι, ο οποίος από πλάγια θέση επιχείρησε το σουτ, νικώντας τον Κίσσα για το 0-2!

***Το γκολ ακυρώνεται για οριακό οφσάιντ του Βαλακάρι!

71' ΓΚΟΛ για την Νέα Σαλαμίνα 1-1! Λάθος στην άμυνα της Πάφου, ο Ντορεγκαράι, έκλεψε, δοκίμασε το σουτ, με τον Καρλίτος να πιάνει το ριμπάουντ για το 1-1!

***Το γκολ ακυρώνεται για οφσαιντ στον Ντορεγκαράι!

ΓΚΟΛ για την Πάφο 0-2! Λάθος του Τσελέα, ο Ζάιρο το εκμεταλλεύτηκε και με πλασέ έκανε το 0-2!

Νέα Σαλαμίνα(Χριστόδουλος Χριστοδούλου): Κίσσας, Κονατέ, Σελέα, Νάρσινγκ, Ντουρμισάι, Φερνάντεζ, Καρλίτος, Ντορεγκαράι, Λέουκο, Ντιακιτέ, Κατσιαρής

Στον πάγκο: Καλανίδης, Κατσικάς, Μιγκελίτο, Κουσμάνοβιτς, Κονέ, Παπαγεωργίου, Σπυριδάκης, Χριστοδούλου, Οφόρι, Βίκτωρος, Έντσον Σίλβα, Κορομά

Πάφος( Χουάν Κάρλος Καρσέδο): Ίβουσιτς, Κβίντα, Γκολντάρ, Ζάιρο, Μπότσκαϊ, Ικόκο, Τάνκοβιτς, Βαλακάρι, Ναμέ, Ντράγκομιρ και Πέπε.

Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Μπρούνο, Δημητρίου, Ρους, Αμπντουσαλάμοφ, Μιχαήλ, Τουμάσι, Νταλίνια, Ταβάρες, Πελάζιο.

Διαιτητής: Cibelli Luca
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας
4ος Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης
VAR: Χριστοφόρου Μάριος
AVAR: Βασιλείου Αδάμος
Παρατηρητής: Δημητρίου Βασίλης