SD

Ο Τσίρο Ιμόμπιλε μίλησε όταν η μπάλα «έκαιγε» και με δυο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο οδήγησε τη Λάτσιο στη νίκη με 2-0 επί της Σέλτικ και σε τροχιά πρόκρισης προς τους «16».

Το χρονόμετρο έπρεπε να «γράψει» το 61ο λεπτό της αναμέτρησης μέχρι να κάνει την εμφάνισή του στο χορτάρι. Ακόμα και με κάτι λιγότερο από μισή ώρα αγώνα ωστόσο στη διάθεσή του, ο Τσίρο Ιμόμπιλε κατάφερε να κάνει τη διαφορά. Με δυο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ρωμαίος «αυτοκράτορας» χάρισε τη νίκη στη Λάτσιο με 2-0 και την έστειλε αγκαλιά με την πρόκριση στους «16», θέτοντας παράλληλα οριστικά τέλος στο ευρωπαϊκό ταξίδι της Σέλτικ.

Λάτσιο (Μαουρίτσιο Σάρι): Προβεντέλ, Λατσάρι, Πάτριτς, Τζίλα, Μάρουσιτς, Ροβέλα, Γκεντουζί, Λουίς Αλμπέρτο, Ίσακσεν, Φελίπε Άντερσον (61΄Πέδρο), Καστεγιάνος (61΄Ιμόμπιλε)

Σέλτικ (Μπρένταν Ρότζερς): Χαρτ, Τζόνστον, Κέρτερ-Βίκερς, Σκέιλς, Τέιλορ, ΜακΓκρέγκορ, Μπερνάρντο (69΄Ο-Χιόν-Τζιού), Ο΄Ράιλι, Φόρεστ (61΄Τζόνστον), Γιανγκ, Φουρουχάσι