Vv

Κανονικότατο ντέρμπι! Με τα γκολ του, την ένταση, τις αψιμαχίες, τα νεύρα, τις απαντήσεις στην εξέδρα, τις δυνατές κόντρες και με τον VAR να έχει... τρελαθεί στη δουλειά! Και μ' όσα έγιναν, δεν ασχολήθηκε κανείς με την πρώτη επιστροφή του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο στο Tottenham Hotspur Stadium.

Πριν απ' όλα αυτά, το ματς έδειχνε να πηγαίνει περίφημα για την Τότεναμ. Μόλις στο 6ο λεπτό ο Κουλουσέφσκι πάτησε περιοχή από δεξιά, έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Κόλγουιλ και κατέληξε στα δίχτυα του Σάντσεθ για το 1-0. Ωστόσο, ήταν τέτοια η αυτοπεποίθηση των παικτών του Ποστέκογλου, είχαν τόση σιγουριά στο build-up και την κυκλοφορία της μπάλας, που μέχρι να πάρει μπρος η Τσέλσι, πραγματικά το παιχνίδι έδειχνε ιδανικό για τα «σπιρούνια».

Προτού οι «μπλε» αποφασίσουν να εμπλακούν περισσότερο, μια άψογη συνεργασία των παικτών της Τότεναμ ολοκληρώθηκε με τον Σον να πλασάρει στα δίχτυα στο 13ο λεπτό, αλλά ήταν ελάχιστα οφσάιντ κι έτσι το γκολ δεν μέτρησε. Ήταν το πρώτο από τα... τέσσερα, αφού έγινε το έλα να δεις! Οι Ουντόντζι και Ρομέρο θα μπορούσαν να έχουν αποβληθεί για μαρκάρισμα με τα δυο πόδια στον Στέρλινγκ και χτύπημα εκτός φάσης στον Κόλγουιλ αντίστοιχα, αλλά παρέμειναν στο ματς.

Στο 21' ο Στέρλινγκ από πλάγια αριστερά σκόραρε κερδίζοντας τις κόντρες από τον Πέδρο Πόρο, αλλά άθελά του έκανε χέρι κι έτσι το γκολ δεν μέτρησε. Στο 27ο λεπτό ο Καϊσέδο σκόραρε με δυνατό σουτ εκτός περιοχής, αλλά ούτε αυτό μέτρησε! Ο Τζάκσον αποφασίστηκε ότι επηρεάζε την φάση, ήταν οριακά οφσάιντ όταν απλά έκανε κίνηση να αποφύγει την μπάλα με πλάτη στην εστία και το 1-0 παρέμεινε. Για μερικά δευτερόλεπτα, όμως. Ο VAR συνέχισε να ελέγχει, είδε και τις τάπες του Ρομέρο στα πόδια του Έντσο, κάλεσε τον ρέφερι να το δει και υποδείχθηκε πέναλτι και κόκκινη για τον ποδοσφαιριστή των «σπιρουνιών»!

Ο Πάλμερ νίκησε τον Βικάριο στο 35ο λεπτό για το 1-1 και λίγο αργότερα η Τσέλσι θα έφτανε στην ανατροπή, αλλά ο Στέρλινγκ ήταν οφσάιντ προτού κάνει το γύρισμα προς τον Τζάκσον, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα δίχως αντίκρισμα. Τα νεύρα συνεχίζονταν, ο Ποστέκογλου είχε χάσει και τους Φαν ντε Φεν και Μάντισον με τραυματισμούς, το πράγμα έδειχνε να έχει στραβώσει ολοκληρωτικά για την ομάδα του, αλλά οι γηπεδούχοι παρέμεναν στο κόλπο όπως και όσο μπορούσαν.

Προς τιμήν της η Τότεναμ προσπάθησε να το παλέψει, αλλά θα έβλεπε κι άλλη αναποδιά στο 55ο λεπτό! Ενώ είχε δώσει στον κόσμο της να καταλάβει ότι δεν θα παρέδιδε τα «όπλα», ο Στέρλινγκ έκανε την χειρότερη επιλογή σε αντεπίθεση τρεις με δύο, έτρεξε να ξαναπάρει την μπάλα και υποχρέωσε τον Ουντότζι να του κάνει τάκλιν και ν' αποβληθεί με δεύτερη κίτρινη! Τα «σπιρούνια» έπρεπε να συνεχίσουν το ντέρμπι με 9 παίκτες και δεν γινόταν πλέον η Τσέλσι να μην τα παίξει όλα για όλα με τέτοιο αριθμητικό αβαντάζ.

Ο Χόιμπιεργκ στο 55' έδιωξε πάνω στη γραμμή και φάνηκε να το παίρνει προσωπικά στην συνέχεια, αν και η άμυνα της ομάδας του Ποστέκογλου παρέμενε τρομερά ψηλά. Οι «μπλε» έτρεχαν στους χώρους, αλλά και δεν το εκμεταλλεύονταν. Ο Βικάριο διάβαζε όλες τις φάσεις και ως λίμπερο έβγαινε και έδιωχνε την μπάλα. Κι όταν έμενε στα καρέ του, ήταν απίστευτα αποτελεσματικός! Τελικά στο 74ο λεπτό βρέθηκε ο τρόπος για την Τσέλσι ώστε να φύγει στον κενό χώρο, ο Στέρλινγκ έτρεξε από δεξιά κι απλά ετοίμασε το γκολ στον Τζάκσον για το 2-1 στο 74'! Νομίζατε ότι είχε τελειώσει το ντέρμπι; Αμ δε!

Στο 78ο λεπτό η Τότεναμ βρήκε τον τρόπο από το πουθενά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Σάντσεθ, από μια εκτέλεση φάουλ και κεφαλιά – πάσα του Μπεντακούρ προς τον Ντάιερ που από δεξιά «κεραυνοβόλησε» την εστία, όμως, ο Άγγλος χαφ ήταν εκτεθειμένος. Πέμπτο ακυρωθέν γκολ στο ματς! Οι «μπλε» είχαν το προβάδισμα, αλλά έδειχναν ότι η αμυντική τους συμπεριφορά στις στατικές φάσεις ήταν κάκιστη και στο 86' αν ο Μπεντακούρ έβαζε καλύτερα το κεφάλι ολομόναχος στο δεύτερο δοκάρι θα είχε κάνει μεγάλη ζημιά!

Την απέφυγε και στο 90' + 4' σε διαγώνιο σουτ του Σον και τελικά έφτασε σε ακόμα δυο γκολ με τον Τζάκσον να πετυχαίνει χατ-τρικ! Στα... καπάκια από την ευκαιρία του Νοτιοκορεάτη, ο Πάλμερ πέταξε μπροστά στον Γκάλαχερ κι αυτός με τον ίδιο τρόπο που το έκανε ο Στέρλινγκ στο 74', επέτρεψε στον υψηλόσωμο φορ να σκοράρει για δεύτερη φορά και με ίδιο τρόπο στο 90' + 7' από βαθιά μπαλιά, ο Τζάκσον εύκολα πέρασε και τον Βικάριο για το τελικό 4-1. Τίποτα δεν μπορούσε να έχει προετοιμάσει το κοινό για τέτοιο σκορ και τέτοιες εξελίξεις, αλλά αναμφίβολα, αυτό το ματς θα μείνει στα χρονικά με όσα συνέβησαν!