ΔΣΔΣ

Η Μάντσεστερ Σίτι… άγγιξε το 2-0, έφθασε μια ανάσα από το να «καθαρίσει» το ντέρμπι όμως η Λίβερπουλ είχε άλλα σχέδια. Ο Άλισον έβαλε στοπ και ο Αλεξάντερ – Άρνολντ ζωγράφισε δίνοντας στους «Κόκκινους» τον βαθμό της ισοπαλίας στο Etihad. Το γκολ της Σίτι ο Χάαλαντ που έφθασε τα 50 συνολικά στην Premier League σε 48 παιχνίδια. Μοιραίος για τους φιλοξενούμενους ο Νούνιες.

To ματς

Το μεγάλο ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής της Premier League. Το μεσημέρι του Σαββάτου η πρωτοπόρος του πρωταθλήματος, Μάντσεστερ Σίτι φιλοξένησε στο Etihad τη Λίβερπουλ του Γιούργκεν Κλοπ. Μια μάχη που διαδραματίζει σημαντικό ρόλο για την εξέλιξη του φετινού πρωταθλήματος καθώς αμφότερες παλεύουν για τον τίτλο. Με βασικό τελικά τον αμφίβολο μέχρι και προχθές Χάαλαντ, η Σίτι μπήκε στο παιχνίδι με σκοπό να πιέσει τους «Κόκκινους» και να επιβάλει από νωρίς τον ρυθμό της. Οι πρώτες καλές στιγμές ωστόσο ανήκαν στους φιλοξενούμενους.

Οι Έλληνες χρησιμοποιούν την εξαπάτηση για να βγάλουν περισσότερα χρήματα
Στο 17′ ο Νούνιες παίρνει τη κεφαλιά στη μεγάλη περιοχή της Σίτι και αναγκάζει τον Έντερσον να κάνει μια εκπληκτική απόκρουση για να απομακρύνει τον κίνδυνο. Ένα λεπτά μετά και πάλι ο φορ της Λίβερπουλ θα πατήσει την περιοχή των «Πολιτών» όμως η καθυστερημένη του αντίδραση θα βρει απάντηση από τους αμυντικούς της Σίτι. Και αφού πέρασε αυτό το δύσκολο δίλεπτο για τους γηπεδούχους ήρθε η στιγμή τους να δράσουν και να βάλουν τη δική τους σφραγίδα στο παιχνίδι. Στο 27′ ο Ακέ ανέβηκε στο γήπεδο, έδωσε στον Χάαλαντ και ο Νορβηγός με κυνικό τελείωμα κέρδισε τον Άλισον κάνοντας το 1-0.

Το τέρμα των γηπεδούχων άλλαξε τις ισορροπίες του αγώνα. Η Λίβερπουλ προσπάθησε στη συνέχεια να ανέβει στο γήπεδο και να κυνηγήσει την ισοφάριση. Πάλι όμως ο Νούνιες στο 35′ δεν βρήκε την αντίπαλη εστία κάνοντας το σουτ στέλνοντας τη μπάλα άουτ. Τελευταία καλή φάση του πρώτου ημιχρόνου στο 44′ με ένα καλό σουτ του Φόντεν που βρήκε αντίδραση από τον Άλισον.

Στην επανάληψη, η Μάντσεστερ Σίτι μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα. Στο 53′ ο Άλβαρεζ βρέθηκε φάτσα με το 2-0 όμως το τελείωμά του δεν βρήκε τον πολυπόθητο στόχο με τον Αργεντινό να αστοχεί από πλεονεκτική θέση. Μέχρι το 65′ ο ρυθμός του αγώνα έπεσε! Το τελευταίο μισάωρο όμως αποζημίωσε τους πάντες. Φάσεις εκατέρωθεν. Από τη μία η Σίτι είχε τις ευκαιρίες της να κάνει το 2-0. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι έφθασαν κάμποσες φορές μια ανάσα από το 1-1.

Το 1-0 ήταν εύθραυστο και τελικά… έσπασε στο 80′. Στο 79′ ο Άλισον απέκρουσε εντυπωσιακά το τελείωμα του Χάαλαντ και στην επόμενη φάση η Λίβερπουλ βρήκε τα δίχτυα της Σίτι. Δράστης ο Τρεντ Αλεχάντερ Άρνολντ. Ο Βρετανός πάτησε στα όρια της μεγάλης περιοχής και με υπέροχο σκαστό σουτ νίκησε τον Έντερσον φέρνοντας το ντέρμπι στα ίσια. Από εκείνο το σημείο μέχρι και το τέλος η Μάντσεστερ Σίτι προσπάθησε να βρει το γκολ που θα της χάριζε τη νίκη αλλά μάταια. Το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος