σδσ

Την 2η του ήττα από την Ρεάλ Μπέτις και την 3η συνολικά στους ομίλους του Γιουρόπα Λίγκ, γνώρισε απόψε ο Άρης Λεμεσού, ο οποίος έχασε με 4-1 από τους Σεβιγιάνους στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν», στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής.  Η ομάδα του Αλεξέι Σπιλέφσκι, είχε ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, δεχόμενη ένα γκολ και ένα καλό δεύτερο κυρίως στα πρώτα λεπτά. Κατέρρευσε όμως στην συνέχεια, δέχθηκε 3 γκολ, με τον Κοκόριν να βάζει στο τέλος το γκολ της τιμής.

Μετά τον σημερινό αγώνα, η Μπέτις παρέμεινε στην κορυφή, έφτασε τους 9 βαθμούς, ενώ ο Άρης παρέμεινε τελευταίος με 3. Από την άλλη η Ρέιντζερες που κέρδισε την Σπάρτα Πράγας με 2-1, ανέβηκε στην 2η θέση με 7, αφήνοντας τους Τσέχους στην 3η με 4.

Η εικόνα του αγώνα:

Η Ρεάλ Μπέτις έχοντας στο πλευρό της κάπου κοντά στις 42 χιλιάδες οπαδούς στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν», μπήκε δυνατά, «πυροβολώντας» τον Βανά με συνεχόμενες επιθέσεις. Στην συνέχεια ο Άρης αντέδρασε, σκόραρε με τον Μοντνόρ, αλλά το γκολ του σωστά ακυρώθηκε, καθώς δεν ήταν καλυμμένος στην αρχή της φάσης.

Στο 34 λεπτό όμως η ομάδα της Σεβίλλης κατάφερε να ανοίξει το σκορ, έπειτα από μια υποδειγματική αντεπίθεση, με τον Ιγκλέσιας να νικάει τον Βανά Άλβες από κοντά για το 1-0, το οποίο ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος ο Άρης μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα, κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Μπέγκστον, έπειτα από σέντρα του Καζού και προβολή του Σουηδού. Το γκολ αρχικά μέτρησε, αλλά το VAR το ακύρωσε, καθώς ο Μπέγκστον ήταν χιλιοστά μπροστά από τον τελευταίο αμυντικό της Μπέτις.

Στην συνέχεια ο Άρης συνέχισε σε υψηλές εντάσεις δημιουργώντας μεγάλες ευκαιρίες και προϋποθέσεις μέχρι το 60. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Σεβιγιάνοι ανέβασαν την απόδοση τους και στην μοναδική φάση που είχαν στο 2ο ημίχρονο κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρμα τα τους.

Στο 65ο λεπτό η μπάλα στρώθηκε στον Ρουιμπάλ εκτός περιοχής, αυτός δοκίμασε το σουτ, ο Βανά ακούμπησε λίγο την μπάλα, η οποία στην συνέχεια κατέληξε στην εστία του. Στο 75ο λεπτό, ο Ίσκο κέρδισε πέναλτι, όταν ανατράπηκε από τον Γιαγκό, με τον Φεκίρ να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να χάνει το γκολ. Οι Ισπανοί όμως βρήκαν το 3ο γκολ στο 80, όταν ο Ρόκα από κοντά δεν αστόχησε.

Στο 84ο λεπτό οι πρωταθλητές Κύπρου βρήκαν το γκολ, με τον Μπέγκστον να σερβίρει στον αμαρκάριστο Κοκόριν, ο οποίος από κοντά μείωσε για το 3-1, με τον Ελζαζουλί στα τελευταία λεπτά να διαμορφώνει το τελικό 4-1.

Έναρξη αγώνα!

2' Σουτ του Ενρίκε εκτός περιοχής, ο Βανά Άλβες μαζεύει με ευκολία.

6' Ο Καρβάλιο βρήκε χώρο εκτός περιοχής, δοκίμασε το πόδι του, με τον Βανά να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

7' Μακρινό σουτ του Ενρίκε, ο Βανά και πάλι σε ετοιμότητα.

11' Εντός περιοχής ο Ενρίκε γύρισε ωραία το σώμα του, δοκίμασε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει εκτός.

14' Μπαλιά του Γκομίς στον Καζού, ο οποίος δεν πρόλαβε την μπάλα.

15' Σουτ του Μπαμπίκα από πλάγια θέση, η μπάλα κοντράρει στον Ρόκα και καταλήγει κόρνερ.

16' Γύρισμα του Μαγιαμπέλα, αμυντικός της Μπέτις διώχνει ξανά σε κόρνερ.

20' O Άρης σκοράρει, αλλά το γκολ ακυρώνεται για οφσάιντ! Η φάση ξεκίνησε με κάθετη στον Μοντνόρ, ο ο οποίος ήταν εκτεθειμένος, βγήκε τετ-τετ, πλάσαρε τον Μπράβο, αλλά ο διαιτητής αμέσως ακύρωσε το γκολ!

σδ

***Πολύ καλή ατμόσφαιρα από τους Ισπανούς στο γήπεδο τους:

34' ΓΚΟΛ για την Ρεάλ Μπέτις 1-0! Ωραία αντεπίθεση από τους Ισπανούς, με τον Ελζαζουλί να μοιράζει στον Βινίσιους, ο οποίος με την σειρά του σέρβιρε στον Ιγκλέσιας που με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ!

35' Συρτό σουτ του Ιγκλεσιας, εκτός η μπάλα.

44' Μακρινό σουτ του Μαγιαμπέλα, ο Μπράβο μαζεύει με ευκολία.

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη Β' ημιχρόνου

46' ΓΚΟΛ για τον Άρη 1-1! Μπαλιά του Καζού προς τον Μπέγκστον, ο οποίος στην κίνηση, νίκησε τον Μπράβο για το 1-1!

47' Ακυρώνεται το γκολ του Άρη μέσω του VAR! O Mπέγκστον ήταν ακάλυπτος στην μπαλιά που δέχτηκε.

ξξ

58' Συρτό σουτ του Μπαμπίκα εκτός περιοχής, η μπάλα περνάει κυριολεκτικά 10 εκατοστά από το κάθετο δοκάρι του Μπράβο!

65' ΓΚΟΛ για την Μπέτις 2-0! Η μπάλα στρώθηκε στον Ρουιμπάλ εκτός περιοχής, δοκίμασε το σουτ, ο Βανά ακούμπησε λίγο την μπάλα, η οποία κατέληξε στην εστία του!

74' Πέναλτι για την Μπέτις! Ο Γιαγκό ανέτρεψε τον Ίσκο, με τον διαιτητή να καταλογίζει την παράβαση!

75' Στο γήπεδο μπαίνει ο Φεκίρ και αμέσως αναλαμβάνει την εκτέλεση του πέναλτι!

76' Το έπιασε ο Βανά! Ο Φεκίρ έστειλε δεξιά την μπάλα με τον κίπερ του Άρη να πέφτει σωστά και να σώζει από ένα 3ο γκολ!

80' ΓΚΟΛ για την Μπέτις 3-0! Ωραία εναλλαγή της μπάλα από τους παίκτες των Ισπανών, με τον Ρόκα από κοντά να πλασάρει για το 3-0!

81'ΔΟΚΑΡΙ! Σουτ του Ελζαλζουλί, η μπάλα χτυπάει στο δοκάρι του Άλβες και καταλήγει εκτός.

84' ΓΚΟΛ για τον Άρη 3-1! Κάθετη στον Μπέγκστον, οποίος προσπέρασε τον Μπράβο, μοίρασε τον Κοκόριν, ο οποίος σε κενή εστία μείωσε σε 3-1!

87' Τετ-τετ του Γκομίς, δεν κατάφερε να κερδίσει τον Μπράβο από κοντά!

90+4' ΓΚΟΛ για την Μπέτις 4-1! Κάθετη στον Ελζαζουλί, ο οποίος μπήκε στην περιοχή του Άρη και με ωραίο πλασέ έκανε το 4-1.