SS

Σε έδρα που μπορεί να της δώσει την πρόκριση στους «16» έχει μετατρέψει το γήπεδο του Αμβούργου, όπου αγωνίζεται για τους αγώνες του Champions League, η Σαχτάρ! Οι Ουκρανοί πήραν δεύτερη διαδοχική νίκη στο Φόλκσπαρκσταντιον, αυτή τη φορά επί της Αντβέρπ με 1-0, έφτασαν τους 9 βαθμούς στον 8ο όμιλο, και θα παίξουν τα… ρέστα τους την τελευταία αγωνιστική στην Πορτογαλία, κόντρα στην Πόρτο

Η ομάδα του Ντόνετσκ ήθελε τη νίκη και φρόντισε μπει από νωρίς μπροστά στο σκορ. Στο 12ο λεπτό, ο Ζούμπκοφ εκτέλεσε «γλυκά» ένα φάουλ από την αριστερή πλευρά, και ο Ματβιένκο πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας, στέλνοντάς τη στα δίχτυα με κεφαλιά από κοντά.

Η Αντβέρπ είχε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 32’, αλλά ο Ρίζνικ είπε «όχι» στο τετ α τετ με τον Μούγια.

Η Σαχτάρ δεν επαναπαύθηκε στο 1-0 και κυνήγησε δεύτερο γκολ στην επανάληψη. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι είχαν δύο δοκάρια με πανομοιότυπο τρόπο, μέσα σε διάστημα 8 λεπτών! Πρώτα στο 55’, όταν ο Αζάροφ εξαπέλυσε ένα μακρινό σουτ και ο Μπουτέζ απέκρουσε με τη βοήθεια της δοκού, ενώ ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Στεπανένκο στο 63’. Η Αντβέρπ δεν απείλησε ιδιαίτερα, ενώ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 10 ποδοσφαιριστές, καθώς ο Μούγια αποβλήθηκε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Τελικά, δεν άλλαξε κάτι, με τη Σαχτάρ να παίρνει την πολύτιμη νίκη και να ετοιμάζεται για το παιχνίδι πρόκρισης, την τελευταία αγωνιστική.

Σαχτάρ: Ρίζνικ, Μπόνταρ, Γκοτσολεϊσβίλι, Ματβιγένκο, Αζάροβ, Στεπανένκο, Κρίσκιβ, Σουντάκοβ, Ζούμπκοβ, Σίκα, Νέβερτον

Αντβέρπ: Μπουτέζ. Μπατάιγ, Κουλιμπαλί, Αλντερβάιρελντ, Βάινταλ, Φερμίρεν, Γιουσούφ, Κερκ, Μπαλίκβισα, Μούγια, Γιά