2

Η Ανόρθωση πήρε ένα τεράστιο τρίποντο επί του Απόλλωνα, με το χρυσό γκολ του Γκασαμά, αφιερωμένο στον μεγάλο άτυχο της "Κυρίας" τον Σάλβα Φερέρ.

Με την δεύτερη διαδοχική νίκη σε ντέρμπι η Ανόρθωση, χωρίς μάλιστα να δεχθεί γκολ σκαρφάλωσε στην 4η θέση της βαθμολογίας με 24 βαθμούς, δύο λιγότερους από την κορυφή.

Στα αξιοσημείωτα ότι η Ανόρθωση σκόραρε άλλα τρία γκολ με τους Κορέιρα, Γκασαμά και Φερέιρα, ωστόσο ακυρώθηκαν ως οφσάιντ.

4η διαδοχική ήττα για τον Απόλλωνα, χωρίς μάλιστα να σκοράρει. Η ομάδα της Λεμεσού κατηφόρισε στην 7η θέση με 18 βαθμούς.

Δείτε το live του ΑΝΤ1.

'Εναρξη του αγώνα!

1' Σουτ του Πέρετς κανένα πρόβλημα για τον Αρμπολέδα

3' Άλλο ένα σουτ του Πέρετς, έξω η μπάλα.

7' Πρώτη μεγάλη στιγμή στο ντέρμπι ξανά για τον Απόλλωνα, προβολή του Μάρκες, έξω.

9' Σουτ του Γουαρίς, πάνω στον Λέουβενμπεργκ.

15' Εξαιρετική απόκρουση του Λέουβενμπεργκ, σε δυνατό σουτ του Τιουνέ!

24' Στημένη φάση για τον Απόλλων, κεφαλιά του Μάρκες η μπάλα έξω.

29' Σέντρα του Κορέιρα, κεφαλιά του Τεχέρα,  ο Λέουβενμπεργκ μαζεύει την μπάλα.

32' Κεφαλιά του Γκασαμά, άστοχη!

42' Σουτ του Τεχέρα η μπάλα κτύπησε στον Γκασαμά μέσα στην περιοχή του Λέουβενμπεργκ.

Τέλος Α' ημιχρόνου.

Έναρξη Β' ημιχρόνου.

51' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Απόλλωνα στο τετ α τετ ο Βάργκας, αστοχεί.

52' Σκοράρει ο Κορέιρα, ακυρώνεται το γκολ για οφσάιντ.

54' Σκοράρει ξανά η Ανόρθωση αυτή την φορά με τον Γκασαμά, και πάλι ακυρώνεται για οφσάιντ.

65' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση με κεφαλιά του Φερέιρα, ύστερα από μπαλιά του Καστέλ! Απίστευτο ακυρώνεται και αυτό ως οφσάιντ.

75' Απεύθειας κόκκινη κάρτα στον Μαρμούκ για μαρκάρισμα στον Βαλμπουενά.

Πάει σε on field rievew ο διαιτητής! Ακυρώνεται η κόκκινη και δείχνει κίτρινη!

85' Τεράστια απόκρουση από τον Αρμπολέδα στο δυνατό σουτ του Αμνπτουραχίμι.

87' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση με κεφαλιά του Γκασάμα ύστερα από κεφαλιά του Τεχέρα!

90+1 Σκόραρε ο Απόλλων, ωστόσο είχε προηγήθει δυνατό φάουλ του Κρεμσίκ στον Κάργα.