sd

Μία από τις μεγαλύτερες και πιο υπερήφανες βραδιές της ευρωπαϊκής ιστορίας του έζησε το βράδυ της Πέμπτης (30/11) ο ΠΑΟΚ σκορπώντας απέραντη ευτυχία στους οπαδούς του. Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου ταξίδεψε στην Γερμανία για ένα ματς-τελικό απέναντι στην Άιντραχτ όπου βολευόταν και με την ισοπαλία αφού θα την κρατούσε στην πρώτη θέση ενόψει της τελευταίας αγωνιστικής απέναντι στην Ελσίνκι στην Τούμπα όμως εκείνη έπαιξε με θάρρος και θράσος για την νίκη και την πήρε με το σπαθί της για να πάρει την απευθείας πρόκριση στις 16 κορυφαίες ομάδες του Conference League.

Το πρώτο μέρος δεν είχε πολλές καθαρές ευκαιρίες, με τον Δικέφαλο να μην επιτρέπει στην Άιντραχτ να ανοίξει το ρυθμό και να του δημιουργήσει μεγάλα προβλήματα, για να ακολουθήσει ένα δεύτερο μέρος όπου καθήλωσε το φίλαθλο κοινό.Ο Κεντζιόρα άνοιξε το σκορ στο 55' εκμεταλλευόμενος τραγική ολιγωρία των αμυνομένων στην καρδιά της γερμανικής άμυνας και ο Μαρμούς απάντησε τρία λεπτά αργότερα με κεφαλιά, για να έρθει η μεγάλη στιγμή του 73ο λεπτού.

Το ματς

Ο αγώνας στην "Ντόιτσε Μπανκ Παρκ" είχε το χαρακτήρα τελικού για την Άιντραχτ και τον ΠΑΟΚ αφού αμφότεροι είχαν προκριθεί στα νοκ-άουτ ματς του Conference League και διεκδικούσαν την πρωτιά που θα τους έστελνε απευθείας στους "16", με τον ΠΑΟΚ να μπαίνει με τη μία στο πνεύμα της μάχης και να μην επιτρέπει στους Γερμανούς να επιβάλλουν το ρυθμό τους.

Το δίλεπτο 9'-10' προβλημάτισε την ομάδα του Λουτσέσκου καθώς είδε τους αετούς να απειλούν αρχικά με τον Μαρμούς (άουτ το σουτ του μέσα από την περιοχή) και εν συνεχεία με τον Σαϊμπί (πρώτη επέμβαση του Κοτάρσκι) όμως στη συνέχεια ήλεγξε την κατάσταση και είχε τη δική του πρώτη τελική εντός εστίας στο 15', με τον Τραπ να μπλοκάρει σταθερά το σουτ τουΤάισον.

Ο Βραζιλιάνος εξτρέμ, που ήταν ο πλέον επικίνδυνος παίκτης του Δικεφάλου για τους Γερμανούς, απείλησε και στο 28' όταν συνδυάστηκε με τον Σαμάτα και αστόχησε σε σουτ εντός περιοχής, για να έρθει στο 29ο λεπτό η μεγαλύτερη ευκαιρία μέχρι εκείνη τη στιγμή και να έχει την υπογραφή της ελληνικής ομάδας.

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ πίεσαν στο κέντρο και έβγαλαν γρήγορη κόντρα, με τον Σαμάτα να περνάει κάθετη πάσα στον Μουργκ και εκείνον να κάνει το πλασέ από εξαιρετική θέση μέσα στην αντίπαλη περιοχή, με τον Τραπ να αποκρούει σωτήρια με τα πόδια.

Τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Κοτάρσκι να γίνει πρωταγωνιστής αποκρούοντας εντυπωσιακά το σουτ του Μαρμούς εξ επαφής, για να πέσει στη συνέχεια ο ρυθμός και τους Θεσσαλονικείς να εξουδετερώνουν πλήρως τα επιθετικά όπλα των Γερμανών, για να πάνε στην ανάπαυλα με το 0-0 χωρίς να έχουν κινδυνεύσει ιδιαίτερα (9-4 οι τελικές, 3-2 εντός εστίας, 63%-37% η κατοχή).

Όπως στο πρώτο μέρος έτσι και στο δεύτερο ο ΠΑΟΚ μπήκε συγκεντρωμένος και άψογα στημένος στο χορτάρι, για να έρθει μάλιστα στο 55ο λεπτό η στιγμή της έκρηξης στην ασπρόμαυρη εξέδρα. Από σέντρα του Ζίβκοβιτς από τα δεξιά απέτυχαν να διώξουν τη μπάλα τρεις παίκτες των γηπεδούχων μέσα στη μικρή περιοχή και ο Κεντζιόρα εκμεταλλεύτηκε τη σαστιμάρα τους για να κάνει το σουτ και να ανοίξει το σκορ για τον Δικέφαλο.

