5

Το ΑΠΟΕΛ κερδίζοντας με 2-1 την Καρμιώτισσα στο "Στέλιος Κυριακίδης" σημείωσε την 6η διαδοχική νίκη του σε πρωτάθλημα και κύπελλο που το ανέβασε προσωρινά τουλάχιστον στην κορυφή της βαθμολογίας, με 20 βαθμούς ωστόσο με παιχνίδι περισσότερο από Απόλλωνα, Άρη και Ανόρθωση που ακολουθούν. Κορυφαίος για την ομάδα της Λευκωσίας ο Ντογκαλά που σκόραρε και μοίρασε και ασιστ στον Κβιλιτάια. Παρέμεινε στην 13η θέση και στους 2 βαθμούς η Καρμιώτισσα, για την ομάδα των Πολεμιδιών σκόραρε με πέναλτι ο Σουκ, στις καθυστερήσεις.

Στο άλλο παιχνίδι η Νέα Σαλαμίνα πήρε άλλο ένα πολύ σημαντικό τρίποντο κερδίζοντας με 2-1 την ΑΕΛ, και ανέβηκε στην 6η θέση της βαθμολογίας. Η ομάδα της Αμμοχώστου παραμένει αήττητη από τον αγώνα της πρεμιέρας, στον οποίο έχασε από την Ομόνοια με 4-0.

Τα δύο πρώτα γκολ ήρθαν από τους δύο αριστερούς μπακ, τον Κονέ για την ομάδα της Αμμοχώστου και τον Τζάλμα για αυτή της Λεμεσού, ενώ το τελικό 2-1 έγραψε ο Ντορεγκαράι.

Η Νέα Σαλαμίνα βρίσκεται στην 6η θέση με 15 βαθμούς, στην 10η με 10 η ΑΕΛ.

🔴Καρμιώτισσα - ΑΠΟΕΛ

Έναρξη στον αγώνα!

1' Σουτ του Ντάλσιο η μπάλα στον Ανέστη.

23΄Πρώτη μεγάλη στιγμή στον αγώνα, δυνατό σουτ του Ντογκαλά η μπάλα στο δοκάρι! ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ η μπάλα πέρασε την γραμμή!

29' Κεφαλιά του Γαβριήλ, έξω.

32' Σουτ του Ντούμπια αρκετά άστοχο.

44' Κεφαλιά του Καραμανώλη μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μαρκίνιος η μπάλα έξω.

Τέλος Α΄ημιχρόνου.

Έναρξη Β' ημιχρόνου.

54' Από καλή θέση ο Σαρφό, το κέρδος το κόρνερ.

66' Σκοράρει ο Κβιλιτάια, ωστόσο ακυρώνεται το γκολ για οφσάιντ! ΓΚΟΛ, από κανονική θέση ο Γεωργιανός που σκόραρε με το κεφάλι, ύστερα από ασιστ του Ντογκαλά.

72' Σκοράρει η Καρμιώτισσα με τον Τσουκαλά, ακυρώνεται για οφσάιντ.

75' Σουτ στην κίνηση από τον Κβιλιτάια, έξω.

75' Σουτ του Ντούμπια η μπάλα στον Μπέλετς.

90+3 Σουτ του Ντάλσιο, πάνω στον Ανέστη.

90+7 Πάει σε on field review o διαιτητής για μαρκάρισμα του Φαουάζ στον Μάριο Χριστοφόρου.

Πέναλτι για την Καρμιώτισσα!

90+9 Έυστοχος ο Σουκ, 1-2!

Καρμιώτισσα: Ανέστης, Μαλόνε, Ντούμπια, Φούρ, Παντελή, Τσουκαλάς, Ρόσι, Νιούπορτ, Χριστοφόρου, Σούκ, Μπενεζέτ.

Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Αντος, Αβραάμ, Νεοφύτου, Μιχαήλ, Θεοδώρου, Κρατινάρου, Αγγελή, Κατσαντώνης, Ματθαίου.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Καραμανώλης, Ζέφτε, Τσεμπάκ, Κρέσπο, Γαβριήλ, Πολυκάρπου, Σαρφό, Ντογκαλά, Μαρκίνιος, Ντάλσιο

5

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Κίττος, Εφραίμ, Αμπτουλαχί, Βιγιαφάνες, Κβιλιτάια, Σατσιάς, Τομανέ, Κατιρτζής, Βρόντης, Δώνης.

🔴Νέα Σαλαμίνα - ΑΕΛ

3' Καλό σουτ του Σέρνιτς, μόλις έξω

4' ΓΚΟΛ για την Νέα Σαλαμίνα με τον Κονέ με κοντινή προβολή άνοιξε το σκορ!

21' Μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Κεφαλιά του Κονέ ύστερα από κόρνερ όμως ο Μπέκερ μπλόκαρε σωτήρια.

25΄Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Νέα Σαλαμίνα, πλασέ του Ντορεγκαράι, έξω.

42' Σουτ του Ντουρμισάι, πάνω στον Μπέκερ.

48' Κεφαλιά του Ντιαγκιτέ, σε σώματα.

49' Ισοφαρίζει η ΑΕΛ με τον Τζάλμα με ένα εξαιρετικό σουτ από πλάγια! Η μπάλα κτύπησε στο δοκάρι και κατέληξε στα δίκτυα!

53' Μακρινό σουτ του Γερολέμου καταλήγει, έξω.

61' Σουτ του Τσούκα, έξω.

63' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπεχαράνο, πάνω στον Μπέκερ.

64' Πολύ καλή ευκαιρία για την ΑΕΛ, σουτ του Σέρνιτς σε σώματα και κόρνερ.

66' Σουτ του Μόρσει, πάνω στον Μελίσσα.

75' Κεφαλιά του Ντιαγκιτέ, άστοχη.

78' ΓΚΟΛ για την Νέα Σαλαμίνα με τον Ντορεγκαράι, εξαιρετικό τελείωμα από τον Αργεντινό, ύστερα από φάση διαρκείας!

88' Σουτ του Μορέιρα από κοντά κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.

90' Μεγάλη φάση για την ΑΕΛ. Πάσα του Μόρσεϊ, ο Αντρέου δεν μπόρεσε από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίκτυα υπό την πίεση και του Σεργίου.

Νέα Σαλαμίνα: Μελίσσας, Σεργίου, Νάρσινγκ, Ντουρμισάι, Μπεχαράνο, Καρλίτος, Κονέ, Ντορεγκαράι, Λέουκο, Βίκτωρος, Ντιακιτέ.

2

Στον πάγκο: Κίσσας, Κονατέ, Σελέα, Μιγκελίτο, Φερνάντεθ, Κουσμάνοβιτς, Κουμουρής, Παπαγεωργίου, Σπυριδάκης, Έντσον, Κατσιάρης, Κορομά.

ΑΕΛ: Μπέκερ, Σωτηρίου, Μπάστο, Μεντόγεβιτς, Τσέρνιχ, Σέρνιτς, Μαρς, Τσούκα, Μακρής, Τζάλμα, Γερολέμου.

2

Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Φραντζής, Ανδρέου, Παπαφώτης, Μεντόζα, Φιλίποβιτς, Μόρσεϊ, Κολιάς, Κα, Κοντινέλλα, Ντέγοεστ.