Φφ

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, η Παρί Σεν Ζερμέν βρισκόταν σε θέση επίθεσης. Οι Γάλλοι δημιουργούσαν κι έχαναν ευκαιρίες, αλλά η Νιούκαστλ ήταν αυτή που κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Στο 24′ ο Λιβραμέντο έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή των Γάλλων, ο Ντοναρούμα έδιωξε ασταθώς, ο Ίσακ πήρε το “ριμπάουντ” κι έκανε το 1-0. Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε έκλεισε τους φιλοξενούμενους στα καρέ τους, αλλά οι Άγγλοι δεν είχαν πρόβλημα, να κρατήσουν την πρωτοπορία τους στο σκορ.

Η Παρί Σεν Ζερμέν έψαξε την ισοφάριση και στην επανάληψη, με τους Εμπαπέ, Κόλο Μουανί και Ντεμπελέ είχαν πρόβλημα με την αντίπαλη άμυνα και τον τερματοφύλακα, Ποπέ. Οι γηπεδούχοι “στρίμωξαν” τους Άγγλους και άρχισαν να ζητάνε και πέναλτι, με τον διαιτητή και το VAR να μη τους δικαιώνει.

Οι Γάλλοι δεν το έβαλα… κάτω και έφτασαν τελικά στην ισοφάριση. Ο διαιτητής είδε ο ίδιος μια αμφισβητούμενη φάση και έδωσε πέναλτι, για χέρι του Λιβραμέντο -με την μπάλα να έχει βρει πρώτο στο στήθος του- και τον Κιλιάν Εμπαπέ να στέκεται εύστοχος από τα 11 βήματα για το τελικό 1-1.