Jjj

Στην ματσάρα της Κοπεγχάγης για την 4η αγωνιστική του 1ου ομίλου του Champions League εκείνη που χαμογέλασε στο φινάλε ήταν η Κοπεγχάγη. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ προηγήθηκε 2-0 στο 28' με τα γκολ του Χόιλουντ και 3-2 στο 69ο λεπτό με τον Φερνάντες όμως το γεγονός πως έπαιζε από το 42' με 10 παίκτες έπαιξε τεράστιο ρόλο στο να πέσει θύμα ανατροπής, με την Κοπεγχάγη να μην παρατάει ποτέ το παιχνιδι και να φτάνει σε μία τεράστια ανατροπή και επική νίκη με 4-3.

Αποτέλεσμα που δημιούργησε μάλιστα μία χαωτική κατάσταση στον 1ο όμιλο όσον αφορά στην ομάδα που θα ακολουθήσει την Μπάγερν στη φάση των "16", με τους Δανούς να έχουν πλέον 4 βαθμούς όπως και η Γαλατάσαραϊ και η Γιουνάιτεντ να πέφτει στην τελευταία θέση με 3 πόντους, δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε.

Το ματς

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μπήκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στο ματς αφού με τη συμπλήρωση τριών λεπτών πήρε κεφάλι στο σκορ, με τον Ράσμους Χόιλουντ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με πλασέ μέσα από τη μικρή περιοχή έπειτα από εξαιρετικό γύρισμα του Μακτόμινεϊ (0-1).

Το γκολ αυτό έδωσε αέρα στην ομάδα του Έρικ τεν Χαχ που ανέλαβε τον πλήρη έλεγχο στο χορτάρι και στο 28' επιβραβεύτηκε και με δεύτερο γκολ, με τον Γκράμπαρα να σταματάει σε τετ α τετ τον Γκαρνάτσο αλλά τον Χόιλουντ να ακολουθεί τη φάση ως τρέιλερ και να γράφει το 0-2 με το πέμπτο γκολ του στο φετινό Champions League (πρώτος παίκτης των κόκκινων διαβόλων που έφτασε σε αυτό το νούμερο στα πρώτα του τέσσερα παιχνίδια στη διοργάνωση).

Ωστόσο, μία φάση ήταν αρκετή για να φέρει τα πάνω κάτω και να αλλάξει τα δεδομένα. Αυτή ήταν η αποβολή του Ράσφορντ με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 40ο λεπτό για πάτημα στον Γέλερτ (ο διαιτητής δεν είχε δει την παράβαση όμως το VAR τον κάλεσε να δει την επίμαχη φάση στο μόνιτορ) με τους Δανούς να ανεβάζουν στροφές και να φτάνουν στην ισοφάριση πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Στο 45ο λεπτό ο Ελιουνούσι νίκησε τον Ονανά με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής (1-2) αξιοποιώντας ωραίο γύρισμα της μπάλας από τον Γκονσάλβες ενώ στις καθυστερήσεις το χέρι του Μαγκουάιρ μέσα στη μεγάλη περιοχή έδωσε την ευκαιρία στον Γκονσάλβες να στήσει τη μπάλα στην άσπρη βούλα και να γράψει το 2-2 στο 45+9'.

Με αυτό το χορταστικό σκορ έληξε το συναρπαστικό πρώτο μέρος, με τις συγκινήσεις όμως να μην λείπουν και στο δεύτερο. Πρώτη που "χτύπησε" σε αυτό το διάστημα ήταν η Γιουνάιτεντ, η οποία αν και έπαιζε με 10 παίκτες, έψαξε το τρίτο γκολ και το βρήκε στο 69', με τον Μπρούνο Φερνάντες να εκτελεί σε πέναλτι (το έδωσε ο διαιτητής εξετάζοντας φάση στο μόνιτορ και βλέποντας χέρι παίκτη της Κοπεγχάγης στη μεγάλη περιοχή) και να προκαλεί έκρηξη στους φίλους της ομάδας του στις εξέδρες.

Ωστόσο, δεν ήταν γραπτό να γίνει ο λυτρωτής για τους κόκκινους διαβόλους για δεύτερο διαδοχικό ματς (μετά από το νικητήριο γκολ του απέναντι στην Φούλαμ πριν λίγα 24ωρα), με τους Δανούς να αντεπιτίθενται και να κάνουν απίστευτη ανατροπή στο φινάλε.

Στο 83ο λεπτό ο Λεράγκερ τρύπωσε στην καρδιά της άμυνας της Γιουνάιτεντ μετά από σέντρα του Φαλκ από τα αριστερά και εκτέλεσε από κοντά τον Ονανά ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα έγινε το απόλυτο "κόλπο γκρόσο", με τον Μπαρτζί να κεραυνοβολεί τον Καμερουνέζο κίπερ με δυνατό σουτ εντός περιοχής και να υπογράφει τη μεγάλη νίκη της Κοπεγχάγης με το πρώτο γκολ του στο Champions League.

• ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ: Γκράμπαρα, Άνκερσεν (70' Σόρενσεν), Βάβρο (78' Μπόιλεσεν), Ντέικς, Γέλερτ, Λεράγκερ, Φαλκ, Γκονσάλβες (70' Όσκαρσον), Ελιουνούσι (63' Μπάρτζι), Κλάεσον, Ατσούρι (78' Λάρσον)
  • ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ: Ονανά, Γουάν-Μπισάκα, Μαγκουάιρ, Έβανς (15' Βαράν), Νταλότ, Μακτόμινεϊ, Έρικσεν (46' Άμραμπατ), Ράσφορντ, Φερνάντες, Γκαρνάτσο, Χόιλουντ (84' Μάουντ)

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής στον 1ο όμιλο

• Μπάγερν - Γαλατάσαραϊ 2-0 (80' 86' Κέιν)
  • Κοπεγχάγη - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 4-3 (45' Ελιουνούσι, 45+9' πεν. Γκονσάλβες, 83' Λεράγκερ, 87' Μπάρτζι / 3' 28' Χόιλουντ, 69' πεν. Φερνάντες)

Όλο το πρόγραμμα

• Γαλατάσαραϊ - Κοπεγχάγη 2-2 (86' Μπουί, 88' Τετέ / 35' Ελγιουνουσί, 58' Γκονσάλβες)
  • Μπάγερν - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 4-3 (28' Σανέ, 32' Γκνάμπρι, 53' πεν. Κέιν, 90+2' Τελ / 49' Χόιλουντ, 88' 90+5' Καζεμίρο)
  • Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Γαλατάσαραϊ 2-3 (17', 67' Χόιλουντ / 23', 71', 81' Ζαά)
  • Κοπεγχάγη - Μπάγερν 1-2 (55' Λεράγκερ - Μουσιάλα 67', Τελ 83')
  • Γαλατάσαραϊ - Μπάγερν 1-3 (30' πέν. Ικάρντι / 8' Κομάν, 73' Κέιν, 79' Μουσιάλα)
  • Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Κοπεγχάγη 1-0 (72' Μαγκουάιρ)
  • 29/11 19:45 Γαλατάσαραϊ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ
  • 29/11 22:00 Μπάγερν - Κοπεγχάγη
  • 12/12 22:00 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Μπάγερν
  • 12/12 22:00 Κοπεγχάγη - Γαλατάσαραϊ