2

Η Ομόνοια επιβλήθηκε με 4-1 του Εθνικού Άχνας με ανατροπή στο ΓΣΠ και ανέβηκε στην 4η θέση του πρωταθλήματος Cyta, με 23 βαθμούς, 3 λιγότερους από την κορυφή.

Ο Μάριος Πεχλιβάνης άνοιξε το σκορ, ισοφάρισε λίγο αργότερα ο κορυφαίος του αγώνα Λοίζος Λοίζου, για να ακολουθήσουν στην συνέχεια τα γκολ των Σεμέδο, Παναγιώτου και Ανσαριφάρντ.

Η ομάδα της Άχνας αγωνίστηκε από το 25' λεπτό με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Αγγελόπουλου και έμεινε στην 10η θέση με 12 βαθμούς.

Στο άλλο παιχνίδι στο Αμμόχωστος ΑΕΖ και Νέα Σαλαμίνα εξήλθαν ισόπαλες 2-2.

Άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Ζακακίου ο Ντιγκινί, ισοφάρισε για την Νέα Σαλαμίνα ο Κατσιάρης, γύρισε το παιχνίδι ο Ντουρμισάι, ενώ το τελικό 2-2 ήρθε ύστερα από αυτογκόλ του Σεργίου σε χρόνο καθυστέρησης.

Στην 7η θέση με 19 βαθμούς παρέμεινε η Νέα Σαλαμίνα, στην 11η με 10 η ΑΕΖ.

Δείτε τα live του ΑΝΤ1.

🔴ΟΜΟΝΟΙΑ - ΕΘΝΙΚΟΣ

Έναρξη αγώνα!

1' Πρώτη φάση στον αγώνα, σουτ του Κούσουλου, έξω.

2' Προσπάθησε να κλέψει την μπάλα από τον Φαμπιάνο ο Καπρέρα, η μπάλα κόντραρε και πέρασε έξω.

13' ΓΚΟΛ για τον Εθνικό με δυνατό σουτ εκτός περιοχής από τον Μάριο Πεχλιβάνη! 0-1 η ομάδα της Άχνας!

18' Πέφτει στην περιοχή ο Ανδρόνικος Κακουλλής, ύστερα από μαρκάρισμα του Περατικού.

23' Δοκίμασε να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ από το κέντρο ο Λοίζου, σε κόρνερ ο Μάρκοβιτς.

23' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με τον Λοίζο Λοίζου με δυνατό σουτ ύστερα από κομπίνα σε εκτέλεση κόρνερ!

24' Κόκκινη για τον Εθνικό, δεύτερη κίτρινη στον Αγγελόπουλο για μαρκάρισμα στον Λοίζου.

30' Ωραία κίνηση του Μαρκίνιος το γύρισμα στον Μπασιρού, το πλασέ του κτύπησε στον Λοίζου και πέρασε έξω.

36' Ευκαιρία για την Ομόνοια με τον Λοίζου ο οποίος σούταρε αλλά έδιωξε  ο Μάρκοβιτς.

38΄ Νέα ευκαιρία για την Ομόνοια και πάλι με τον Λοίζου από δεξιά ο οποίος σούταρε, όμως, ο τερματοφύλακας του Εθνικού έδιωξε τη μπάλα.

41' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με κοντινή προβολή του Σεμέδο ύστερα από ασιστ του Μάθιους!

Τέλος Α' ημιχρόνου!

Έναρξη Β΄ημιχρόνου.

51' Σουτ του Κούσουλου η μπάλα έξω.

56΄ Σουτ του Αλιούμ η μπάλα κοντράρει στον Λίπσκι και καταλήγει κόρνερ.

65' Σουτ του Λοίζου εντός μικρής περιοχής, δύσκολα ο Μάρκοβιτς.

70' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με κεφαλιά του Παναγιώτου, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Ανσαριφάρντ!

75' Σκοράρει και ο Καρίμ Ανσαριφάρντ, ύστερα από λάθος στην άμυνα του Εθνικού.

Τέλος αγώνα!

Οι εντεκάδες:

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Μάθιους, Κουλιμπαλί, Σιπριάνο, Σεμέδο, Κακουλλής, Λοϊζου, Αλιούμ , Μπασιρού, Παναγιώτου, Κούσουλος.

3

Στον πάγκο: Ουζόχο, Κυριακίδης, Ψάλτης, Κασάμα, Φράνσον, Λέζιακς, Καρίμ, Ζαχαρίου, Λανγκ, Μίλετιτς, Χαραλάμπους, Προκοπίου

Εθνικός: Μάρκοβιτς, Σπιρόφσκι, Περατικός, Λίπσκι, Πεχλιβάνης, Νικολάου, Ιωάννου, Καμπρέρα, Μ. Ηλία, Ντράζιτς, Αγγελόπουλος.

Στον πάγκο: Μπογκαντίνοφ, Ριστέφσκι, Ντε Ιριόντο, Κ. Ηλία, Γκόμες, Μπράντονιτς, Μπίκερ, Ενέμ, Καλλένος, Περδίος, Ακσεντίγεβιτς.

🔴ΑΕΖ  – ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ

12' Πάει σε on field rievew ο διαιτητής για περίπτωση πέναλτι για χέρι του Κονέ!

13' Πέναλτι για την ΑΕΖ!

14' Εύστοχος ο Ντιγκινί και 1-0 η ΑΕΖ!

17' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Νέα Σαλαμίνα, σουτ του Ντορεγκαράι εντός μικρής περιοχής, δύσκολα ο Μπέκερ.

21' Ισοφαρίζει για την Νέα Σαλαμίνα ο Κατσάρης με δυνατό σουτ, εντός περιοχής!

39' Διπλή ευκαιρία για την ΑΕΖ. Αρχικά ο Ρέινολτς δεν μπόρεσε να νικήσει το Μελίσσα και ακολούθως ο Ντιγκινί, έκανε το σουτ και η μπάλα πέρασε έξω.

50' Καλή στιγμή για την ΑΕΖ σουτ του Αντωνίου, έξω.

54' Εξαιρετικό γκολ από τον Ντουρμισάι, ύστερα από ασίστ του Κατσιάρη! Ο επιτετικός της Νέας Σαλαμίνας πήρε την μπάλα εντός περιοχής γύρισε ωραία και με δυνατό σουτ γύρισε το παιχνίδι!

55' Καλή στιγμή για την ΑΕΖ, άστοχη η κεφαλιά του Ντιγκινί.

60' Μακρινό σουτ του Ντουρμισάι, η μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια.

73' Ο Κάστρο με δυνατή εκτέλεση φάουλ ανάγκασε τον Μελίσσα να κάνει εντυπωσιακή απόκρουση και να διώξει σε κόρνερ,

89' Δεύτερη κίτρινη και κόκκινη στον Μπεχαράνο!

90+1 Αυτογκόλ από τον Σεργίου και 2-2 η ΑΕΖ!