ε

Η Ομόνοια πήρε αγχωτικό διπλό επικρατώντας του Οθέλλου με 1-2, αποτέλεσμα που την ανέβασε στην κορυφή της βαθμολογίας, με 26 βαθμούς, μαζί με Άρη, ΑΠΟΕΛ και Πάφο, ωστόσο με αγώνα περισσότερο.

Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή πέτυχε για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα, δεύτερη διαδοχική νίκη μετά το 4-1 επί του ΕΘνικού.

Άνοιξε το σκορ για τον Οθέλλο ο Ποπέσκου που πέτυχε το 4ο του γκολ για φέτος, ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Κούσουλος για την Ομόνοια, για να χαρίσει το πολύ σημαντικό τρίποντο ο Αλιούμ με δυνατό σουτ, εντός περιοχής.

Έναρξη του αγώνα!

1' Πέσιμο του Αλιούμ στην περιοχή του Οθέλλου, συνεχίζεται το παιχνίδι.

2' Σουτ του Σούτο, στον Φαμπιάνο η μπάλα.

4΄Σουτ του Ποπέσκου, εκτός περιοχής, άστοχο.

15' Πρώτη μεγάλη στιγμή στον αγώνα! Ωραία πάσα του Ανσαριφάρντ στον Μάθιους, ο οποίος έκανε το πλασέ με την μπάλα να περνάει έξω.

19' Σουτ του Μπέζους, άστοχο.

23' Νέο σουτ του Μπέζους, έξω.

29' Εκτός περιοχής σουτ του Ουεσλάτι, αρκετά άστοχο.

37' ΓΚΟΛ για τον Οθέλλου με τον Ποπέσκου! Εξαιρετική ενέργεια από τον Ουεσλάτι, η μπάλα έφτασε στον Ποπέσκου, ο οποίος με πλασέ άνοιξε το σκορ!

44' Σουτ του Ναρντίνι, πάνω στον Φαμπιάνο.

44' Κεφαλιά του Ανσαριφάρντ, ύστερα από μπαλιά του Ψάλτη, έξω.

45+5 Πολύ καλή φάση για την Ομόνοια, γύρισμα από τον Γιάνσεν προς την εστία της ομάδας του, δύσκολα ο Ταουντούλ, σε κόρνερ.

45+6 ΓΚΟΛ για την Ομόνοια! Εξαιρετική ενέργεια από τον Σεμέδο, ο οποίος έκανε το γύρισμα, και ύστερα από φάση διαρκείας, ο Κούσουλος, έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Τέλος Α΄ημιχρόνου.

Έναρξη Β΄ημιχρόνου.

48' Πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Μπέζους, ο Αλιούμ δεν κατάφερε να σκοράρει, σε κόρνερ η μπάλα.

59' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια που γυρίζει το παιχνίδι με τον Αλιούμ! Ύστερα από ωραία συνεργασία και πάσα του Μπασιρού, ο Αλιούμ με δυνατό σουτ στην αντίθετη γωνία, σημείωσε το 1-2.

67' Σουτ του Ουεσλάτι εκτός περιοχής της Ομόνοιας, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει έξω.

70' Μακρινό σουτ του Χαραλάμπους με την μπάλα να φεύγει πάνω από την εστία του Ταουντούλ.