Η χαρά της ελληνικής ομάδας κράτησε όμως μόνο τρία λεπτά, με την Άιντραχτ να απαντάει άμεσα, αφού από σέντρα του Σαϊμπί από τα αριστερά στο 58ο λεπτό, ο Μαρμούς πήρε φοβερή κεφαλιά και εκτέλεσε τον Κοτάρσκι, για να κάνει το 1-1 με το 11ο φετινό γκολ του σε όλες τις διοργανώσεις.

Το γκολ αυτό άλλαξε τα δεδομένα όσον αφορά στην ψυχολογία, με την Άιντραχτ να παίρνει τα ηνία, να ανοίγει το ρυθμό και να ασκεί ασφυκτική πίεση στον ΠΑΟΚ, έχοντας μάλιστα μεγάλη ευκαιρία για την ανατροπή στο 63' με τον Εμπιμπέ.

Οι παίκτες του Λουτσέσκου βρέθηκαν σε δύσκολη θέση όμως όχι μόνο άντεξαν αλλά στο 73ο λεπτό πάγωσαν για δεύτερη φορά την "Ντόιτσε Μπανκ Αρένα" μέσα από μία γρήγορη μετάβαση από την άμυνα στην επίθεση, με τον Τάισον να δίνει στον Κωνσταντέλια και εκείνος στον Τόμας, με το σουτ του να αποκρούεται ασταθώς από τον Τραπ και τον Ζίβκοβιτς να τον τιμωρεί, για να γράψει το 2-1 για τον ΠΑΟΚ προκαλώντας πανζουρλισμό στους εκδρομείς οπαδούς του.

Θέλοντας να φρεσκάρει την ομάδα του για να αντέξει στην τελική ευθεία ο Λουτσέσκου πέρασε στο ματς τους Σβαμπ, Εκόνγκ και Ντεσπόντοφ, με την Άιντραχτ να αγγίζει από την πλευρά της την ισοφάριση στο 85' αλλά τον Μαρμούς να χάνει κραυγαλέα ευκαιρία από το ύψος της μικρής περιοχής.

• ΑΪΝΤΡΑΧΤ: Τραπ, Τούτα, Σμόλτσιτς, Πάτσο, Εμπιμπέ (87' Φέρι), Λάρσον, Σκίρι (54' Γιάκιτς) Ενκουνκού, Γκέτσε (74' Μπούτα), Μαρμούς, Τσαϊμπί,
  • ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (80' Εκόνγκ), Κουλιεράκης, Κεντζιόρα, Ράφα Σοάρες, Μεϊτέ, Οζντόεφ (80' Σβαμπ), Ζίβκοβιτς, Μουργκ (67' Κωνσταντέλιας), Τάισον (83' Ντεσπόντοφ), Σαμάτα (67' Τόμας)

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής στον 7ο όμιλο

• Ελσίνκι - Αμπερντίν 2-2 (16' Μπάντε, 33' Όστικα / 41' Μακντόναλντ, 56' Ντουκ)
  • Άιντραχτ - ΠΑΟΚ 1-2 (58' Μαρμούς / 55' Κεντζιόρα, 73' Ζίβκοβιτς)

Όλο το πρόγραμμα

• Άιντραχτ - Αμπερντίν 2-1 (11' πεν. Μαρμούς, 61' Κοχ / 22' Πολβάρα)
  • Ελσίνσκι -ΠΑΟΚ 2-3 (35' Μπαντέ, 90+9' πεν. Ραντούλοβιτς / 55' Κουλιεράκης, 82' Ντεσπόντοφ, 90+4' Τόμας)
  • Αμπερντίν - Ελσίνκι 1-1 (79' Μιόβσκι / 59' Ραντούλοβιτς)
  • ΠΑΟΚ - Άιντραχτ 2-1 (28' Ζίβκοβιτς, 90+2' Κουλιεράκης / 68' Μαρμούς)
  • Αμπερντίν - ΠΑΟΚ 2-3 (50' Μιόβσκι, 58' Πολβάρα / 73' Ντεσπόντοφ, 84' Βιεϊρίνια, 90+6' πεν. Σβαμπ)
  • Άιντραχτ - Ελσίνκι 6-0 (12' πεν. 89' Εμπίμπ, 27' Κοχ, 30' Μαρμούς, 45+3' Τούτα, 55' Σκίρι)
  • Ελσίνκι - Άιντραχτ 0-1 (31' Σαϊμπί)
  • ΠΑΟΚ - Αμπερντίν 2-2 (23' Τάισον, 67' Σαμάτα / 14' Λόπες, 70' Μακγκράθ)
  • 14/12 19:45 Αμπερντίν - Άιντραχτ
  • 14/12 19:45 ΠΑΟΚ - Ελσίνκι