ΣΔΣΔ

Με κορυφαίο ποδοσφαιριστή της τον Ζάιρο, που πέτυχε 2 γκολ, η Πάφος κατάφερε να κερδίσει τον Απόλλωνα με 3-0, στο στάδιο «ΑΛΦΑΜΕΓΑ», σπάζοντας στην 9η αγωνιστική το αήττητο σερί των γαλάζιων.

Ο Τάνκοβιτς άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό από το σημείο του πέναλτι, με την Πάφο να παίρνει νωρίς το προβάδισμα. Κομβικής σημασίας στην εξέλιξη του αγώνα ήταν η φάση στο 27ο λεπτό, όταν ο Χάμπος Κυριάκου αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, όταν χτύπησε στο πρόσωπο τον Μπρούνο Φελίπε. Στην συνέχεια αποβλήθηκε και ο τεχνικός του Απόλλωνα, Βλάνταν Μιλόγεβιτς, με τους γαλάζιους κάπου εκεί ουσιαστικά να καταρρέουν.

Ο Ζάιρο στο 45+2 διπλασίασε τα τέρματα της Πάφου, με τον Βραζιλιάνο στο 60ο λεπτό να διαμορφώνει το τελικό 3-0.

Με την σημερινή της νίκη η Πάφος ανέβηκε στην 6η θέση με 17 βαθμούς, όσους έχουν Ομόνοια και Άρης(αγώνα λιγότερο). Από την άλλη ο Απόλλωνας δεν κατάφερε να παραμείνει στην κορυφή αυτή την αγωνιστική, υποχωρόντας στην 2η θέση με 18 βαθμούς και πλέον βρίσκεται στο -2 από τον ΑΠΟΕΛ που έχει 20 βαθμούς!

Η εξέλιξη του αγώνα:

Έναρξη αγώνα

2' Με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ο Μπότσκαϊ, έστειλε την μπάλα ψηλά.

4' Σουτ του Αμπντουραχίμι, άουτ η μπάλα.

13' Προβολή του Μάρκες από κοντά, η μπάλα περνάει εκτός.

17' Πέναλτι για την Πάφο!

21' ΓΚΟΛ για την Πάφο 0-1! Εύστοχος από τα 11 βήματα ο Τάνκοβιτς!

27' Κόκκινη κάρτα! Μετά από μια μονομαχία, ο Χάμπος εκνευρίστηκε, έσπρωξε τον Μπρούνο, με τον διαιτητή να αποβάλλει με απευθείας κόκκινη τον αρχηγό του Απόλλωνα!

45+2' ΓΚΟΛ για την Πάφο 0-2! Κάθετη στον Ζάιρο, ο οποίος στο τετ-τετ τσίμπησε την μπάλα, νικώντας τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα για το 0-2!

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη β' ημίχρονου

54' Σουτ του Ζάιρο απο κοντά, ο Λέουβενμπεργκ αποκρούει με το χέρι.

57' Εκτέλεση φάουλ από τον Βαλμπουενά, ο Μάρκες τσιμπά την μπάλα, στέλνοντας την ψηλά.

60' ΓΚΟΛ για την Πάφο 0-3! Αντεπίθεση για την ομάδα της Πάφου, ο Βαλακάρι μοίρασε στον Τάνκοβιτς και αυτός στον Τουμάσι, ο οποίος έκανε το σουτ, ο Λέουβενμπεργκ έδιωξε την μπάλα, η οποία έφτασε στον Ζάιρο που από κοντά έκανε το 3-0!

Τέλος αγώνα!

Οι εντεκάδες των δύο ομάδων:

Απόλλων(Βλάνταν Μιλόγεβιτς):Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Πεϊμπέρνς, Τέκις, Πέρετζ, Αμπντουραχίμι, Γιούρσεβιτς, Κυριάκου, Νταρίκβα, Κοτσάκε, Μάρκες.

Στον πάγκο: Λοϊζου, Δημητρίου, Άδωνη, Κρέμντσικ, Μαλεκκίδης, Χουσείν, Ποντικού, Σπόλιαριτς, Βαλμπουενά, Παναγιώτου, Βάργκα.

Πάφος(Χουάν Κάρλος Καρσέδο):Ίβουσιτς, Κβίντα, Γκολντάρ, Μπρούνο, Ζάιρο, Μποστκάι, Ικόκο, Τάνκοβιτς, Ναμ, Ντράγκομιρ, Πέπε

Στον πάγκο:Γιοσίποβιτς, Ολιβέιρα, Δημητρίου, Ρούς, Αμπτουσαλάμοφ, Μιχαήλ, Βαλακάρι, Τουμάσι, Νταλίνγκα, Μοντέιρο, Πελάτζιο.

Διαιτητής: Fourneau Francesco
Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπους Γιώργος
4ος Διαιτητής: Τεχράνυ Ανδρέας
VAR: Σολωμού Δημήτρης
AVAR: Βασιλείου Αδάμος
Παρατηρητής: Καραϊσκάκης Μιχάλης