2

Σαν Σίφουνας πέρασε από την "Αρένα" το ΑΠΟΕΛ, κερδίζοντας την ΑΕΚ με 0-3 και έπιασε στην κορυφή τον Άρη, στους 23 βαθμούς.

Αυτή ήταν η 6η διαδοχική νίκη για την ομάδα της Λευκωσίας στο πρωτάθλημα, για την οποία σκόραραν οι Σεπάκ και Μαρκίνιος, ενώ το τρίτο γκολ ήρθε από αυτογκόλ του Γκαρσία.

Για δεύτερη διαδοχική αγωνιστική η ΑΕΚ δεν κερδίζει, η οποία παρέμεινε στην 8η θέση με 13 βαθμούς.

Στο άλλο ντέρμπι της ημέρας η Πάφος κέρδισε δύσκολα την Ανόρθωση με 1-0 με το γκολ του Τάνκοβιτς από το πρώτο λεπτό και έπιασε την Ομόνοια στην 3η θέση με 20 βαθμούς.

Δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι χωρίς νίκη για την Ανόρθωση, η οποία έφτιαξε αρκετές ευκαιρίες, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει. Η ομάδα της Αμμοχώστου παρέμεινε στην 5η θέση με 18 βαθμούς.

Δείτε το live του ΑΝΤ1.

🔴ΑΕΚ Λάρνακας - ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας

Έναρξη του αγώνα!

1' Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι προβολή του Πονς, σταθερά ο Μπέλετς.

10' Σουτ από τον Πέρε Πονς, έπεσε ο Μπέλετς και μπλόκαρε.

27' ΓΚΟΛ το ΑΠΟΕΛ με εξαιρετική κομπίνα! Ύστερα από εκτέλεση φάουλ, ο Μαρκίνιος έδωσε στον Γιεφτέ, ο τελευταίος έκανε το γύρισμα και ο Σεπάκ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

28' Σουτ του Ντιουνκού, έξω.

37' Φάση διαρκείας για το ΑΠΟΕΛ, ο Κβιλιτάια δεν μπορεί να νικήσει τον Πίριτς.

42' Δυνατό σουτ του Γιεφτέ, σε κόρνερ ο Πίριτς.

Τέλος Α' ημιχρόνου.

Έναρξη Β' ημιχρόνου.

48' ΓΚΟΛ για το στην πρώτη του φάση στο Β΄ημίχρονο! Ο Βιγιαφάνιες κράτησε την μπάλα στη περιοχή, έδωσε στο Μαρκίνιος που τελείωσε την φάση απευθείας με ωραίο πλασέ για το 0-2 του ΑΠΟΕΛ.

52' Σουτ του Κβιλιτάια, άστοχο.

62' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ και 0-3! Ο Γιεφτέ έκανε το γύρισμα και ο Γκαρσία έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του.

73' Σουτ του Εντογκαλά, άστοχο.

75' Σουτ του Γκιούρτσο, η μπάλα φεύγει άουτ.

89' Σουτ του Σολ, η μπάλα φεύγει συρτά έξω.

90' Αδύναμο σουτ του Σατσιά, μαζεύει ο Πίριτς.

Τέλος αγώνα!

4
4

Οι εντεκάδες:

ΑΕΚ: Πίριτς, Ντιουνκού, Τόμοβιτς, Τόνγκια, Σολ, Φαράζ, Πονς, Καπτούμ, Ρομπέρζ, Σάντσες, Ντίμερς.

Στον πάγκο: Ερέριν, Τούμπας, Γκαλιόλο, Λέδες, Τρισκόφσκι, Λόπες, Γκαρθία, Μιλίσεβιτς, Γκάμα, Κλερισμάριο, Γκιούρσκο, Μάμας.

2

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Πέτροβιτς, Βιτάλ, Βιγιαφάνιες, Κβιλιτάια, Τσεπάκ, Κρέσπο, Ντάλσιο, Μαρκίνιος, Κοσταντίνοφ, Ντονγκαλά

2

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Καραμανώλης, Εφραίμ, Αμπντουλαχί, Σούσιτς, Σατσιάς, Τομανέ, Καττιρτζής, Γαβριήλ, Φετφατζίδης, Βρόντης, Δώνης

🔴Πάφος FC – Ανόρθωση Αμμοχώστου

1' ΓΚΟΛ η Πάφος από το πρώτο λεπτό! Εξαιρετική ενέργεια από τον Τάνκοβιτς, ο οποίος πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του Κάργα, έκανε το σουτ, ο Αρμπολέδα, έκανε τεράστιο λάθος, καθώς του έφυγε η μπάλα από τα χέρια και κατέληξε στα δίκτυα.

11' Ευκαιρία για την Ανόρθωση, πλασέ του Φερέρ, έξω.

14' Φάση διαρκείας για την Ανόρθωση, έβγαλαν άμυνα οι ποδοσφαιριστές της Πάφου.

16' Κεφαλιά του Ντράγκομιρ μαζεύει ο Αρπολέδα.

29' Σουτ του Τάνκοβιτς, άστοχο.

40' Εξαιρετική απόκρουση από τον Αρμπολέδα, ύστερα από δυνατό σουτ του Τάνκοβιτς. Η μπάλα κόντραρε και άλλαξε πορεία.

45' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Ανόρθωση! Στην αντεπίθεση ο Γουαρίς δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα από εξαιρετική θέση!

49' Πρώτη μεγάλη στιγμή στο Β' ημίχρονο! Εξαιρετική μπαλιά με το εξωτερικό του Πέπε, κεφαλιά του Ζάιρο, έξω.

70' Μεγάλη φάση για την Πάφο, ωραία συνεργασία, σουτ του Ντάνγκοβιτς, η μπάλα σε σώματα και κόρνερ.

71' Νέο σουτ του Ντράκομιρ, έξω.

77' Τεράστια ευκαιρία για την Ανόρθωση! Δυνατό σουτ του Γουαρίς στο δοκάρι, στην εξέλιξη της φάσης, οι ποδοσφαιριστές της Ανόρθωσης δεν κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίκτυα.

87' Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση, κεφαλιά του Καστέλ, πάνω στον Ίβουσιτς.

88' Σουτ του Βαλακάρι, από πολύ καλή θέση, πάνω στον Αρμπολέδα.

89' Σουτ του Κασάμα η μπάλα ελάχιστα έξω

90+1 Νέα καλή στιγμή για την Πάφο! Πλασέ του Νταβό, άστοχο.